Știința Miroslava și-a întrerupt seria de 20 de victorii consecutive pe teren propriu cu AFC Hărman. Rezultatele și marcatorii etapelor 14 și 16. Arsenal Malu, prima echipă care s-a retras

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Mar. 2017, 17:38 Actualizat: 08 Mar. 2017, 16:57 Rezultate

Campionatul Ligii 3, ediția 2016-2017, își reia, începând de astăzi, activitatea cu prima etapă a returului. În seriile 1, 3 și 5 se desfășoară etapa a 16-a, în timp ce în seriile 2 și 4 se dispută etapa a 14-a, discrepanța dintre acestea fiind datorită numărului diferit al echipelor participante în seriile respective. La restartul Ligii 3 constatăm și prima echipă care abandonează competiția, prima în acest sezon. Potrivit FRF, Seria 2 va continua cu un club în minus, după ce Arsenal Malu s-a retras din campionat. Gruparea giurgiuveană care nu a obținut niciun punct în tur urmează să piardă la „masa verde” toate partidele rămase de disputat în acest retur.

Astăzi, de la ora 15:00, sunt programate să se desfășoare 22 de meciuri, în timp ce mâine, de la aceeași oră, au loc ultimele 13. În această etapă, cele trei echipe care sunt nevoite să stea, deoarece fac parte din cele trei serii formate din 15 echipe, sunt: Metalosport Galați (S1), Steaua București II (S3) și Unirea Dej (S5).

Între timp, FRF nu mai dă niciun semn în cazul echipei SC Bacău, penalizată în prima parte a campionatului cu 44 de puncte din cauza datoriilor neachitate față de foști jucători sau CSM Pașcani. Comisia de Disciplină a FRF nu a mai anunțat în ședințele sale nicio decizie împotriva echipei băcăuane, dar nici nu a informat că acele litigii care i-au adus o mulțime de depunctări Sport Clubului ar fi fost stinse.

Înaintea desfășurării acestei runde, liderii celor cinci serii sunt: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (S1 – 33 pct.), Metaloglobus București (S2 – 35 pct.), SCM Pitești (S3 – 36 pct.), Național Sebiș (S4 – 27 pct.) și AFC Hermannstadt (S5 – 34 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 16

3 martie, ora 15:00
Olimpia Râmnicu Sărat – CSM Pașcani    2-1
Bogdan Bălan (13), Marius Tîrîlă (34) / Mihai Macovei (3)
Atletico Vaslui – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    0-1
Bonifac Csonka (90)
CSM Roman – AFC Odorheiu Secuiesc    1-1
Cosmin Țapu (35) / Benjamin Bagoly (82)
Aerostar Bacău – Sportul Chiscani    3-1
Ionuț Artenie (78), Teodor Ignea (84), Ionuț Chirilă (87) / Sorin Techiu (88)
4 martie, ora 15:00
Știința Miroslava – AFC Hărman    3-3
Ovidiu Tăcuțanu (43 – pen.), Marius Chelaru (78), Eduard Sandu (80) / Șerban Moraru (1), Emanuel Popa (20), Florin Stîngă (69)
SC Bacău – Avântul Valea Mărului     0-1
Ștefan Pavel (75 – autogol)
Sporting Liești – Olimpic Cetate Râșnov     0-1
Ionel Dinu (63)
Metalosport Galați stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 14

3 martie, ora 15:00
Metaloglobus București – Înainte Modelu    1-0
Ștefan Niculae (90+4)
AFC Astra II – Viitorul Constanța II     2-2
Romario Moise (40, 48) / Cristian Ene (57, 59)
4 martie, ora 15:00
Delta Dobrogea Tulcea – SC Popești Leordeni    2-2
Claudiu Dragu (9), Silviu Moise (20) / Ionuț Fâșie (26), Nicușor Romanescu (68)
Dinamo București II – Axiopolis Sport Cernavodă    2-2
Ionuț Șerban (64), Mihai Popescu (75) / Daniel Antip (83), Daniel Dogaru (90+2)
Viitorul Domnești – CSM Oltenița    0-1
Silviu Rotaru (83)
Petrolistul Boldești – Unirea Slobozia    1-2
Darius Badea (85) / Marc Khalil (17, 75)
CS Tunari – Arsenal Malu     3-0
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 16

3 martie, ora 15:00
CS U Craiova II – ACS Șirineasa    2-1
Lucian Buzan (33), Andrei Burlacu (44 – pen.) / Ștefan Răcăreanu (14)
CS Mioveni II – FC Voluntari II    0-1
Raphael Stănescu (45)
Atletic Bradu – Flacăra Moreni    1-2
Alexandru Dumitrache (39) / Bogdan Tocan (25), Iulian Drăgan (59)
Concordia Chiajna II – ACSO Filiași    6-2
Daniel Rogoveanu (6, 78 – pen.), Florin Păun (10, 20), Marius Cocîrlă (82), Ronaldo Deaconu (89) / Dănuț Tereche (26), Nicușor Neacșu (40)
SCM Pitești – CS Podari     4-0
Cosmin Căpățînă (9, 19, 50), Ionuț Năstăsie (90+2 – pen.)
4 martie, ora 15:00
Urban Titu – Sporting Roșiori    0-2
Eugen Matei (58 – autogol), Cosmin Călin (72)
FC Aninoasa – FCM Alexandria     1-1
Tiberiu Calofir (25) / Cosmin Popescu (67)
Steaua București II stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 14

3 martie, ora 15:00
Millenium Giarmata – Unirea 1924 Alba Iulia    0-0
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-0

Patrick Niță (63)
ACS Poli Timișoara II – UTA Bătrâna Doamnă II    0-2
Michel Vlad (13), Dorin Toma (27)
Pandurii Târgu Jiu II – CSM Școlar Reșița    2-1
Alexandru Vodă (37), Paul Păcurar (78 – pen.) / Souleymane Keita (17)
Național Sebiș – Ripensia Timișoara     4-3
Dragoș Săulescu (30, 49), Gabriel Siminic (46), Gelu Velici (60) / Denis Golda (4), Mediop Ndiaye (83), Flavius Vlădia (90+3)
4 martie, ora 15:00
Industria Galda – CNS Cetate Deva    1-0
Andrei Cernea (21 – pen.)
Performanța Ighiu – CSM Lugoj     0-0

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 16

3 martie, ora 15:00
ASA Târgu Mureș II – CS Iernut    2-1
Robert Candrea (16), Andrei Ciolacu (53 – pen.) / Mircea Ungur (70 – pen.)
Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin    1-0
Alin Șuteu (82)
CS Oșorhei – Viitorul Ulmeni    3-1
Sergiu Ban (26), Norbert Lorincz (43), Alexandru Ignat (68 – autogol) / Răzvan Ardelean (29)
Unirea Jucu – FC Bistrița    3-0
Alexandru Pop (39), Nadin Crișan (58), Marius Budică (83)
Sănătatea Cluj – Gaz Metan Mediaș II    1-1
Raul Ciupe (33) / Darius Olaru (52)
FC Zalău – AFC Hermannstadt     0-0
4 martie, ora 15:00
ACS Comuna Recea – Recolta Dorolț     0-0
Unirea Dej stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 04 Mar. 2017, 17:38 Actualizat: 08 Mar. 2017, 16:57 Rezultate
Pe aceeași temă