FRF a stabilit componența celor cinci serii ale Ligii a III-a. UTA BD e în Seria a IV-a, Bistrița în a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Aug. 2014, 17:14 Actualizat: 13 Aug. 2014, 17:15 Liga 3
FRF a stabilit componența celor cinci serii ale Ligii a III-a.  UTA BD e în Seria a IV-a, Bistrița în a V-a

Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a aprobat astăzi componența seriilor Ligii a 3-a. Față de sezoanele trecute, noul campionat va porni cu o seriei mai puțin. Cel de-al treilea eșalon fotbalistic va avea cinci serii a câte 14 echipe, a patra serie urmând a avea doar 13 formații, cu una mai puțin față de celelalte.

Calendarul competițional pentru sezonul 2014-2015 se va stabili pe 18 august 2014, la ora 11:00, la Casa Fotbalului, sala „Nicolae Dobrin”.

Iată componența celor cinci serii:

SERIA I: CS Sporting Liești, CS FC Păpăuți, CS FC Zagon, CS Aerostar Bacău, FC Cetatea Tg. Neamț, SCM Petrotub Roman, SC FC Ceahlăul 2 Piatra Neamț, CS Kosarom Pașcani (CSM Pașcani), CS Știința Miroslava, ACS Bucovina Rădăuți, ACS Bucovina Pojorâta, ACS Sporting Suceava, ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

SERIA A II-A: ACS Gloria Popești Leordeni, SC Juventus București, FC Dinamo 2 1948 SA, CS Tunari, SC FC Metaloglobus SA, CS Viitorul Domnești, AFC Dunărea 2005 Călărași, ACS FC Viitorul Axintele, ACS Callatis 2012 Mangalia, SC FC Oțelul 2 SA Galați, ACS FC Delta Dobrogea, AFC Metalosport Galați, AS Voința Snagov, ACS Înainte Modelu

SERIA A III-A: CS Concordia Chiajna 2, CS Podari, CS Vișina Nouă, SCM Argeșul Pitești 2012, CS Atletic Bradu, ACS Urban Titu, FC Chindia Târgoviște, FCM Târgoviște SA, CS Ștefănești, FC Afumați, CS Inter Clinceni, AFC Astra 2, CS Sporting Roșiori 2008, CN Dinicu Golescu

SERIA A IV-A: CS Ineu, CS Național Sebiș, CS Millenium Giarmata, CS Nuova MM Becicherecu Mic, CS Vulturii 2009, ACS Viitorul Municipal Craiova, CS FC Hunedoara, ACS Știința Turceni, CS Minerul Motru 2008, CS Pandurii Lignitul Tg. Jiu 2, CS Minerul Mehedinți 2010, ACSO Filiași, ACS UTA Bătrâna Doamnă

SERIA A V-A: CS Oșorhei, CS FC Zalău, CS Unirea Jucu, CS Sănătatea SP Cluj, FC Arieșul 1907 Turda, FC Unirea Dej, CF Metalurgistul 1939 Cugir, ACS FCM Baia Mare, CSM Avântul Reghin, ACF Gloria 1922 Bistrița 2 (FC Gloria Progresul), CS Iernut, CSC Sânmartin, ACS Industria Galda, CSM Sighetu Marmației

Sistemul competițional

Liga a 3-a este formată din 69 de echipe (4 serii a câte 14 echipe și o serie de 13 echipe), sistem campionat în care fiecare echipă joacă, cu toți ceilalți adeversari, o dată pe teren propriu, o dată în deplasare (13 etape tur – 13 etape retur).

Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe locurile 1 din fiecare serie (în total 5 echipe).

Retrogradează în Liga a 4-a echipele clasate pe locurile 13 și 14 din seriile cu 14 echipe, locul 13 din seria cu 13 echipe (seria a 4-a), plus o echipă de pe locul 12. În această situație, va fi alcătuit un clasament special în care se vor lua în calcul numai jocurile susținute de echipele de pe locurile 12 cu echipele clasate pe locurile 1 -11.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Aug. 2014, 17:14 Actualizat: 13 Aug. 2014, 17:15 Liga 3
Pe aceeași temă