Liga 3, etapa 9, rezultate și marcatori | Foresta a făcut scorul campionatul, CS Afumați a fost aproape să o urmeze. „FC U” Craiova a câștigat și ea la scor de maidan. Moreniul e noul lider

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Oct. 2019, 18:20 Actualizat: 21 Oct. 2019, 17:37 Rezultate
Liga 3, etapa 9, rezultate și marcatori |  Foresta a făcut scorul campionatul, CS Afumați a fost aproape să o urmeze. „FC U” Craiova a câștigat și ea la scor de maidan. Moreniul e noul lider

Etapa a 9-a a Ligii 3 propune pentru ziua de astăzi, începând cu ora 15:00, doar 13 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe. Alte 27 de partide se fost desfășura mâine, în același interval orar. Rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii ale Ligii 3 vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ro.

Aerostar Bacău e singura echipă cu punctaj maxim

O singură echipă se mențin cu punctaj maxim și înaintea desfășurării etapei a 8-a: Aerostar Bacău. Fosta divizionară secundă defilează în Seria 1, în acest moment având un avans de șase puncte față de CSM Ceahlăul, asta după ce SC Oțelul a fost penalizată cu patru puncte în această săptămână din cauza a doua litigii cu foști jucători din sezonul trecut. Gălățenii au căzut acum pe locul 4, însă speră să-și reprimească punctele la recurs.

Pe lângă Aerostar, sunt și alte câteva echipe ce se pot lăuda că, în acest moment, sunt invincibile: Unirea Slobozia (Seria 2), U Craiova 1948 SA și Fortuna Becicherecu Mic (ambele din Seria 4), Fotbal Comuna Recea și Viitorul Șelimbăr (ambele din Seria 5).

În această etapă, cele mai interesante meciuri, din punct de vedere al poziționării în clasament și a importanței echipelor, sunt: Bucovina Rădăuți – CSM Focșani (Seria 1), Mostiștea Ulmu – CS Tunari (Seria 2), CSM Slatina – Progresul Spartac (Seria 3), U Craiova 1948 SA – Crișul Chișineu Criș (Seria 4) și Fotbal Comuna Recea – Viitorul Șelimbăr și Minaur Baia Mare – Unirea 1924 (ambele din Seria 5).

După desfășurarea primelor opt etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 24 puncte), Unirea Slobozia (S2, 20 puncte), CSM Slatina (S3, 17 puncte), U Craiova 1948 SA (S4, 22 puncte) și Luceafărul Oradea (S5, 18 puncte). Toate echipele și-au păstrat poziția pe care au ocupat-o și după etapa a șaptea.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 9

vineri, 18 octombrie, ora 15:00
CSM Bacău – Ozana Târgu Neamț     1-3
Armanu (46) / Alexandru Iulian Zaharia (5), Radu Miron (52), Eusebiu Mercaș (90+1)

sâmbătă, 19 octombrie, ora 15:00
Universitatea Dunărea de Jos Galați – Aerostar Bacău     0-2
Ionuț Chirilă (25), Cătălin Vraciu (50)
Foresta Suceava – CSM Pașcani     10-0
Robert Martin (14, 53, 56), Paul Mateciuc (38), Andrei Cerlincă (43, 76, 89), Vasile Hagiu (55), Alexandru Marin (65, 70)
Hușana Huși – CSM Ceahlăul Piatra Neamț     0-4
Vlăduț Andreș (10), Arsene Luboya (12), Vasile Petra (59), Raul Iliescu (80)
Șomuz Fălticeni – FC Botoșani 2   2-1
Eduard Julei (28), Christ Afalna (77) / Marian Habet (88)
Bucovina Rădăuți – CSM Focșani     4-1
Ionuț Plămadă (7), Ionel Stoian (35, 56), Iosif Netbai (67) / Sergiu Jurj (33)
Sporting Liești – Știința Miroslava     1-3
Ștefan Adamache (33) / Eduard Sandu (20 – penalty), Andrei Florean (48), Vlăduț Mocanu (65)
KSE Târgu Secuiesc – SC Oțelul Galați     3-4
Emilian Popa (17, 42 – penalty), Zsolt Tanko (19) / Marius Matei (12, 65, 78), Cosmin Stoian (32)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 9

vineri, 18 octombrie, ora 15:00
Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja    3-0
Daniel Gheorghe (20, 53 – penalty), Cristian Flisc (89)

sâmbătă, 19 octombrie, ora 15:00
Mostiștea Ulmu – CS Tunari    1-0
Silviu Radu (19)
Podeidon Limanu-2 Mai – FCSB 2    3-2
Robert Pîslaru (58 – penalty), Alexandru Țugui (70), Erdinci Cogali (80) / Laurențiu Ardelean (20 – penalty, 45)
SC Popești Leordeni – Metalul Buzău    0-1
Ștefan Păun (32)
CS Făurei – Viitorul Ianca    3-2
Andrei Pușcașu (10, 68), Florin Bălan (47) / Cosmin Nicoară (12), Marius Coman (87)
Axiopolis Sport Cernavodă – Dacia Unirea Brăila    1-1
Gabriel Buhuș (28) / Rareș Cristea (60)
Unirea Slobozia – CS Medgidia    4-4
Ionuț Dinu (17), Mihăiță Năstase (21, 35), Mihăiță Lemnaru (80) / Dumitru Muzechearu (14), Costin Dediu (45), Georgian Păun (70 – penalty), Stelian Mișilăricu (90+2)
CS Afumați – Agricola Borcea     8-1
Bebeto Lupuleț (3, 30, 79, 89), Tudor Petrache (44), Robert Buduroi (65, 78), Răzvan Avram (72) / Ionuț Zaina (70)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 9

vineri, 18 octombrie, ora 15:00
CSM Slatina – Progresul Spartac    2-2
Vasile Gheorghe (44), David Oprescu (59) / Lucian Acasandrei (78), Mircea Șcheau (90+6 – autogol)
Flacăra Moreni – Vedița Colonești    4-0
Marius Zidaroiu (9, 15), Cosmin Anton (39), Iulian Drăgan (75)
FC Voluntari 2 – CS Blejoi    2-3
Vasile Mihai (12), Constantin Costache (78) / Ionuț Chiși (1), Irinel Dumitru (61 – penalty), Ștefan Ghinea (72)
Universitatea Craiova 2 – FC Pucioasa    6-1
Marius Briceag (12), Mihai Roman (30, 53, 63), Luis Nițu (32, 42) / Narcis Marina (88)
CS Balotești – SR Municipal Brașov    2-3
Constantin Greblea (49, 50) / Horia Popa (22 – penalty, 28), Eduard Rența (33)
Unirea Bascov – CSM Alexandria     2-1
Alexandru Trașcă (4), Sebastian Ivan (56) / Alexandru Gheorghișor (71)

sâmbătă, 19 octombrie, ora 15:00
Olimpic Cetate Râșnov – AFC Astra 2    1-3
Alexandru Vîrlan (49) / Dragoș Gheorghe (25), Raul Gâvîrliță (47), Adeshina Abdul Fatai (89)
Sporting Roșiori – Tractorul Cetate     1-0
Alin Roman (39)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 9

vineri, 18 octombrie, ora 15:00
ACSO Filiași – Fortuna Becicherecu Mic    3-3
Claudiu Ștefan (3, 30), Aurel Lupu (77) / Dacian Bîrză (24), Andrei Hodiș (31), Ovidiu Oancia (65)
Șoimii Lipova – CSC Dumbrăvița     3-0
Denis Rusu (24), Andrei Sulea (61, 69)

sâmbătă, 19 octombrie, ora 15:00
Viitorul Dăești – ACS Poli Timișoara    2-0
George Neacșu (45), Florin Costea (50)
Național Sebiș – CSC Ghiroda și Giarmata Vii    0-2
Ionuț Ianc (59), Raini Bandula (70 – autogol)
Gilortul Târgu Cărbunești – Progresul Pecica    0-0
U Craiova 1948 SA – Crișul Chișineu Criș    5-0

Claudiu Bălan (14 – penalty, 27, 56), Alexandru Raicea (31), Daniel Rogoveanu (60)
Flacăra Horezu – LPS Cetate Deva    1-0
Ion Simeanu (81)
CS Hunedoara – Gloria Lunca Teuz Cermei    3-1
Robert Cristian (42 – penalty), Andrei Vasinc (50), Erwin Bloj (53) / Daniel Bulza (64)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 9

vineri, 18 octombrie, ora 15:00
CSC Sânmartin – Unirea Dej    5-1
Sergiu Pop (12 – penalty), Ionuț Ban (18), Alexandru Florian (20, 53), Florin Pop (90+2) / Bogdan Pop (9)
CFR Cluj 2 – Avântul Reghin    3-3
Marius Simedru (15), Alin Fica (23, 44) / Adrian Murar (30 – penalty), Ovidiu Covaciu (73), Lucian Moldovan (80)
Sticla Arieșul Turda – Unu Fotbal Club Gloria     1-1
Cristian Paleoca (79) / Adrian Nalați (90+2)

sâmbătă, 19 octombrie, ora 15:00
Fotbal Comuna Recea – Viitorul Șelimbăr    2-0
Viorle Chinde (35), Ciprian Brata (88)
Metalurgistul Cugir – SCM Zalău    3-1
Marius Neagu (25 – pen.), Vitinha (32), Robert Dicu (40) / Arnold Neuers (6)
Minaur Baia Mare – Unirea 1924    1-0
Brian Lemac (63)
Industria Galda – Sănătatea Cluj    0-0
Luceafărul Oradea – AFC Odorheiu Secuiesc    3-0

Paul Mitrică (18), George Paraschiv (21), Mihai Maxin (75)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Oct. 2019, 18:20 Actualizat: 21 Oct. 2019, 17:37 Rezultate
Pe aceeași temă