Fatidicele minute de prelungire

28 Nov. 2011, 18:00 Stiri

Vineri, la Tunari, a avut loc un meci nebun de Liga a III-a prin prisma ocaziilor ratate și a deznodământului final. Echipa gazdă avea o poliță de plătit Unirii Slobozia după ce ultimul duel direct dintre cele două echipe se soldase cu un 0-3, dar și trei etape de suspendare a terenului. Ca să nu mai spunem că și conjudețenele din Afumați și Ștefănești se rugau pentru un eșec al ialomițenilor.

În aceste condiții, meciul a avut un ritm alert, cele două echipe întrecându-se în ocazii monumentale, capitol la care Slobozia a bifat și o bară transversală prin C. Toma

Cornerul care a decis meciul

Repriza a doua a adus noi ocazii de ambele părți, Vlada fiind autorul unei execuții jenante dintr-o poziție singur cu portarul. Marius Dumitru are și el golul în vârful bocancului, dar mingea se scurge milimetric pe lângă. În schimb, Craiu are de muncă atât la execuția din plonjon a lui C. Toma, cât și la pătrunderea solo a lui Marius Tudor. Finalul de meci înseamnă un duel la distanță al celor doi portari, care se întrec în intervenții de efect. Asta până în minutul 92, atunci când Sava scoate o minge în corner. Lovitura de la colțt este executat la prima bară, de unde balonul este prelungit la bara cealaltă. Acolo se află masivul Gabriel Lazăr care trimite în poarta lui Craiu, cu toată opoziția acestuia și a lui Canțur: 0-1!

Ultimele secvențe ale meciului au loc în careul Unirii, acolo unde Craiu aruncă un balon la bătaie și Ionuț Ilie trimite spre poartă, dar balonul este deviat salvator de un jucător al oaspeților. Fluierul de final al lui Ionuț Coza declanșează disperarea ilfovenilor, care s-au văzut învinși în prelungirile unui meci al cărui scor corect ar fi fost mai curând de egalitate.

CS TUNARI 0-1 UNIREA SLOBOZIA (0-0) Gabriel Lazăr 90+2

CS Tunari: Craiu – Burghelea, I. Ilie, Achiței (77 Aliuță) – Canțur, A. Simion (64 M. Ene), G. Sava, Horeanu – M. Dumitru, Vlada, Cr. Becali (cpt.) (68 Mihalache). Rezerve nefolosite: Ștef – Ștefana, Luiceanu. Antrenor Ionuț Voicu

Unirea Slobozia: L. Dobre – S. Stan (90+3 Bozean), G. Lazăr, Em. Cristian – C. Roșu, Macare, Ad. Cristea (cpt.), Drăguț (68 M. Tudor) – V. Stanciu (59 Ibrian), V. Gheorghe, C. Toma (77 D. Gheorghe). Rezerve nefolosite: R. Oprea – Judeanu, Zevedei Antrenor Ion Ionescu