Rezultatele și marcatorii ultimei etape a Ligii 3. Echipele care au promovat și cele care au retrogradat. Rapid a terminat sezonul en fanfare, Turris Oltul a câștigat un meci cu 10 goluri

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2019, 21:06 Actualizat: 28 May. 2019, 13:26 Rezultate

Au promovat în Liga 2:

Seria 1: SCM Gloria Buzău
Seria 2: Rapid
Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele
Seria 4: CSM Școlar Reșița
Seria 5: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc

Au retrogradat în Liga 4:

Seria 1: Sănătatea Darabani, CSM Râmnicu Sărat, CSM Pașcani
Seria 2: Delta Dobrogea Tulcea (exclusă și desființată), CSM Oltenița, Sportul Chiscani, Agricola Borcea (cel mai slab loc 12)
Seria 3: Viitorul Domnești, AFC Hermannstadt 2, Sporting Roșiori, Atletic Bradu
Seria 4: CS Ocna Mureș, CSM Lugoj, Millenium Giarmata, CNS Cetate Deva
Seria 5: CS Iernut, Gaz Metan Mediaș 2, MSE Târgu Mureș, Unirea Tășnad

Linia de clasament a echipelor clasate pe locurile 12 în cele cinci serii (după scăderea rezultatelor obținute cu formațiile de dedesubt):

Seria 1: 12.     FC Botoșani 2         22     5     3     14     17-41 (24)    18 pct.
Seria 2: 12.     Agricola Borcea       22     5     3     14     33-74 (41)    18
Seria 3: 12.     AFC Astra 2            22     6     4     12     22-41    22
Seria 4: 12.     Unirea Alba Iulia     22     4     8     10     22-37     20
Seria 5: 12.     AFC Hărman           22     4     8     10     24-34     20
*Agrigola Borcea este cea mai slabă dintre echipele clasate pe locurile 12, fiindcă a avut un golaveraj mai prost decât FC Botoșani 2, cu care se afla la egalitate de puncte


 

O etapă, atât a mai rămas de disputat din acest sezon al Ligii 3, ediția 2018-2019, iar singurele necunoscute sunt legate de unele dintre locurile retrogradabile. Lupta pentru promovare s-a încheiat definitiv weekendul trecut, atunci când CSM Școlar Reșița (Seria 4) și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Seria 5) au câștigat și și-au asigurat primul loc în seriile lor. SCM Gloria Buzău (Seria 1), Rapid (Seria 2) și Turris Oltul Turnu Măgurele (Seria 3) au promovat matematic în Liga 2, cu cinci, două, respectiv patru etape înainte de finalul campionatului.

Ultima etapă a sezonului a început încă de miercuri, când, în Seria a 5-a, deja retrogradata MSE Târgu Mureș a învins-o pe teren propriu pe CFR Cluj 2, cu 2-1. Astăzi, vineri, primul meci începe de la ora 16:00 (Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc), iar al doilea are startul de la ora 17:00 (CS Tunari – Înainte Modelu). De la ora 18:00 se joacă șapte partide, în timp ce ultimul joc al zile începe la ora 19:00 (Turris Oltul Turnu Măgurele – AFC Hermannstadt 2). Echipa din Teleorman câștigătoare a Seria a 3-a își va primi astăzi trofeul și medaliile de campioană.

Și sâmbătă avem un program în care două partide sunt programate la alte ore decât cele obișnuite. De la 11 se joacă Olimpic Cetate Râșnov – Unirea Tășnad, iar de la 14 are loc CS Afumați – SC Popești Leordeni. În fine, de la ora 18:00 încep 24 de meciuri.

Ultimul joc al sezonului are loc duminică, de la ora 16:30, la București (Regie), între cea mai importantă echipă care a evoluat în această ediție de Liga 3, Rapid, și Axiopolis Sport Cernavodă.

În această etapă, SCM Gloria Buzău, campioana Seriei 1, stă, fiindcă echipa pe care ar fi trebuit să o întâlnească, CSM Roman, s-a retras în prima parte a sezonului.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 30

sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
CSM Râmnicu Sărat – Șomuz Fălticeni     0-2
Lucian Luchian (65), Eduard Julei (81 – pen.)
FC Botoșani 2 – CSM Focșani     1-0
Roger Dănilă (90+3)
Bucovina Rădăuți – Foresta Suceava     4-1
Andrei Cerlincă (11), Robert Ciobanu (14), Radu Ungurianu (51), Ionel Stoian (82) / Robert Martin (24)
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – KSE Târgu Secuiesc     1-2
Vlăduț Andreș (29) / Szilard Csaba Tompa (14), Nicolae Păun (88)
Sănătatea Darabani – Metalul Buzău     0-4
Dan Stan (25 – pen.), Alin Iacob (60), Ionuț Radu (70), Sabin Sava (71)
CSM Pașcani – Sporting Liești     2-3
Iliuță Unghianu (32), Cezar Tătărușanu (90 – pen.) / Cristian Bahnașu (14, 51), Alexandru Stan (67)
Știința Miroslava – Suporter Club Oțelul Galați     5-1
Denis Botezatu (3), Cosmin Nemțanu (40, 62), Alexandru Marin (53, 63) / Mihai Manău (87)
SCM Gloria Buzău stă.   

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 30

vineri, 24 mai, ora 17:00
CS Tunari – Înainte Modelu     1-0
Alexandru Mitracu (60)
Meciul a început cu o întârziere de o oră, din cauza ploii torențiale.

sâmbătă, 25 mai, ora 14:00
CS Afumați – SC Popești Leordeni     6-1
Andrei Neagoe (36), Bebeto Lupuleț (41, 58, 64), Andrei Gavrilă (87), Leonard Mihai (90) / Alexandru Burlacu (16)

sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
ACSM Oltenița – Unirea Slobozia    1-4
Alexandru Stancu (89 – pen.) / Mihăiță Lemnaru (37), Gabriel Teodorescu (39), Adrian Răduca (55), Florin Bălan (66)
Agricola Borcea – Progresul Spartac    0-1
Cadolar Curt (32)
CS Medgidia – FC FCSB 2    1-4
Petre Bolojan (14) / Cătălin Teleru (37), Robert Băciuț (50), Alexandru Arnold (62), Alexandru Bodea (82)
CS Făurei – Sportul Chiscani    4-2
George Bârsănel (7), Andrei Pușcașu (14), Stelian Nicoliță (18), George Dragomir (75) / Claudiu Zaharia (9 – pen.), Ștefan Adamache (23)
Delta Dobrogea Tulcea, echipă exclusă în pauza de iarnă, ar fi stat în această etapă.   

duminică, 26 mai, ora 16:30
Fotbal Club Rapid – Axiopolis Sport Cernavodă     8-1
Cătălin Hlistei (3, 51), Marian Vlada (12), Antonio Sefer (16), Amir Jorza (38), Alin Cârstocea (76), Lucian Goge (83), Robinho (85) /  (42)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 30

vineri, 24 mai, ora 18:00
CSM Alexandria – Sporting Roșiori    6-1
Marius Matei (11, 50), Marius Mitran (65), Dragoș Boșoteanu (70), Mihai Vintilă (85), Giani Gherghiceanu (89) / Daniel Bogdanovici (26)
U Craiova 1948 SA – Flacăra Moreni     3-0
Alexandru Oae (30 – autogol), Alexandru Raicea (75, 80)

vineri, 24 mai, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – AFC Hermannstadt 2     9-1
Dragoș Tescan (10, 45), Cristian Ciobanu (15 – pen., 25, 39, 67), Alin Pencea (20), Florin Radu (60, 65) / Gheorghe Morariu (9)

sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
FC Pucioasa – Unirea Bascov   3-2
Florin Lețu (8, 48), George Grigorescu (90+2) / George Ivan (36), Adrian Iamandi (55)
AFC Astra 2 – ACSO Filiași    3-2
George Șerban (31), Ionel Mihăilă (82), Alexandru Duminică (87) / Alexandru Gheorghișor (40), Alexandru Armășelu (44)
Flacăra Horezu – U Craiova 1948 CS 2   2-0
Cristian Munteanu (14), Adrian Popa (68)
FC Voluntari 2 – Viitorul Domnești    3-2
George Buliga (2, 88), Cosmin Achim (90+3 – pen.) / Alin Băbeanu (17), Ionuț Buliga (44)
ACS SR Municipal Brașov – Atletic Bradu     1-2
Horia Popa (15) / Adelin Voinescu (33), Cătălin Doman (82)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 30

vineri, 24 mai, ora 18:00
CSM Lugoj – Millenium Giarmata    4-3
Cristian Onțel (32, 50, 58), Salim Muhammed (55) / Marius Călin (10), George Beloescu (40), Michel Rosenblum (90+1)
ACS Dumbrăvița – FC Avrig     5-0
Albert Voinea (21, 70), Florin Nanu (50, 80), Răzvan Rus (65)

sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
CNS Cetate Deva – CS Hunedoara    1-3
Cristian Cocan (72) / Robert Cristian (36 – pen.), Iulian Tecsi (44), Daniel Creciunesc (90)
Crișul Chișineu Criș – Unirea Alba Iulia    1-1
Nicu Modan (82) / Alexandru Giurgiu (71)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Metalurgistul Cugir    1-1
Valeriu Mager (82) / Marius Neagu (85)
Industria Galda – CSM Școlar Reșița    1-0
Daniel Lupșan (80)
Șoimii Lipova – CSC Ghiroda și Giarmata Vii    1-0
Florin Istrate (13)
CS Ocna Mureș – Național Sebiș     1-1
Sebastian Culda (28) / Ionuț Petculescu (50)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 30

miercuri, 22 mai, ora 18:00
MSE Târgu Mureș – CFR Cluj 2     2-1
Mircea Ungur (6), Tamaș Moldovan (27) / Claudiu Petrila (31 – pen.)

vineri, 24 mai, ora 16:00
Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc     2-1
Răzvan Lupu (36), Valer Giurgiu (77) / Vekas Barna (52)

vineri, 24 mai, ora 18:00
ACS Unu Fotbal Gloria – CS Iernut    5-3
Claudiu Meșter (10, 30), Marius Curtuiuș (25), Cristian Bucur (40), Alexandru Cilean (42) / Adrian Pop (15), Codruț Gliz (20), Arnold Szilagyi (51)
Sticla Arieșul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea    1-1
Valentin Lemnaru (52) / Brian Lemac (5)
Sănătatea Cluj – Gaz Metan Mediaș 2     4-1
Cosmin Tilincă (10), Csaba Kiss (35 – pen.), Cătălin Vaida (50), Dan Roman (65) / Lică Mîndrean (55)

sâmbătă, 25 mai, ora 11:00
Olimpic Cetate Râșnov – Unirea Tășnad     5-2
Andrei Poverlovici (2, 52), Sorin Strătilă (20), Alexandru Vîrlan (38), Flavius Staicu (80) / Angelo Cocian (77, 90)

sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Dej    1-1
Szilard Vereș (83) / Florin Blaj (14)
Avântul Reghin – AFC Hărman     2-1
Adrian Luca (2), Bogdan Stavilă (48) / Diego Alupoaie (14)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2019, 21:06 Actualizat: 28 May. 2019, 13:26 Rezultate
Pe aceeași temă