Ce joc, ce rușine! Oțelul învinsă de o codașă a Seriei 1. Gălățenii s-au îndepărtat de liderul SCM Gloria Buzău

Ce joc, ce rușine!** Oțelul învinsă de o codașă a Seriei 1. Gălățenii s-au îndepărtat de liderul SCM Gloria Buzău

Surpriză de proporții în penultima etapă a turului Ligii 3: codașa CSM Râmnicu Sărat a învins-o pe SC Oțelul Galați, scor 1-0, marcând în prima repriză, la singura fază de poartă avută în tot meciul. Echipa gălățeană pierde astfel trei puncte importante în lupta pentru promovare cu care o dă cu SCM Gloria Buzău, care s-a distanțat astfel la șase puncte, însă are un meci mai mult desfășurat.

Dacă în prima repriză, cei de la Oțelul au jucat cât de cât și au avut patru mari ocazii de înscrie, în partea a doua, echipa gălățeană a avut o evoluție jenant de slab pentru o pretendentă la promovare, având doar două oportunități de a înscrie. Pasele lungi au fost mai mereu exagerat de lungi, centrările în spatele porții au fost exasperant și așa s-a ajuns la primul eșec din acest campionat.

Cine a învins Oțelul? CSM Râmnicu Sărat, echipă ce se află pe locul 12 din 15, cu o singură victorie până acum, cu un singur punct în precedentele cinci partide, care în anteriorul meci de pe teren propriu fusese învinsă lejer de Sporting Liești, cu 3-0!

Contracandidata Oțelului la primul loc, SCM Gloria Buzău, a învins pe teren propriu, cu 4-0, pe Foresta Suceava. Sporting Liești a pierdut, scor 2-0, pe terenul celei de a treia clasate, Știința Miroslava.

Cu o etapă înaintea finalului turului și a meciurilor din 2018, SC Oțelul ocupă locul 2 în Seria 1, cu 32 de puncte, la șase puncte în spatele liderului SCM Gloria Buzău, care are însă un meci în plus disputat. Știința Miroslava e pe locul 3, cu 31 de puncte.