Seria 1 din Liga 3 | Echipele participante în campionat și programul meciurilor. CSM Ceahlăul pare marea favorită

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 13:41 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:34 Liga 3
Seria 1 din Liga 3 | Echipele participante în campionat și programul meciurilor. CSM Ceahlăul pare marea favorită

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

CSM Ceahlăul, marea favorită la promovare

În Seria 1, din care nu a promovat nicio formație în această vară, au fost repartizate în mare parte aceleași echipe: Bucovina Rădăuţi, Foresta Suceava, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ, Ştiinţa Miroslava, Huşana Huşi, Dante Botoşani, Şomuz Fălticeni, CSM Bacău, Sporting Juniorul Vaslui și CSM Pașcani.

Noutatea este reprezentată de retrogradarea echipei Bradu Borca și aducerea în locul ei în această serie a formației CSM Bacău, prezentă în Seria a 2-a în ediția trecută.

Lupta la promovare în acest sezon pare să se dea tot între mai multe echipe, CSM Ceahlăul, Știința Miroslava, Foresta Suceava și, poate, Bucovina Rădăuți.

Echipele din Seria 1 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

Bucovina Rădăuţi – 2
Foresta Suceava –
5
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ –
10
Ştiinţa Miroslava –
4
Huşana Huşi –
6
Dante Botoşani –
7
Şomuz Fălticeni –
3
CSM Bacău –
8
Sporting Juniorul Vaslui –
9
CSM Pașcani –
1

* CSM Ceahlăul și Dante Botoșani au dorit să joace primul meci în deplasare.

Programul turului echipelor din Seria 1:

Etapa 1: 28 august 2021

CSM Pașcani – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Bucovina Rădăuţi – Sporting Juniorul Vaslui
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău
Ştiinţa Miroslava – Dante Botoşani
Foresta Suceava – Huşana Huşi

Etapa 2: 4 septembrie 2021

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Huşana Huşi
Dante Botoşani – Foresta Suceava
CSM Bacău – Ştiinţa Miroslava
Sporting Juniorul Vaslui – Şomuz Fălticeni
CSM Pașcani – Bucovina Rădăuţi

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Bucovina Rădăuţi – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Şomuz Fălticeni – CSM Pașcani
Ştiinţa Miroslava – Sporting Juniorul Vaslui
Foresta Suceava – CSM Bacău
Huşana Huşi – Dante Botoşani

Etapa 4: 18 septembrie 2021

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Dante Botoşani
CSM Bacău – Huşana Huşi
Sporting Juniorul Vaslui – Foresta Suceava
CSM Pașcani – Ştiinţa Miroslava
Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Şomuz Fălticeni – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi
Foresta Suceava – CSM Pașcani
Huşana Huşi – Sporting Juniorul Vaslui
Dante Botoşani – CSM Bacău

Etapa 6: 2 octombrie 2021

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău
Sporting Juniorul Vaslui – Dante Botoşani
CSM Pașcani – Huşana Huşi
Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava
Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni
Huşana Huşi – Bucovina Rădăuţi
Dante Botoşani – CSM Pașcani
CSM Bacău – Sporting Juniorul Vaslui

Etapa 8: 16 octombrie 2021

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui
CSM Pașcani – CSM Bacău
Bucovina Rădăuţi – Dante Botoşani
Şomuz Fălticeni – Huşana Huşi
Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Foresta Suceava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava
Dante Botoşani – Şomuz Fălticeni
CSM Bacău – Bucovina Rădăuţi
Sporting Juniorul Vaslui – CSM Pașcani

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 13:41 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:34 Liga 3
Pe aceeași temă