Seria 4 din Liga 3 | Programul meciurilor grupei în care se află cei mai mulți ”sateliți”, poate una dintre cele mai slabe serii

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:27 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:37 Liga 3
Seria 4 din Liga 3 | Programul meciurilor grupei în care se află cei mai mulți ”sateliți”, poate una dintre cele mai slabe serii

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

Seria sateliților, fără mari favorite

În Seria 4 au fost repartizate următoarele echipe: FCSB 2, Progresul Spartac, Unirea Bascov, CS Tunari, Dinamo 2, Flacăra Moreni, Rapid 2, Academica Clinceni 2, Real Bradu și Campionii FC Argeș 2.

Față de sezonul trecut, din serie au dispărut Steaua (promovată în Liga 2), Metalul Buzău (mutată în Seria 2), FC Voluntari 2 (mutată în Seria 3), Concordia Chiajna 2 (desființată) și CS Balotești (retrogradată și desființată). Au fost aduse, în schimb, Unirea Bascov, Flacăra Moreni, Academica Clinceni 2 (toate trei mutate din Seria 6), Real Bradu (promovată din Liga 4) și Campionii FC Argeș 2 (satelit nou-înființat de club de Liga 1).

În acest moment este greu de precizat ce echipă ar fi favorită la promovare din această serie. FCSB 2 ar putea să nu mai fie atât de puternică, fiindcă în serie nu mai există Steaua, deci nu va mai exista o motivație atât de mare pentru a demonstra, Flacăra Moreni a dezamăgit în ultimii ani și pare să nu fi schimbat ceva în această vară, astfel că mai periculoase par a rămâne doar Progresul Spartac și CS Tunari.

Cu siguranță, Seria a 4-a este una dintre cele mai slave din Liga 3, la mare concurență cu Seria a 3-a.

Un lucru este cert în această serie. Cuprinde cele mai multe echipe satelit, cinci la număr, ale cluburilor de Liga 1 FCSB, Dinamo, Rapid, Academica Clinceni și Campionii FC Argeș.

Echipele din Seria 4 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

FCSB 2 – 6
Progresul Spartac –
9
Unirea Bascov –
5
CS Tunari –
8
Dinamo 2 –
2
Flacăra Moreni –
7
Rapid 2 –
3
Academica Clinceni 2 –
10
Real Bradu –
1
Campionii FC Argeș 2 –
4

* Real Bradu, ca nou-promovată, începe acasă. CS Tunari a solicitat să joace în deplasare în prima etapă, iar Unirea Bascov să înceapă cu un meci acasă.

Programul turului echipelor din Seria 4:

Etapa 1: 28 august 2021

Real Bradu – Academica Clinceni 2
Dinamo 2 – Progresul Spartac
Rapid 2 – CS Tunari
Campionii FC Argeș 2 – Flacăra Moreni
Unirea Bascov – FCSB 2

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Academica Clinceni 2 – FCSB 2
Flacăra Moreni – Unirea Bascov
CS Tunari – Campionii FC Argeș 2
Progresul Spartac – Rapid 2
Real Bradu – Dinamo 2

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Dinamo 2 – Academica Clinceni 2
Rapid 2 – Real Bradu
Campionii FC Argeș 2 – Progresul Spartac
Unirea Bascov – CS Tunari
FCSB 2 – Flacăra Moreni

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Academica Clinceni 2 – Flacăra Moreni
CS Tunari – FCSB 2
Progresul Spartac – Unirea Bascov
Real Bradu – Campionii FC Argeș 2
Dinamo 2 – Rapid 2

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Rapid 2 – Academica Clinceni 2
Campionii FC Argeș 2 – Dinamo 2
Unirea Bascov – Real Bradu
FCSB 2 – Progresul Spartac
Flacăra Moreni – CS Tunari

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Academica Clinceni 2 – CS Tunari
Progresul Spartac – Flacăra Moreni
Real Bradu – FCSB 2
Dinamo 2 – Unirea Bascov
Rapid 2 – Campionii FC Argeș 2

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Campionii FC Argeș 2 – Academica Clinceni 2
Unirea Bascov – Rapid 2
FCSB 2 – Dinamo 2
Flacăra Moreni – Real Bradu
CS Tunari – Progresul Spartac

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Academica Clinceni 2 – Progresul Spartac
Real Bradu – CS Tunari
Dinamo 2 – Flacăra Moreni
Rapid 2 – FCSB 2
Campionii FC Argeș 2 – Unirea Bascov

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Unirea Bascov – Academica Clinceni 2
FCSB 2 – Campionii FC Argeș 2
Flacăra Moreni – Rapid 2
CS Tunari – Dinamo 2
Progresul Spartac – Real Bradu

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 15:27 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:37 Liga 3
Pe aceeași temă