Reșița ține aproape de Ripensia în lupta pentru promovare, Sebiș și Deva au pierdut. Csikszereda e tot lider în seria 1. Rezultatele și marcatorii etapelor 25 și 29

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 May. 2017, 20:40 Actualizat: 22 May. 2017, 11:23 Rezultate
Reșița ține aproape de Ripensia în lupta pentru promovare, Sebiș și Deva au pierdut. Csikszereda e tot lider în seria 1.  Rezultatele și marcatorii etapelor 25 și 29

Două etape au mai rămas de disputat din campionatul Ligii 3 și lupta pentru promovare a rămas la fel de strânsă în singurele serii unde până acum nu s-a decis campioana. În Seria 1 trei echipe visează la promovare, în timp ce în Seria a 4-a patru cluburi au șanse să ajungă în Liga 2. SCM Pitești și-a îndeplinit prima obiectivul, câștigând Seria a 3-a, apoi Metaloglobus București (Seria 2) a urmat-o, ca AFC Hermannstadt (Seria 5) să obțină și ea ulterior promovarea matematică.

24 de partide sunt programate astăzi în cadrul etapelor a 25-a pentru seriile 2 și 4 și a 29-a pentru seriile 1, 3 și 5, iar mâine au loc ultimele 8 jocuri. Altele trei nu vor avea loc, Viitorul Domnești, Urban Titu și CS Oșorhei urmând a câștiga la „masa verde”. Altfel, în acest weekend vor sta Olimpic Cetate Râșnov, FC Aninoasa și Recolta Dorolț.

Etapa va fi deschisă cu meciul de la Bacău, de la ora 17:00, iar majoritatea partidelor începe la ora 18:00. La Pitești se joacă în nocturnă, tot astăzi, de la ora 20:00.

În Seria 1, primele două clasate, AFK Csikszereda (60 pct.) și AFC Hărman (59 pct.), joacă astăzi, la Pașcani, respectiv Râmnicu Sărat, iar a treia clasată, Știința Miroslava (58 pct.), joacă mâine acasă cu Odorheiu Secuiesc.

În Seria a 4-a, liderul Ripensia (49 pct.) joacă astăzi la ACS Poli II. Național Sebiș (47 pct.), CSM Lugoj (45 pct.) și Cetate Deva (46 pct.), alte echipe cu șanse la promovare, joacă tot astăzi, în timp ce Școlar Reșița (48 pct.) joacă mâine.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA I, etapa 29

vineri, 19 mai, ora 17:00
SC Bacău – Sportul Chiscani     5-1
Gabriel Boghian (4, 43), Ciprian Dediu (7), Mihai Vântu (86), Bogdan Lupu (90) / Daniel Mirescu (45)
vineri, 19 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău – Sporting Liești    5-2
Cosmin Ichim (34), Alexandru Sahru (60 – pen.), Teodor Ignea (70), Ionuț Artenie (75), Vasile Mihăeș (90) / Remus Sprânceanu (20), Bogdan Crihană (43)
CSM Roman – Metalosport Galați    1-1
Cosmin Țapu (15) / Marius Gâță (83)
Atletico Vaslui – Avântul Valea Mărului    1-2
Ioan Cîrloanță (72) / Adrian Anastasie (30), Cosmin Gârleanu (60 – pen.)
CSM Pașcani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    0-2
Barna Bajko (45+1), Attila Csuros (80)
Olimpia Râmnicu Sărat – AFC Hărman     1-2
Ionuț Roman (39) / Emanuel Popa (43), Marius Ioniță (90+2)
sâmbătă, 20 mai, ora 18:00
Știința Miroslava – AFC Odorheiu Secuiesc     4-0
Andrei Nemțanu (17), Denis Botezatu (45), George Maxim (52), Alexandru Taciuc (72)
Olimpic Cetate Râșnov stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA II, etapa 25

vineri, 19 mai, ora 18:00
Dinamo București II – Unirea Slobozia    2-1
Daniel Popa (88, 90+3) / Constantin Toma (4 – pen.)
Metaloglobus București – SC Popești Leordeni    3-2
Andrei Voican (21), Ștefan Nicolae (33), Robert Gherghe (54) / Robert Răducan (44), Leonard Boiangiu (58)
Viitorul Domnești – Arsenal Malu     3-0
Echipa Arsenal Malu s-a retras din campionat în pauza de iarnă și va pierde la „masa verde” toate meciurile din retur.
sâmbătă, 20 mai, ora 18:00
CS Tunari – AFC Astra II    1-0
Liviu Oșca (90+2)
Petrolistul Boldești – Viitorul Constanța II    0-4
Cristian Ene (17, 25, 44, 59)
Delta Dobrogea Tulcea – CSM Oltenița    1-1
Cosmin Stoian (24) / Marius Barbu (77)
Înainte Modelu – Axiopolis Sport Cernavodă      2-2
Marian Ghiță (15), Ricardo Mihalache (24) / Alexandru Moise (20), G. Rusu (65)
 

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA III, etapa 29

vineri, 19 mai, ora 18:00
Concordia Chiajna II – FCM Alexandria    2-3
Marian Constantinescu (45+2 – pen.), Daniel Rogoveanu (70) / Georgian Jenaru (43), Florin Radu​ (82), Liviu Floricel (86)
Atletic Bradu – ACSO Filiași    1-0
Alexandru Dumitrache (88)
CS Mioveni II – Sporting Roșiori    0-1
Marius Ștefănescu (86)
ACS Șirineasa – Flacăra Moreni    1-1
Leonard Săraru (90) / Andrei Iliescu (84)
CS U Craiova II – FC Voluntari II    0-1
Alexandru Bârsan (58)
Urban Titu – CS Podari     3-0
CS Podari s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
vineri, 19 mai, ora 20:00
SCM Pitești – FC FCSB II     3-1
Ionuț Șerban (16), Andrei Panait (23), Robert Grecu (28) / Gabriel Simion (43 – pen.)
FC Aninoasa stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA IV, etapa 25

vineri, 19 mai, ora 18:00
Național Sebiș – Performanța Ighiu    0-2
Iulian Iclănzan (38), Claudiu Oară (88)
Pandurii Târgu Jiu II – CSM Lugoj    1-2
Ionuț Tătaru (58 – pen.) / Sergiu Precupanu (56), Bogdan Bozian (85)
ACS Poli Timișoara II – Ripensia Timișoara    4-8
David Pop (32), Damir Totic (84, 90+2), Narcis Popan (87) / Claudiu Matiș (4, 30, 42), Andrei Dumiter (34, 39), Ndiaye Mediop (48), Adrian Zaluschi (56 – pen.), Călin Toma (75)
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – UTA Bătrâna Doamnă II    0-2
Darius Covaci (10), Michel Vlad (31)
Unirea 1924 Alba Iulia – CNS Cetate Deva    1-0
Sebastian Culda (73)
Millenium Giarmata – Gloria Lunca Teuz Cermei     1-1
Joseph Anagor (35) / Andrei Sulea (90+3 – pen.)
sâmbătă, 20 mai, ora 14:00
Industria Galda – CSM Școlar Reșița     0-1
Cosmin Negoescu (78)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA V, etapa 29

vineri, 19 mai, ora 18:00
Sănătatea Cluj – FC Zalău    2-0
Raul Ciupe (41 – pen.), Adrian Lupu (60)
Unirea Jucu – Gaz Metan Mediaș II    4-2
Mihai Maxin (6), Olimpiu Bucur (47), Alexandru Pop (86), Paul Cubleșan (90+2) / Valentin Coșereanu (15), Sebastian Iorga (61)
Metalurgistul Cugir – Unirea Dej    1-2
Ovidiu Stoianof (15) / Stephane Ferhaoui (24 – pen.), Paul Bogdan (73)
ASA Târgu Mureș II – Avântul Reghin    0-4
Adrian Murar (34 – pen., 72), Lorand Dezsi (40), Florin Truță (84)
CS Oșorhei – FC Bistrița     3-0
FC Bistrița s-a retras din campionat și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
sâmbătă, 20 mai, ora 18:00
ACS Comuna Recea – AFC Hermannstadt    1-2
Viorel Chinde (31) / Alexandru Fotescu (4), Petrișor Petrescu (54)
CS Iernut – Viitorul Ulmeni     2-1
Andrei Balea (38), Ionuț Chețan (57) / Marius Feraru (60)
Recolta Dorolț stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 May. 2017, 20:40 Actualizat: 22 May. 2017, 11:23 Rezultate
Pe aceeași temă