Ripensia urcă pe primul loc în Seria 4. AFC Hermannstadt câștigă derby-ul cu Metalurgistul Cugir și e ca și promovată din Seria 5. Rezultatele și marcatorii etapelor 22 și 25

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Apr. 2017, 20:03 Actualizat: 08 May. 2017, 13:33 Rezultate

Cu două echipe deja promovate matematic în Liga 2, SCM Pitești (Seria 3) și Metaloglobus București (Seria 2), privirile asupra campionatului Ligii 3 continuă în principal asupra celorlalte trei serii, acolo unde lupta pentru promovare însă nu s-a încheiat și ar putea să se prelungească până în ultima etapă. Dar privirile sunt ațintite și asupra luptei pentru evitarea retrogradării.

În Seria 1, lupta Liga 2 se dă între AFC Hărman (52 pct.), AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (50 pct.) și Știința Miroslava (48 pct.), în Seria a 4-a pentru primul loc promovabil se bat și mai multe echipe: Industria Galda (42 pct.), Ripensia Timișoara (40 pct.), Național Sebiș (40 pct.), CSM Școlar Reșița (39 pct.) și CNS Cetate Deva (37 pct.), în timp ce în Seria a 5-a AFC Hermannstadt (56 pct.) și Metalurgistul Cugir (48 pct.) sunt principalele contracandidate. Hermannstadt și Metalurgistul chiar au meci direct în această etapă, însă promovarea matematică nu va fi decisă încă.

În acest weekend sunt programate meciurile etapei a 22-a pentru seriile 2 și 4 și a 25-a pentru seriile 1, 3 și 5. Primul joc are loc vineri, de la ora 15:00, între Astra II și Dinamo II, în rest ce de la ora 17:00 au loc 16 meciuri. Sâmbătă, de la ora 17:00, sunt programate ultimele 15 partide.

După neprezentarea de la Aerostar din runda trecută, a doua în acest sezon, Atletico Vaslui încă nu a aflat din partea federației dacă va fi sau nu exclusă. În schimb, formația vasluiană s-a trezit cu trei puncte în clasament, după ce Departamentul Competiții al FRF a sesizat că în meciul cu SC Bacău, aceștia din urmă au evoluat cu un jucător aflat în stare de suspendare. Meciul se încheiase în minutul 17, după ce Atletico a rămas în șase jucători și erau conduși cu 4-0.

Tot înaintea acestei etape, conducătorii clubului Metalosport Galați au anunțat că nu fac deplasarea la AFC Hărman și că se retrag, însă, între timp, se pare că s-au răzgândit.

Înaintea desfășurării acestei runde, liderii celor cinci serii sunt: AFC Hărman (S1 – 52 pct.), Metaloglobus București (S2 – 54 pct.), SCM Pitești (S3 – 59 pct.), Industria Galda (S4 – 42 pct.) și AFC Hermannstadt (S5 – 56 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 25

vineri, 28 aprilie, ora 17:00
CSM Roman – Aerostar Bacău    1-2
Alexandru Hărăguță (82) / Tudorel Tudorache (34, 75)
Atletico Vaslui – Sporting Liești    0-3
Remus Sprînceană (45, 90+2), Bogdan Popov (45+1)
CSM Pașcani – Sportul Chiscani    3-3
Cosmin Blănaru (22, 85), Adrian Viorică (90+1) / Dragoș Mucuță (13), Sorin Techiu (38, 79)
Olimpia Râmnicu Sărat – AFC Odorheiu Secuiesc     2-1
Alexandru Tudor Șaim (26), Bogdan Bălan (41) / Benjamin Bagoly (15)
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
Știința Miroslava – Olimpic Cetate Râșnov    1-0
Ovidiu Tăcuțanu (10 – pen.)
AFC Hărman – Metalosport Galați    6-1
Emanuel Popa (23, 55), Vlad Boricean (37), Șerban Moraru (40), Eduard Turdean (74), Bogdan Roșu (89) / Ionuț Constantinescu (78)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Avântul Valea Mărului    4-2
Barna Bajko (17, 68), Robert Ilyes (20), Arthur Gyorgyi (24) / Adrian Anastasie (57, 61 – pen.)
SC Bacău stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 22

vineri, 28 aprilie, ora 15:00
AFC Astra II – Dinamo București II     0-2
Alin Dudea (16), Alexandru Dulca (51)
vineri, 28 aprilie, ora 17:00
Petrolistul Boldești – Metaloglobus București    2-1
Ionuț Zamfir (18), Cristian Mihăiță (25) / Valentin Ghenovici (55 – pen.)
Viitorul Constanța II – Delta Dobrogea Tulcea    3-0
Cristian Ene (21, 41, 59)
Arsenal Malu – Înainte Modelu     0-3
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
CS Tunari – Viitorul Domnești    2-3
Ionuț Drăgan (58), Andrei Luca (78) / Vlad Bărbulescu (18, 48), Alexandru Văduva (81)
Unirea Slobozia – SC Popești Leordeni    0-2
Nicușor Romanescu (4 – pen.), Mădălin Mustață (19)
CSM Oltenița – Axiopolis Sport Cernavodă     3-2
Cosmin Ionică (13, 90+4), Răzvan Udrea (31) / George Rusu (20), Leonard Gheorghe (90)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 25

vineri, 28 aprilie, ora 17:00
CS Mioveni II – FC FCSB II    2-2
Eduard Neacșu (16 – pen.), Alexandru Cioc (52) / Dennis Man (65), Mario Mihai (86)
ACS Șirineasa – FCM Alexandria    2-1
Bogdan Lăzărescu (62), Octavian Marinescu (90+2) / Leonard Brînceanu (2)
CS U Craiova II – Sporting Rosiori    3-0
Ionuț Frăsineanu (4), Nicolae Gunie (35), Sebastian Tătulea (56)
FC Voluntari II – CS Podari     3-0
CS Podari s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna II – SCM Pitești    2-4
Ovidiu Marin (51), Cristian Flisc (87) / Ionuț Năstăsie (5, 56), Constantin Stoica (41, 75)
Urban Titu – FC Aninoasa    0-1
Alin Neguț (74)
Flacăra Moreni – ACSO Filiași     3-2
Lucian Acasandrei (28, 90+3), Bogdan Tocan (67) / Fabian Crușoveanu (42), Nicușor Neacșu (84)
Atletic Bradu stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 22

vineri, 28 aprilie, ora 17:00
Pandurii Târgu Jiu II – Millenium Giarmata    3-1
Daniel Mărgărit (5), Bogdan Dănăricu (13, 55) / Miodrag Todorov (25)
Național Sebiș – ACS Poli Timișoara II    1-0
George Bîrsănel (45+1)
CSM Lugoj – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic     5-1
Dan Perju Silaghi (19, 42), Florin Lazea (25 – pen.), Mădălin Livan (28), Costel Zurbagiu (34) / Patrick Niță (75 – pen.)
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
Performanța Ighiu – Industria Galda    2-2
Marius Cristea (7), Răzvan Fetița (25) / Daniel Lupșan (73), Răzvan Frențiu (87)
Ripensia Timișoara – Unirea 1924 Alba Iulia      4-2
Mediop Ndiaye (15, 57), Adrian Zalushi (37 – pen.), Ioan Dumiter (74) / Daniel Lasconi (30), Ciprian Selagea (76 – pen.)
CSM Școlar Reșița – Gloria Lunca Teuz Cermei    4-0
George Beloescu (5), Laurențiu Breșneni (32), Souleymane Keita (38), Flavius Costescu (41)
UTA Bătrâna Doamnă II – CNS Cetate Deva     2-3
Darius Covaci (51), Ovidiu Ghergar (72) / Marian Stoenac (26), Szabolcs Szekely (37, 45)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 25

vineri, 28 aprilie, ora 17:00
Unirea Jucu – ACS Comuna Recea    3-1
Mihai Maxin (11), Adrian Șut (44), Olimpiu Bucur (59) / Adrian Șter (15)
CS Oșorhei – FC Zalău    0-1
Cristian Tăbîrță (57)
Metalurgistul Cugir – AFC Hermannstadt    0-1
Gabriel Oiță (88)
ASA Târgu Mureș II – Unirea Dej     3-1
Răzvan Stoica (62), Flavius Dumbrăvean (64), Raul Iliescu (69) / Florin Blaj (7)
Viitorul Ulmeni – FC Bistrița     3-0
FC Bistrița s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
sâmbătă, 29 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – Gaz Metan Mediaș II    3-3
Tihamer Kovacs (38), Ionuț Chețan (81), Andrei Balea (90) / Gabriel Mărginean (20, 70), Giuliano Tili (74)
Avântul Reghin – Recolta Dorolț     4-0
Adrian Murar (16 – pen.), Tudor Sbârcea (29), Bogdan Stavilă (56), Andras Fulop (77)
Sănătatea Cluj stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Apr. 2017, 20:03 Actualizat: 08 May. 2017, 13:33 Rezultate
Pe aceeași temă