FCSB s-a chinuit pentru o victorie la limită cu Unirea Alba Iulia. Rapid, învinsă în Giulești de echipa stelistului Erik Lincar. Gazul evită la lovituri de departajare umilința cu Rădăuțiul. Cele 16 echipe calificate în optimi

Marius ANGHEL 27 Sep. 2018, 23:26 Stiri
FCSB s-a chinuit pentru o victorie la limită cu Unirea Alba Iulia. Rapid, învinsă în Giulești de echipa stelistului Erik Lincar. Gazul evită la lovituri de departajare umilința cu Rădăuțiul.** Cele 16 echipe calificate în optimi
  • FC Voluntari, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, U Craiova, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Dinamo au obținut, de marți, calificarea în optimile Cupei României. Sepsi a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de ASU Poli, în timp ce restul echipelor au câștigat în primele 90 de minute.
  • Miercuri a fost rândul echipelor CS Mioveni, Universitatea Cluj, FC Hermannstadt, Dunărea Călărași, Politehnica Iași, Viitorul și CFR Cluj să obțină calificarea în optimi. În afară de clubul din Iași, restul au câștigat în deplasare, în timp regulamentar, fără să încaseze gol. Poli a avut nevoie de prelungiri și mai apoi de lovituri de departajare pentru a se impune la Arad, cu UTA.
  • După o primă repriză albă la Sânmartin, Astra s-a descătușat apoi în fața Luceafărului, marcând de cinci ori și obținând fără emoții calificarea în optimi. Bihorenii au punctat și ei o dată, pentru golul de onoare.
  • Un minutul, atât a despărțit-o pe Bucovina Rădăuți de o calificare istorică în optimile Cupei României. Echipa din Liga 3 antrenată de Dorin Goian a deschis scorul pe final în meciul cu Gaz Metan Mediaș, în 83, însă a fost egalată în minutul 90+2. În reprizele de prelungiri nu s-a marcat, astfel că s-a ajuns la lovituri de departajare, acolo unde medieșenii s-au impus cu 8-7 și s-au calificat astfel dramatic în optimi.
  • În penultimul meci al 16-imilor, Rapid a pierdut pe teren propriu, cu 0-2, meciul cu Turris Oltul Turnu Măgurele, ratând astfel calificarea în optimi, acolo unde ajunge echipa antrenată de stelistul Erik Lincar.
  • FCSB a trecut la limită, în ultimele minute, cu 1-0, de Unirea Alba Iulia, într-un meci desfășurat la Zlatna, și e ultima echipă calificată în optimi. Raul Rusescu a adus o victorie in extremis în fața clubului din Liga 3.

Ultimele patru meciuri ale 16-imilor Cupei României, ediția 2018/2019, se desfășoară astăzi, în diferite intervale orare. De la ora 16:00 se joacă la Sânmartin, în Bihor, de la 16:30 la Rădăuță, în Suceava, apoi de la ora 18:45 începe jocul din Giulești, la București, iar ultima partidă își are startul la ora 21:30, la Zlatna, în județul Alba.

Dacă marți am avut parte de o primă surpriză, eliminarea celor de la Energeticianul (Liga 2) de către ciucanii de la Csikszereda (Liga 3), miercuri nu s-a înregistrat niciun rezultat care să fie favorabil echipei considerate cu șansa a doua. UTA a fost cea mai aproape în jocul cu Politehnica Iași, însă a pierdut la loviturile de departajare.

Astăzi, în ultima zi a acestui tur, surprize ar fi dacă Astra nu bate la Luceafărul Oradea (L2), Gaz Metan nu trece de Bucovina Rădăuți (L3), Turris Oltul Turnu Măgurele (L3) s-ar impune în Giulești în fața Rapidului (L3), iar cea mai mare ar reprezenta o posibilă calificare a Unirii Alba Iulia (L3) în fața celor de la FCSB.

Meciurile se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Programul șaisprezecimilor de finală este următorul:

joi, 27 septembrie, ora 21:30
FINAL | UNIREA ALBA IULIA – FCSB   0-1
Stadion: Minaur (Zlatna – Alba);
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin) și Gabriel Sabin Stroe (Pitești).

â–ºUnirea: Sporea – R. Ivan, Potopea, I. Grozav, Cl. Marcu – Al. Giurgiu – Oara, Păcurar, Selagea (cpt.), Davidaș – Sil. Mureșan
Rezerve: Ct. Suciu – Scrob, Tat, Andr. David, M. Dăscălescu, F. Morar, Goguța
Antrenor: Adrian Bicheși

â–ºFCSB: Andr. Vlad – Jakolis, L. Filip (cpt.), M. Botezatu, Jr. Morais – Zlatinski, Teixeira – Mih. Roman, Moruțan, D. Toma – Rusescu
Rezerve: Bălgrădean – Dr. Nedelcu, Fl. Coman, Fl. Tănase, Cană, Al. Stan, Man
Antrenor: Nicolae Dică

â–ºMin 90+3 Oara îi ia fața lui Morais și Filip și vrea să devieze din fața lui Andrei Vlad, însă portarul prinde și salvează în fața mijlocului Unirii care putea egala la ultima fază

â–ºMin 90+2 Florin Tănase fentează prea mult la punctul cu bar, bate slab în stânga și trimite în bară, iar mingea se duce pe lângă. Sporea sărise în partea opusă

â–ºMin 90+1 Florin Coman pătrunde în careu e ușor atins din spate de Ivan și cade, iar arbitrul dictează penalty

â–ºMin 90 Iese Claudiu Davidaș și intră Daniel Tat

â–ºMin 85 0-1 Teixeira centrează dintr-o lovitură liberă din stânga careului, un corner mai scurt, Florin Tănase deviază cu capul de la prima bară, iar Raul Rusescu împinge mingea în plasă din doi metri

â–ºMin 76 Iese Antonio Jakolis și intră Dennis Man

â–ºMin 71 Sporea respinge în sus un șut pe jos din stânga, mingea intra în poartă, iar Raul Rusescu, împins din spate, respinge, incredibil, de pe linie cu capul, în încercarea de a înscrie

â–ºMin 63 Schimbare și la Unirea. Iese Silviu Mureșan și intră Andrei David

â–ºMin 62 Dică scoate și al doilea jucător adus de la echipa secundă. Marian Botezatu e înlocuit cu Alexandru Stan

â–ºMin 57 Sporea scoate în lateral șutul lui Rusescu din marginea careului. Portarul Unirii salvează din nou

â–ºMin 48 Raul Rusescu bate bine o lovitură liberă de la 25 de metri central, dar Sporea se întinde bine în stânga și respinge în bară și apoi mingea iese în corner

â–ºMin 46 Dică e speriat de Unirea și mută înainte de a doua repriză. Iese puștiul Daniel Toma și intră Florin Tănase

â–ºMin 45+1 Ocazie imensă a Unirii, cea mai mare a meciului. Oara centrează în diagonală în careu, Păcurar trimite cu capul din dreapta la bara a doua, peste Morais, pentru pătrunderea lui Mureșan, însă atacantul gazdelor, singur singurel, ratează de puțin intervenția la un metru de linie și mingea se duce razant pe lângă poartă

â–ºMin 26 După o incursiune pe stânga în careul FCSB-ului, mingea e întoarsă la 15 metri la Selagea, care pune latul și trimite puțin peste transversală

â–ºMin 22 Rusescu preia o minge centrată dintr-un corner de pe dreapta, șutează din întoarcere și Sporea reține pe linie. Ocazie bună de gol pentru FCSB

â–ºMin 18 Teixeira primește de la Filip, preia, se întoarce și trage de la 20 de metri central, mingea șterge transversala și se duce peste

â–ºMin 5 Silviu Mureșan primește peste apărare, scapă în careu în stânga, însă e închis în unghi, dar totuși șutează și trimite peste poartă

joi, 27 septembrie, ora 18:45
FINAL | RAPID – TURRIS OLTUL TURNU MĂ‚GURELE    0-2
Stadion: „Valentin Stănescu” (București);
Arbitru: Adrian Sorin Costreie (Buftea); Asistenți: Mihăiță Necula (București) și Doru Zamfir (Slatina).

â–ºRapid: Ciuculescu – I. Voicu, Al. Iacob, Vas. Maftei (cpt.), Demici – Jorza, Cârstocea – Al. Burlacu, Goge, Sg. Jurj – Matulevicius
Rezerve: Drăghia – Ad. Neacșu, Dovleac, Ad. Nițu, Vlada, D. Bratu, Duriță
Antrenor: Constantin Schumacher

â–ºTurris Oltul: I. Poiană – C. Suciu, Bg. Matei, Savin, Fl. Mitrea – Pencea, Balgiu – M. Constantinescu (cpt.), Dincă, M. Mihai – Cl. Dragu
Rezerve: Dr. Dumitrescu – Al. Fotescu, Mărioara, Sălcianu, Băjenaru, Juncănaru, Pahonțu
Antrenor: Erik Lincar

CRONICA meciului din Giulești

â–ºMin 90 0-2 Marian Constantinescu primește în diagonală în dreapta, centrează perfect la întâlnire în fața careului mic, acolo unde Mario Mihai îi ia fața lui Bratu și înscrie cu un șut din 7 metri sub transversală. Ciuculescu e în genunchi, la fel și restul rapidiștilor. Suporterii își înjură favoriții

â–ºMin 86 Constantinescu primește pe culoar, se demarcă de adversar, scapă singur în careu și trage din 12 metri lateral stânga pe lângă colțul lung al porții apărate de Ciuculescu

â–ºMin 84 Intră Alexandru Fotescu și iese Claudiu Dragu, autorul singurului gol al meciului

â–ºMin 76 O nouă mare ocazie pentru Turris. Dragu primește pe culoar și scapă singur cu Ciuculescu, atacantul vrea să trimite plasat, însă portarul respinge cu piciorul

â–ºMin 75 0-1 După o fază continuă de atac a teleormănenilor, Marian Constantinescu primește în stânga careului, centrează, mingea îl lovește în spate pe Voicu și se duce la prima bară, acolo unde Claudiu Dragu îi ia fața lui Ciuculescu și înscrie cu capul peste portar

â–ºMin 71 Iese Sergiu Jurj și intră Marian Vlada

â–ºMin 71 Pahonțu șutează din alergare când ajunge în fața careului, însă mingea se duce puțin peste transversală

â–ºMin 67 Lincar mută din nou. Iese Crinel Suciu și intră Claudiu Juncănariu

â–ºMin 64 Schimbare la Turris. Iese Alexandru Dincă și intră Marius Pahonțu

â–ºMin 55 Meciul a fost întrerupt circa cinci minute, după ce galeria Rapidului a oferit un „spectacol” pirotehnic pentru care vor fi amendați de FRF. Toate fumigenele aprinse au ajuns pe teren

â–ºMin 46 Schumacher face o dublă schimbare la pauză. Intră Andrei Dovleac și Doru Bratu și ies Alin Cârstocea și Alexandru Burlacu

â–ºMin 41 Jurj are o poziție bună de șut în fața careului, trage, dar Savin blonjează și blochează

â–ºMin 14 Claudiu Dragu ratează prima mare ocazie a meciului. După o pasă pe culoar a lui Constantinescu, Dragu trece de Demici și din 14 metri încearcă un lob peste portar, însă Ciuculescu prinde

joi, 27 septembrie, ora 16:30
FINAL | BUCOVINA RĂ‚DĂ‚UȚI – GAZ METAN MEDIAȘ   8-9 după lovituri de departajare (1-1 după 90 de minute și 120 de minute, 7-8 la loviturile de departajare)
Stadion: Municipal (Rădăuți – Suceava);
Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare); Asistenți: Iulius-Radu Timar (Marghita) și Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca).

â–ºBucovina: Prutean – Andr. Alecsandru, Antonesei, Vișinar, Vitu (cpt.), C. Buziuc, R. Ungureanu, Vl. Stănescu, Cerlincă, I. Stoian, Ionesi
Rezerve: Gab. Marcu – Rob. Ciobanu, Bucsuioc, Coroamă, Bosînceanu, Dănilă, D. Bălan
Antrenor: Dorin Goian

â–ºGaz Metan: Andr. Cristea – Mih. Stancu, Jica, D. Pop, Bușu, Rob. Romeo, Fofana (cpt.), Ivanov, Chamed, Al. Buziuc, Yazalde
Rezerve: Gîrnod – Doda, Rz. Trif, Bîrză, P. Costea, Ilaș, Seb. Iorga
Antrenor: Mihai Teja

â–ºAu marcat la loviturile de departajare: Stejărel Vișinar, Vlad Stănescu, Vasile Dănilă, Daniel Bălan, Robert Bosînceanu, Cătălin Coroamă, Florin Antonesei / Răzvan Trif, Gomes Pinto Yazalde, Nasser Chamed, Alexandru Buziuc, Mihai Stancu, Paul Costea, Boubacar Fofana, Bogdan Jica

â–ºAu ratat la loviturile de departajare: Andrei Cerlincă, Vasile Vitu / Antoni Ivanov

â–ºMin 117 Paul Costea intră în locul lui Roberto Romeo

â–ºMin 90+2 1-1 Gomes Pinto Yazalde egalează cu un șut din 16 metri după o minge primită de la Fofana

â–ºMin 90 Cătălin Coroamă intră în locul lui Iulian Ionesi

â–ºMin 87 Vetereanul Daniel Bălan intră în locul lui Ionel Stoian

â–ºMin 83 1-0 Ionel Stoian centrează dintr-un corner de pe dreapta, la semiînălțime, căpitanul Vasile Vitu deviază norocos cu capul de la colțul scurt, peste portar, și înscrie

â–ºMin 77 Intră Vasile Dănilă în locul lui Cosmin Buziuc, fratele atacantului Gazului Alexandru Buziuc

â–ºMin 46 Intră Răzvan Trif și iese Sorin Bușu

â–ºMin 30 Ionesi șutează din întoarcere, de la 18 metri, Cristea se întinde serios și respinge din vinclu în corner

joi, 27 septembrie, ora 16:00
FINAL | LUCEAFĂ‚RUL ORADEA – ASTRA   1-5
Stadion: Baza Sportivă Luceafărul (Sânmartin – Bihor);
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Imre-Laszlo Bucși (Sfântu Gheorghe) și Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova).

â–ºLuceafărul: Moga – Gruia, Oros (cpt.), Preoteasa, Chiorean – Al. Dulca, Gunie – Opriș, Vas. Pop, Moihedja – G. Paraschiv
Rezerve: Moroz – Țîră, Codoban, C-tin. Roșu, Ludușan, Prejmerean, Toriște
Antrenor: Cristian Lupuț

â–ºAstra: Dav. Lazar – Belu, R. Crișan, Cestor, Butean – Mrzljak (cpt.) – Val. Gheorghe, N. Roșu, Dylan Bahamboula, Laur. Buș – Zoua
Rezerve: Iliev – Rob. Boboc, Trusescu, Biceanu, Llullaku, Begue, Erico Da Silva
Antrenor: Gheorghe Mulțescu

â–ºMin 90 1-5 Neluț Roșu pasează pe culoar, în dreapta, lui Valentin Gheorghe, care pătrunde în careu, își așează mingea pentru un șut cu dreptul și trimite pe lângă Moga la colțul scurt

â–ºMin 88 Begue scapă singur cu Moga, însă portarul Luceafărului salvează în fața jucătorului Astrei, la 9 metri central

â–ºMin 85 Iese Vasile Pop, autorul singurului gol al Luceafărului, și intră Cătălin Țîră

â–ºMin 82 Iese Filip Mrzljak și intră Robert Boboc

â–ºMin 80 1-4 Julien Pierre Begue primește lung în stânga careului, o minge trimisă în diagonală, pătrunde, șutează, iar Moga respinge în sus, balonul merge la bara a doua, acolo unde Valentin Gheorghe a urmărit și a împins în plasă

â–ºMin 79 1-3 Codoban scapă în flancul stâng, centrează în fața porții, Constantin Roșu ratează intercepția la prima bară, mingea merge apoi la Vasile Pop, care înscrie cu latul din 9 metri

â–ºMin 70 0-3 Contraatac al Astrei, Valentin Gheorghe primește la mijlocul terenului și scapă în flancul drept, pătrunde în careu și finalizează din 10 metri lateral pe lângă Moga, pe centrul porții

â–ºMin 66 0-2 Fază continuă de atac a Astrei, centrarea din stânga la bara a doua e urmărită de Valentin Gheorghe, care reia din semi-foarfecă în fața porții, iar de acolo Jacques Zoua pune latul și trimite pe lângă Moga. Bihorenii se opriseră, fiindcă aveau impresia că Gheorghe nu va ajunge la minge

â–ºMin 64 0-1 Pasă pe culoar, Julien Pierre Begue pleacă din poziție la limită, rămâne singur cu Moga și înscrie plasat pe lângă portar, la rădăcina barei din stânga

â–ºMin 58 Iese George Paraschiv și intră Constantin Roșu

â–ºMin 57 Intră Pierre Begue și iese Laurențiu Buș

â–ºMin 56 Laurențiu Buș bate penalty-ul puternic, aproape de centru, la semi-înălțime, iar Moga respinge cu brațul dreapt

â–ºMin 54 Belu pătrunde în careu pe stânga și se izbește de Gruia, iar arbitrul dă lovitură de pedeapsă. Belu se ridică imediat, însă Gruia rămâne la pământ după ce în aceeași fază a primit un cot în gură și a fost umplut de sânge

â–ºMin 51 Minge ridicată peste apărare, Zoua pleacă din poziție bună și lobează balonul peste Moga, iar Neluț Roșu, care era în fața coechipierului, înscrie, însă asistentul dictează offside și golul nu e validat

â–ºMin 39 Oros reia cu capul din centrul careul după o centrare dintr-un corner de pe stânga, iar Lazar reține

â–ºMin 36 Alexandru Dulca, accidentat la umărul drept, și este schimbat de Claudiu Codoban

â–ºMin 35 Bogdan Moga salvează cu piciorul la un șut din 10 metri central al lui Neluț Roșu, după o centrare din dreapta

â–ºMin 32 Mulțescu face o primă schimbare. Iese Dylan Bahamboula, care acuză o întindere la coapsă, și intră Ionuț Biceanu

â–ºMin 18 Crișan pătrunde tocmai până în careu, își întoarce adversarul în stânga și centrează la bara a doua, acolo de unde Bahamboula reia cu capul din 6 metri, iar Moga scoate de sub transversală în corner. Centrare din corner e reluată de Zoua, tot cu capul, puțin peste poartă. Ocazii bune de gol și pentru Astra

â–ºMin 15 Cestor îi dă peste picioare lui Vasile Pop și scoate o lovitură liberă la 20 de metri central. Vasile Pop execută bine, peste zid, însă mingea lovește transversala, revine în teren și apoi e respinsă

â–ºMin 5 Contraatac Luceafărul, Paraschiv scapă singur cu portarul, îl fentează în dreapta, dar își prelungește prea mult mingea și o scapă în afară. Atacantul își acoperă mâinile cu față, după ce și-a dat seama ce mare ocazie a irosit

â–ºPe 15 decembrie 2016, cele două echipe jucau în aceeași fază a competiției, iar giuriuvenii se impuneau cu 3-1. Partida s-a jucat însă la Oradea, pe stadionul „Iuliu Bodola”, pe o ninsoare ca în povești, în fața a 4.000 de spectatori. Acum, jocul are loc la Sânmartin, la baza sportivă a echipei bihorene din Liga 2. Luceafărul era atunci condusă tot de Cristian Lupuț, în timp ce la Astra antrena Marius Șumudică, iar în loc se afla Cristian Oros, acum la bihoreni. Junior Morais deschidea scorul în minutul 33, iar Cristian Cigan egala în 40. Echipa din Liga 1 puncta apoi prin Daniel Niculae (67) și autogolul lui Ionuț Hlinca (88) și se califica în faza următoare.

marți, 25 septembrie, ora 19:00
ASU Politehnica Timișoara – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  3-5 după loviturile de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare) / cronica meciului
marți, 25 septembrie, ora 21:30
Dacia Unirea Brăila – Dinamo 1-3 / cronica meciului

VEZI DESFĂ‚ȘURAREA MECIURILOR DE MIERCURI

miercuri, 26 septembrie 2018
16:00 | UTA Arad – Politehnica Iași   6-8 după loviturile de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 3-5 la loviturile de departajare) / cronica meciului
16:30 | Sporting Liești – CS Mioveni   0-3
16:30 | CSM Slatina – Dunărea Călărași  0-2
16:30 | Progresul Spartac – Universitatea Cluj  0-1 / cronica meciului
16:30 | Academica Clinceni – FC Hermannstadt  0-2
18:45 | Concordia Chiajna – FC Viitorul  0-3 / cronica meciului
21:30 | Chindia Târgoviște – CFR Cluj   0-1 / cronica meciului

Pentru jocurile din optimi, sferturi de finală și semifinale echipele calificate vor fi repartizate în aceleași urne valorice ca și în cadrul șaisprezecimilor, cu excepția prevederilor art. 30, alin. 5.1 din ROAF, tragerea la sorți urmând să se efectueze în mod similar.