Start în campionatul Ligii 3. Rezultatele și marcatorii primei etape. Viitorul și ACS Poli, mai bune la sateliți în meciurile cu Astra și UTA

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Sep. 2016, 20:40 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:31 Rezultate

Noul sezon al Ligii 3, ediția 2016/2017, debutează astăzi cu primele zece meciuri din totalul de 35 care vor avea loc la fiecare final de săptămână. Noua ediție de campionat adună la start un total de 73 de echipe, asta după ce în această săptămână încă un club, Mureșul Vințu de Jos, a decis să se retragă, fapt ce a dus la motificări importante în seria din care făcea parte. Grupate în două serii de câte 14 echipe și trei de câte 15, cluburile din Liga 3 vor lupta pentru un loc de promovare din fiecare serie și pentru a evita locurile retrogradabile, 13, 14 sau 15, dar și pe cel mai slab al 12-lea.

Din această primă etapă două jocuri au fost reprogramate pentru data de 20 septembrie. CS Podari – SCM Pitești se va juca atunci, deoarece argeșenii au jucători convocați la echipele naționale de juniori, în timp ce CSM Școlar Reșița – Pandurii Târgu Jiu II a fost reprogramat după modificările suferite în urma retragerii clubului Mureșul Vințu de Jos.

În fiecare etapă vom avea și trei cluburi care vor fi nevoite să stea, deoarece fac parte din seriile formate din 15 echipe. Primele care vor fi nevoite să nu joace sunt Metalosport Galați (S1), Steaua București II (S3) și Unirea Dej (S5).

Meciurile care se vor desfășura astăzi, 2 septembrie, în zi de doliu național, vor începe cu un moment de reculegere în memoria românilor decedați în urma cutremurului din Italia.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

VEZI PROGRAMUL TURULUI celor cinci serii

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I

2 septembrie, ora 17:00
CSM Pașcani – Olimpia Râmnicu Sărat    0-2
Marius Tîrîlă (43), Ionuț Roman (55)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Atletico Vaslui    1-0
Csonka Bonifac (76)
3 septembrie, ora 17:00
AFC Hărman – Știința Miroslava        1-0
Vlad Boția (46)
AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Roman    0-2
Daniel Marin (42, 56)
Avântul Valea Mărului – SC Bacău    1-5
Cosmin Gârleanu (88) / Adrian Gheorghiu (37), Sorin Ichim (56), Alexandru
Tătaru (62 – pen.), Bogdan Lupu (85, 87)
Sportul Chiscani – Aerostar Bacău    1-0
Claudiu Boariu (57)
Olimpic Cetate Râșnov – Sporting Liești     0-1
George Bârlădeanu (67)
Metalosport Galați stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II

2 septembrie, ora 17:00
Înainte Modelu – Metaloglobus București     2-3
Daniel Gheorghe (68 – pen.), Bogdan Manole (90+2) / George Moldoveanu (12), Gheorghe Mogoș (23), Valentin Ghenovici (71)
3 septembrie, ora 17:00
SC Popești Leordeni – Delta Dobrogea Tulcea    2-1
Leonard Boiangiu (42), Bogdan Oprea (60) / Robert Pîslaru (58)
Axiopolis Sport Cernavodă – Dinamo București II    0-0
CSM Oltenița – Viitorul Domnești    2-1

Cosmin Ionică (51), Silviu Rotaru (61) / Cătălin Cîrjan (40)
Unirea Slobozia – Petrolistul Boldești    3-0
Romeo Soare (25), Bogdan Topor (44), Gabriel Teodorescu (59)
Arsenal Malu – CS Tunari    0-1
Alexandru Lalciu (57)
Viitorul Constanța II – AFC Astra II     3-2
Alexandru Stoica (34), Ionuț Vînă (40, 44) / Romario Moise (26), Valentin Gheorghe (78)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III

2 septembrie, ora 17:00
ACS Șirineasa – CS U Craiova II    2-1
Leonard Săraru (13, 44) / Lucian Buzan (22)
ACSO Filiași – Concordia Chiajna II     0-0
3 septembrie, ora 17:00
FC Voluntari II – CS Mioveni II    2-2
George Ionașcu (18), Adrian Diaconu (62) / Adrian Iamandi (28), Eduard Neacșu (55)
Flacăra Moreni – Atletic Bradu    1-1
Lucian Acasandrei (23) / Iulian Tameș (71 – pen.)
Sporting Roșiori – Urban Titu    2-1
Ionel Lătea (11, 19) / Andrei Truță (81)
FCM Alexandria – FC Aninoasa    0-0
20 septembrie, ora 17:00
CS Podari – SCM Pitești        0-1
Andrei Panait (44)
Steaua București II stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV

2 septembrie, ora 17:00
Unirea 1924 Alba Iulia – Millenium Giarmata        2-2
Bogdan Ștef (8), Mircea Oprea (86) / Marius Călin (44), Sebastian Stoica (52)
CNS Cetate Deva – Industria Galda        1-3
Gelu Velici (52) / Silviu Mureșan (7), Claudiu Haiduc (23), Andrei Cernea (36)
CSM Lugoj – Performanța Ighiu    2-2
Bogdan Bozian (31), Dan Silaghi Perju (42) / Fabian Himcinschi (2, 51)
3 septembrie, ora 17:00
UTA Bătrâna Doamnă II – ACS Poli Timișoara II        0-2
Emanuel Vasi (28, 39)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic    2-1
Alexandru Nistor (44), Adrian Suslak (87) / Zoran Radu (10 – pen.)
Ripensia Timișoara – Național Sebiș        0-3
Dragoș Săulescu (30, 34, 68)
20 septembrie, ora 17:00
CSM Școlar Reșița – Pandurii Târgu Jiu II         1-0
Alin Liuba (53 – penalty)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V

2 septembrie, ora 17:00
FC Bistrița – Unirea Jucu    2-1
Sadi Akari (2), Doru Miholca (24) / Marius Ionescu (68)
Gaz Metan Mediaș II – Sănătatea Cluj    1-1
Alin Predescu (15) / Adrian Lupu (44 – pen.)
3 septembrie, ora 17:00
CS Iernut – ASA Târgu Mureș II    3-4
Marius Pastor (11, 45), Mircea Ungur (17) / Ronaldo Deaconu (29), Octavian Ursu (35), Carlos Cherteș (45+1), Norbert Feketics (78)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir    1-0
Adrian Murar (36 – pen.)
Viitorul Ulmeni – CS Oșorhei    0-0
Recolta Dorolț – ACS Comuna Recea    1-2

Nandor Meșter (44) / Mihai Deac (48, 74)
AFC Hermannstadt – FC Zalău     1-0
Adrian Cîrstean (69)
Unirea Dej stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Sep. 2016, 20:40 Actualizat: 26 Sep. 2016, 12:31 Rezultate
Pe aceeași temă