Seria 9 din Liga 3 | Cu mutările făcute în această vară, CS Hunedoara se anunță principala ”forță” a grupei. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:18 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:44 Liga 3
Seria 9 din Liga 3 | Cu mutările făcute în această vară, CS Hunedoara se anunță principala ”forță” a grupei. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

CS Hunedoara e principala candidată la promovare din această serie

În Seria 9 au fost repartizate următoarele echipe: CSO Cugir, Avântul Reghin, Gloria Bistrița Năsăud, Sticla Arieşul Turda, Unirea Ungheni, CS Hunedoara, AFC Unirea 1924, Sănătatea Cluj, CS Ocna Mureş și Academia de Fotbal Viitorul Cluj.

Față de sezonul trecut, din serie au ieșit Unirea Dej (promovată în Liga 2) și Industria Galda (retrogradată și care nu a mai dorit să continue la Liga 3), iar în locul lor au fost introduse Gloria Bistrița Năsăud (a cesionat locul de la Unu Fotbal Club Gloria, mutată din Seria 10) și Academia de Fotbal Viitorul Cluj (campioana nerecunoscută a județului Cluj, pierzătoare a unui baraj disputat ilegal, însă înscrisă fiindcă a avut echipă de juniori la Liga Elitelor).

CS Hunedoara, prin mutările făcute în această vară, se anunță principala candidată la primul loc în această serie. CSO Cugir și Avântul Reghin sunt echipe care întotdeauna au pus probleme și vor pune cu siguranță și în noul sezon. O surpriză poate fi și Unirea Ungheni.

Echipele din Seria 9 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

CSO Cugir – 4
Avântul Reghin
– 2
Gloria Bistrița Năsăud –
9
Sticla Arieşul Turda –
10
Unirea Ungheni –
3
CS Hunedoara –
6
AFC Unirea 1924 –
8
Sănătatea Cluj –
7
CS Ocna Mureş –
1
Academia de Fotbal Viitorul Cluj –
5

  • Sănătatea Cluj, din Seria 9, a primit număr de deplasare, iar CFR Cluj, din Seria 10, perechea de număr acasă, ambele echipe urmând să joace pe același teren. AFC Unirea 1924 a solicitat să înceapă cu meci în deplasare.

Programul turului echipelor din Seria 9:

Etapa 1: 28 august 2021

CS Ocna Mureş – Sticla Arieşul Turda
Avântul Reghin – Gloria Bistrița Năsăud
Unirea Ungheni – AFC Unirea 1924
CSO Cugir – Sănătatea Cluj
Viitorul Cluj – CS Hunedoara

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Sticla Arieşul Turda – CS Hunedoara
Sănătatea Cluj – Viitorul Cluj
AFC Unirea 1924 – CSO Cugir
Gloria Bistrița Năsăud – Unirea Ungheni
CS Ocna Mureş – Avântul Reghin

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Avântul Reghin – Sticla Arieşul Turda
Unirea Ungheni – CS Ocna Mureş
CSO Cugir – Gloria Bistrița Năsăud
Viitorul Cluj – AFC Unirea 1924
CS Hunedoara – Sănătatea Cluj

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj
AFC Unirea 1924 – CS Hunedoara
Gloria Bistrița Năsăud – Viitorul Cluj
CS Ocna Mureş – CSO Cugir
Avântul Reghin – Unirea Ungheni

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Unirea Ungheni – Sticla Arieşul Turda
CSO Cugir – Avântul Reghin
Viitorul Cluj – CS Ocna Mureş
CS Hunedoara – Gloria Bistrița Năsăud
Sănătatea Cluj – AFC Unirea 1924

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Sticla Arieşul Turda – AFC Unirea 1924
Gloria Bistrița Năsăud – Sănătatea Cluj
CS Ocna Mureş – CS Hunedoara
Avântul Reghin – Viitorul Cluj
Unirea Ungheni – CSO Cugir

Etapa 7: 9 octombrie 2021

CSO Cugir – Sticla Arieşul Turda
Viitorul Cluj – Unirea Ungheni
CS Hunedoara – Avântul Reghin
Sănătatea Cluj – CS Ocna Mureş
AFC Unirea 1924 – Gloria Bistrița Năsăud

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Sticla Arieşul Turda – Gloria Bistrița Năsăud
CS Ocna Mureş – AFC Unirea 1924
Avântul Reghin – Sănătatea Cluj
Unirea Ungheni – CS Hunedoara
CSO Cugir – Viitorul Cluj

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Viitorul Cluj – Sticla Arieşul Turda
CS Hunedoara – CSO Cugir
Sănătatea Cluj – Unirea Ungheni
AFC Unirea 1924 – Avântul Reghin
Gloria Bistrița Năsăud – CS Ocna Mureş

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:18 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:44 Liga 3
Pe aceeași temă