Rapid câștigă cu 7-0, Gloria Buzău cu 6-0. Recea se ține la distanță de Ciuc, în Seria 4 s-a schimbat din nou liderul. Rezultatele și marcatorii etapei 22

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Apr. 2019, 20:19 Actualizat: 12 Apr. 2019, 11:18 Rezultate
Rapid câștigă cu 7-0, Gloria Buzău cu 6-0. Recea se ține la distanță de Ciuc, în Seria 4 s-a schimbat din nou liderul.  Rezultatele și marcatorii etapei 22

Rezultatele și marcatorii etapei a 22-a a Ligii 3:

În meciurile de MIERCURI:

Seria 1: SCM Gloria Buzău a făcut scor la Darabani, 6-0, acolo unde Oțelul a făcut egal. Gălățenii își continue seria proastă, pierzând pe teren propriu cu Șomuz Fălticeni, scor 0-1.
Seria 2: Rapid a defilat la Medgidia, impunându-se cu 7-0. Afumațiul a câștigat cu 5-1 la Oltenița, iar Progresul Spartac a făcut primul pas greșit în acest an, 2-2 la Popești Leordeni.
Seria 4: Gloria Lunca Teuz Cermei a pierdut la Dumbrăvița, scor 0-2, și a căzut de pe primul loc, unde urcase runda trecută. În schimb, lider a urcat din nou Șoimii Lipova, după succesul de ieri.

În meciurile de MARȚI:

Seria 1: Rădăuțiul s-a împiedicat la Pașcani, remizând 2-2, în timp ce Miroslava a câștigat acasă, 2-0 cu Botoșani 2.
Seria 2: Slobozia se impune la limită, cu 1-0, la Chiscani, iar FCSB 2 și Înainte Modelul au făcut un meci nebun, cu șapte goluri, scor 3-4, și cu reușita victoriei dată în prelungiri.
Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele a trecut și de FC Pucioasa (3-1), în timp ce U Craiova 1948 SA a făcut scor, 4-0, cu Flacăra Horezu, în derby-ul pentru locul 2. SR Brașov s-a impus și ea la scor 3-0, cu Astra 2.
Seria 4: Fostul lider, Șoimii Lipova a câștigat cu 1-0 meciul cu Crișul Chișineu Criș, în timp ce CS Hunedoara a avut o revenire fabuloasă în deplasarea de la Național Sebiș, înscriind de trei ori în ultimele cinci minute și făcând 3-3.
Seria 5: Liderul ACS Fotbal Comuna Recea a trecut cu 3-1 de CFR Cluj 2, iar AFK Csikszereda Miercurea Ciuc s-a impus cu 1-0 cu Sticla Arieșul Turda și se menține la trei puncte în spatele primei clasate.


 

În ligile inferioare, actuala săptămână este una infernală. Pe lângă etapele obișnuite din weekend, desfășurate de vineri până duminică, uneori chiar și luni, echipelor le-a fost încărcat programul cu încă o etapă, una intermediară, care începe de astăzi și de încheie joi – în cazul Ligii 2, respectiv miercuri – în cel al Ligii 3.

Etapa a 22-a, a șaptea a returului și prima intermediată din acest an în campionatul Ligii 3, are programate astăzi, de la ora 17:00, majoritatea partidelor, 25 din totalul de 37 de meciuri care mai au loc după cele trei abandonuri (CSM Roman, Seria 1, și CSO Bragadiru și Delta Dobrogea Tulcea, ambele din Seria 2). Mâine, în același interval orar, au loc alte 12 jocuri. KSE Târgu Secuiesc (Seria 1) și Agricola Borcea (Seria 2) vor sta, deoarece CSM Roman și CSO Bragadiru, echipele pe care trebuiau să le întâlnească, au părăsit competiția în tur. În schimb, Axiopolis Sport Cernavodă (Seria 2) profită de abandonul celor de la Delta Dobrogea Tulcea și i-a venit rândul să câștige trei puncte la „masa verde”.

Runda a 22-a ne aduce și o premieră în acest an. Una dintre cele cinci echipe care au încheiat turul pe primul loc în seriile Ligii 3, au iernat pe această poziție și au rezistat în continuare în frunte alte cinci etape din retur a cedat în weekendul trecut. Șoimii Lipova a pierdut locul 1 în Seria 4 după ce în etapa trecută a cedat urât pe terenul echipei Gloria Lunca Teuz Cermei, cu 5-1. Chiar cea care a reușit succesul a depășit-o în clasament cu un punct (43 față de 42), astfel că Cermeiul va juca în această intermediară din postura de noul lider. Formația arădeană o întâlnește în deplasare pe ACS Dumbrăvița (41 puncte), care o poate, depăși, la rundul ei, dacă o învinge.

În rest, liderii SCM Gloria Buzău (Seria 1), Rapid (Seria 2), Turris Oltul Turnu Măgurele (Seria 3) stau lejer la distanță de urmăritoare, în timp ce ACS Fotbal Comuna Recea (Seria 5 – foto, Paul Ursachi / Mediafax foto) are un avans de doar trei puncte față de AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Înaintea desfășurării etapei a șaptea a returului, în fruntea celor cinci serii situația este următoarea: SCM Gloria Buzău (56 pct., S1 / locul 2: SC Oțelul Galați, 46 pct.), Rapid (53 pct., S2 / locul 2: Unirea Slobozia, 46 pct.), Turris Oltul Turnu Măgurele (50 pct., S3 / locul 2: Flacăra Horezu, 42 pct.), Gloria Lunca Teuz Cermei (43 pct., S4 / locul 2: Șoimii Lipova, 42 pct.) și ACS Fotbal Comuna Recea (52 pct., S5 / locul 2: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, 49 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 22

marți, 9 aprilie, ora 17:00
CSM Pașcani – Bucovina Rădăuți    2-2
Andy-Casian Sinescu (32), Tudor Zaremba (62) / Liviu Busuioc (30), Andrei Cerlincă (42)
Știința Miroslava – FC Botoșani 2   2-0
Adrian Viorică (17), Eduard Sandu (51 – pen.)
KSE Târgu Secuiesc stă.

miercuri, 10 aprilie, ora 17:00
CSM Râmnicu Sărat – ACSM Ceahlăul Piatra Neamț   2-2
Valentin Lungoci (15), Gabriel Bobe (90+3 – pen.) / Răzvan Pîntea (52), Bogdan Oteliță (80)
Sănătatea Darabani – SCM Gloria Buzău  0-6
Cristian Danci (29), Moussa Konate (39), Bogdan Chipirliu (62 – pen., 72, 81), Florin Cazan (88)
Suporter Club Oțelul Galați – Șomuz Fălticeni   0-1
Gabriel Cotoară (90+2)
Sporting Liești – CSM Focșani  0-1
Remus Popa (22 – pen.)
Metalul Buzău – Foresta Suceava  1-1
Sorin Ispir (88 – pen.) / Robert Martin (69)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 22

marți, 9 aprilie, ora 17:00
Sportul Chiscani – Unirea Slobozia   0-1
Mihai Adăscăliței (62)
FC FCSB 2 – Înainte Modelu   3-4
Cătălin Teleru (5), Cosmin Cazacu (40), Emil Bobaru (77 – pen.) / Daniel Gheorghe (43), Cristian Flisc (61), Florin Vasile (67), Florin Marin (90+3)
Delta Dobrogea Tulcea – Axiopolis Sport Cernavodă   0-3
Echipa din Tulcea s-a retras din campionat la finalul turului.
Agricola Borcea stă.

miercuri, 10 aprilie, ora 17:00
ACSM Oltenița – CS Afumați    1-5
Alexandru Alexa (49) / Mugurel Dedu (39), Robert Buduroi (46), Andrei Gavrilă (50), Răzvan Avram (53 – pen.), Alin Zaharia (90)
CS Medgidia – Fotbal Club Rapid   0-7
Alexandru Iacob (7), Matulevicius (10, 35, 37), Marian Vlada (15), Marian Drăghiceanu (50), Petre Goge (88)
CS Făurei – CS Tunari   2-2
George Dragomir (40), Andrei Pușcașu (60 – pen.) / George Ivan (15), Ionuț Pădineanu (75)
SC Popești Leordeni – Progresul Spartac   2-2
Angelo Anghelini (13), Lucian Neață (73) / Ciprian Stanciu (22 – pen.), Andrei Vlad (24)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 22

marți, 9 aprilie, ora 17:00
FC Pucioasa – Turris Oltul Turnu Măgurele   1-3
Tiberiu Calofir (72 – pen.) / Gabriel Mărioara (16), Cristian Balgiu (65), Claudiu Dragu (81 – pen.)
FC Voluntari 2 – CSM Alexandria   2-2
Cosmin Achim (24), Adelin Pârcălabu (67) / Eduard Sârbu (76), Alexandru Câmpanu (85)
U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu   4-0
Samuel Zimța (27), Alexandru Raicea (43), Claudiu Bălan (64), Cristian Munteanu (72 – autogol)
ACS SR Municipal Brașov – AFC Astra 2   3-0
Florin Stîngă (51), Mihai Horhocea (87), Dragoș Popa (90+1)
Atletic Bradu – Unirea Bascov  0-2
Robert Dalu (14), George Ivan (57)
Flacăra Moreni – ACSO Filiași    1-1
Marius Zidăroiu (13 – pen.) / Daniel Mărgărit (44 – pen.)
Viitorul Domnești – U Craiova 1948 CS 2   0-0
AFC Hermannstadt 2 – Sporting Roșiori   1-2

Loren Niță (35) / Alin Roman (7), Sorin Anghel (60)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 22

marți, 9 aprilie, ora 17:00
Șoimii Lipova – Crișul Chișineu Criș   1-0
Kevin Trabalka (57)
CS Ocna Mureș – CSM Lugoj    1-0
Damian Cimpoeșu (7)
Național Sebiș – CS Hunedoara   3-3
Ionuț Petculescu (22), Florin Mateucă (45+4 – pen.), Marco Enciu (55) / Erwin Bloj (87), Daniel Creciunesc (89), Bogdan Jurcă (90+3)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Millenium Giarmata   2-0
Răzvan Ghinescu (2), Cosmin Mancaș (41)
FC Avrig – Unirea Alba Iulia   0-1
Ștefan Mardare (85)

miercuri, 10 aprilie, ora 17:00
CNS Cetate Deva – Industria Galda   1-1
Eduard Dina (53) / Alexandru Cioară (67 – pen.)
ACS Dumbrăvița – Gloria Lunca Teuz Cermei   2-0
Albert Voinea (27), Laurențiu Telescu (73)
CSM Școlar Reșița – Metalurgistul Cugir   2-0
Marius Staicu (66), Sebastian Velcotă (72)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 22

marți, 9 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sticla Arieșul Turda    1-0
Szilard Magyari (70)
Sănătatea Cluj – MSE Târgu Mureș     3-0
Ionuț Rada (14), Adrian Lupu (60), Dan Roman (71)
Avântul Reghin – ACS Unu Fotbal Gloria   1-2
Adrian Murar (82 – pen.) / Ovidiu Stoianof (39), Rareș Băldean (79)
Olimpic Cetate Râșnov – Minaur Baia Mare  1-0
Vlad Boricean (50)
Unirea Tășnad – Unirea Dej   1-2
Raul Silaghi (86) / Andrei Pop (65), Florin Blaj (90+1)
AFC Hărman – AFC Odorheiu Secuiesc    2-0
Bogdan Roșu (82, 90+3)
Gaz Metan Mediaș 2 – CS Iernut   3-3
Raul Hășmășan (65, 90), Dragoș Circa (90+3 – autogol) / Adrian Pop (9, 68), Marius Bălaș (64)
ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj 2   3-1
Sergiu Ciocan (20), Romario Rus (75), Alexandru Mărieș (80) / Adrian Pop (55)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 10 Apr. 2019, 20:19 Actualizat: 12 Apr. 2019, 11:18 Rezultate
Pe aceeași temă