Bihorul Beiuș, lider prin detronare!

30 Oct. 2011, 09:16 Stiri

Bihorenii au revenit pe prima poziție după cinci etape în care locul a fost ocupat de timișenele Millenium Giarmata și ACS Recaș. Formația pregătită de „suspendatul” Adrian Anca a dat lovitura decisivă pe finalul jocului prin Vancea.

Dacă anul trecut beiușenii se băteau în zona inferioară a seriei, în acest sezon CF Bihorul are o altă față. Gazdele excelează și ele față de așteptări. Millenium era prima în „C5” și avea un punct peste oaspeți înainte de această etapă, a unsprezecea.

Timișenii au început jocul prudenți și doar lovitura de cap a lui Gideon (’13) l-a deranjat în prima repriză pe Odobasianu, nevoit să respingă peste bară. Nici bihorenii nu s-au aruncat în atac din start și toată lumea putea să se bucure de vremea frumoasă. De abia după o jumătate de oră din meci are și Țurcaș de furcă cu adversarii. Paina e aproape de gol tot cu o lovitură de cap (’36), la un minut după un șut bun al lui Tăut de la distanță. Ocaziile oaspeților se concretizează în fine cu două minute înainte de pauză. Țârlea întoarce un fundaș gazdă, șutează cu stângul, portarul-veteran respinge dar mingea ajunge la același atacant care acum reia imparabil cu dreptul, 0-1.

Bucuria de după gard

De la vestiare iese o echipă gazdă mai hotărâtă. Și, în urma unei centrări bune a lui Dancia, fundașul Costea nu poate „încăleca” balonul buclucaș iar acesta îl lovește în mână. Centralul Stamatoiu din Moldova Nouă nu ezită și indică punctul cu var, acolo de unde Leucă îndeplinește o simplă formalitate (’48). Jocul se animă și ambele formații arată acum că luptă totuși pentru „coroniță”.

Nou intratul Rosenblum putea să ducă Giarmata în avantaj, dar trimite slab cu latul din interiorul careului (’79). Băieții lui Anca răzbună ocazia în minutul 86, când tânărul Vancea reia cu capul din corner. 1-2 final și oaspeții se bucură acum alături de antrenorul lor. Adrian Anca a fost doar după gard în timpul jocului, fiind suspendat pentru vorbe dure adresate unei alte brigăzi de arbitrii.

Anca: „Nu sunt bani pentru Liga a II-a!”

În ciuda bucuriei mari a elevilor săi care au trecut pe prima poziție, antrenorul Adrian Anca a spus la final că Beiușul nu-și permite deocamdată să joace mai sus.

„Am reușit să ne atingem obiectivul, trei puncte. A fost o partidă echilibrată, probabil gazdele sunt puțin frustrate pentru că au avut două-trei ocazii de a marca. Normal că băieții sărbătoresc, am trecut pe primul loc. Nu avem obiectiv impus să promovăm, vrem formarea unei echipe competitive, vom vedea anul viitor. Nu sunt bani suficienți să menținem această echipă în Divizia B”, a declarat Anca, care s-a întâlnit în Banat cu un fost coleg de la CFR, Petru Țurcaș, goalkeeperul Giarmatei acum.

Anca a adăugat că nici el personal nu are obiective mari în postura de tehnician: „Probabil nu voi ajunge să antrenez acolo, pentru că e greu să ajungi la CFR Cluj, ca și antrenor. Nu am un obiectiv neapărat ca antrenor, mă ocup de agricultură, trebuie multe sacrificii să ajungi antrenor de A, și nu sunt dispus să-mi neglijez familia, rămân în umbră să ajut”.

Cu avionul și trenul la „polițienescul” „Nicu Moraru”

Formația timișeană e la al doilea joc pe propria arenă de la renovarea acesteia după ce a evoluat în „exil” pe „CFR” din Timișoara. Stadionul „Nicu Moraru” beneficiază acum de 210 locuri pe scaune și se va bucura în curând e un teren adiacent pentru antrenamente. Baza este una cochetă pentru Liga a III-a, lângă teren aflându-se Casa IPA (Poliția Internațională), astfel că la vestiare dacă unele cluburi au stemele altor grupări sportive, timișenii prezintă o colecție de isigne ale secțiilor „de afară”. Altfel, terenul din Giarmata e amplasat strategic între gara din localitate și Aeroportul Internațional Timișoara, așa că din peisaj mai lipsea doar o ambarcațiune sau un submarin

„Suntem dezamăgiți că am pierdut, sperăm ca în retur să ne recuperăm punctele, că nu ne-au bătut după un joc extraordinar. Și noi și ei, am prestat un joc prost. Au avut puțin noroc la final la o fază fixă. Am avut ocazie mare la 1-1, dacă marcam sunt convins că-i băteam. Mai e mult până la final, unii jucători s-au crezut câștigători dinainte”, Călin Cojocaru, antrenor Millenium Giarmata.

Giarmata – Beiuș 1-2 (0-1)
Leucă (48 -pen.) / Țârlea (43), Vancea (86)

Millenium Giarmata: Țurcaș – Mihălceanu, Oneț, M. Toma, Dancia – Bungău (’88 Lukics) – M. Călin (’77 Ursachi), Leucă (cpt.), G. Codrea, Corlățeanu (’46 Rosenblum) – Gideon. Pe bancă: Narița – Domșa, Stiopu și D. Toma. Antrenor: Călin Cojocaru