Liga 3, etapa 14 – rezultate | „FC U” Craiova câștigă la Dăești, Focșani o bate pe Aerostar. Luceafărul Oradea pierde la Bistrița. 10-0 și 7-1 scorurile penultimei runde a turului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Nov. 2019, 17:22 Actualizat: 24 Nov. 2019, 15:03 Rezultate
Liga 3, etapa 14 – rezultate |  „FC U” Craiova câștigă la Dăești, Focșani o bate pe Aerostar. Luceafărul Oradea pierde la Bistrița. 10-0 și 7-1 scorurile penultimei runde a turului

Penultima etapă a turului Ligii 3, runda a 14-a, se va desfășura în întregime astăzi, 22 noiembrie 2019, la fel cum s-a întâmplat și cu etapa a 12-a. Motivul ține de faptul că în acest weekend au loc alegerile din turul 2 pentru desemnarea noului președinte al României dintre Klaus Iohannis (PNL) și Viorica Dăncilă (PSD). Astfel, de la ora 14:00, au loc toate cele 40 de meciuri.

Unirea Slobozia și „FC U” Craiova, singurele echipe rămase invincibile

Înaintea desfășurării penultimei etape a turului, Unirea Slobozia (Seria 2) și U Craiova 1948 SA (Seria 4) sunt ultimele echipe rămase invincibile, formații care au în 13 meciuri trei, respectiv două remize înregistrate.

După disputatea primelor treisprezece etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 36 puncte; pe 2 e CSM Ceahlăul, 29 pct.), Unirea Slobozia (S2, 33 puncte; pe 2 e CS Afumați, 30 pct.), Progresul Spartac (S3, 28 puncte; pe 2 e CSM Slatina, 28 pct.), U Craiova 1948 SA (S4, 35 puncte; pe 2 e Progresul Pecica, 25 pct.) și Fotbal Comuna Recea (S5, 30 puncte; pe 2 e Luceafărul Oradea, 26 pct.).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 14

vineri, 22 noiembrie, ora 14:00
Aerostar Bacău – CSM Focșani    0-1
Sergiu Jurj (41)
FC Botoșani 2 – Știința Miroslava    0-2
Eduard Sandu (5), Denis Sima (49)
Ozana Târgu Neamț – SC Oțelul Galați    3-2
Ioan Huțanu (24, 45+1), Alexandru Iulian Zaharia (30) / Marius Matei (10, 28)
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – KSE Târgu Secuiesc    3-0
Vasile Petra (43, 90), Fomba Bourama (56)
CSM Pașcani – Sporting Liești    0-10
Alexandru Stan (9), George Dănăilă (18, 41, 50), Bogdan Dumitru (24, 68), Ștefan Adamache (31 – penalty), Dănuț Munchiu (69), Tudor Năstase (78), Alin Nica (83)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – Bucovina Rădăuți   0-2
Ionel Stoian (45+2, 66)
Foresta Suceava – Șomuz Fălticeni    4-1
Robert Martin (14), Alexandru Marin (45+2), Dudu Drugă (69), Andrei Cerlincă (81) / Eduard Julei (87)
Hușana Huși – CSM Bacău     3-1
Cătălin Solomon (43, 55), Alex Sahru (60) / Rareș Enea (68)

Vezi CLASAMENT Seria 1

SERIA 2, etapa 14

vineri, 22 noiembrie, ora 14:00
CS Tunari – Dacia Unirea Brăila   4-0
Gabriel Teodorescu (38), Mihai Adăscăliței (43), Valentin Cristea (70), Ionuț Drăgan (79)
Viitorul Ianca – CS Medgidia   2-1
Marius Dima (31 – penalty), Alin Radu (67) / Georgian Păun (53)
Metalul Buzău – Agricola Borcea    1-4
Dan Stan (63) / Mihai Neg (15), Victor Militaru (31), Ionuț Zaina (61, 76)
Recolta Gheorghe Doja – CS Afumați    1-6
Cristian Buda (64) / Răzvan Avram (22 – penalty), Robert Buduroi (32, 53), Mugurel Dedu (34), Ionuț Neamțu (63, 66)
FCSB 2 – Unirea Slobozia    1-3
Marian Botezatu (15) / Florinel Ibrian (11, 82), Alexandru Moise (17)
Mostiștea Ulmu – Axiopolis Sport Cernavodă    2-0
Nicușor Romanescu (69 – penalty), Andrei Truță (90)
Poseidon Limanu-2 Mai – CS Făurei    4-1
Gheorghe Andreescu (13), Cezar Beșleagă (24), Erdinci Cogali (35), Robert Pîslaru (80) / Finas Roată (50)
Înainte Modelu – SC Popești Leordeni    1-4
Daniel Gheorghe (10 – penalty) / Cristian Onțel (14), Viorel Dinu (36), Alin Pătrașcu (56), Cristian Vasile (87 – autogol)
 

Vezi CLASAMENT Seria 2

SERIA 3, etapa 14

vineri, 22 noiembrie, ora 14:00
Progresul Spartac – CSM Alexandria    1-0
Ciprian Stanciu (32)
SR Municipal Brașov – AFC Astra 2    2-1
Cenk Firat (21), Ștefan Răchișan (59) / Dragoș Gheorghe (25)
FC Pucioasa – Tractorul Cetate    7-1
Alin Nisipeanu (3), Vlad Parghel (33), Vlad Roman (49), Richard Tilică (75), Andrei Marmandiu (83), Adrian Godinac (86), Nicușor Manolache (90+1) / Marian Coca (18)
CS Blejoi – Sporting Roșiori    2-1
Cosmin Lambru (54), Dănuț Iancu (71) / Liviu Floricel (12)
Vedița Colonești – Olimpic Cetate Râșnov    2-0
Andrei Nilă (11, 68)
CSM Slatina – Unirea Bascov    2-0
Vasile Gheorghe (28), Marian Vlada (42)
Flacăra Moreni – CS Balotești    3-0
Marius Zidăroiu (48), Andrei Iliescu (63), Cosmin Anton (83 – penalty)
FC Voluntari 2 – Universitatea Craiova 2    1-2
Sebastian Ignat (83) / Cosmin Dobre (35), Ionuț Mitran (85)

Vezi CLASAMENT Seria 3

SERIA 4, etapa 14

vineri, 22 noiembrie, ora 14:00
ACS Poli Timișoara – Crișul Chișineu Criș   1-2
Sebastian Velcotă (62) / Marian Codrea (28, 69)
Fortuna Becicherecu Mic – LPS Cetate Deva    0-0
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-2

Szabolcs Szekely (77) / Bogdan Burlă (52 – penalty), Marius Călin (58)
CSC Dumbrăvița – CS Hunedoara    3-4
Dorin Codrea (23), Marco Enciu (43, 51) / Marco Enciu (33 – autogol), Flavius Iacob (47, 62), Dorin Burlacu (59)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Flacăra Horezu    1-1
Liviu Herci (45+1) / Adrian Stănică (86)
Viitorul Dăești – U Craiova 1948 SA    0-2
Claudiu Bălan (31), Marian Stoenac (75)
Național Sebiș – ACSO Filiași    4-2
Claudiu Vereș (14, 24 – penalty, 45), Florin Chitaș (57) / Claudiu Ghighilicea (26, 72)
Șoimii Lipova – Gilortul Târgu Cărbunești     4-1
Andrei Banyoi (10), Andrei Sulea (37, 75), Vlad Filimon (86) / Robert Bubuioc (25)

Vezi CLASAMENT Seria 4

SERIA 5, etapa 14

vineri, 22 noiembrie, ora 14:00
Unirea Dej – Unirea 1924    0-0
SCM Zalău – Sănătatea Cluj    2-1

Arnold Neuers (60), Sebastian Culda (77) / Marton Szolosi (50)
Viitorul Șelimbăr – AFC Odorheiu Secuiesc    4-0
Adrian Cârstean (8, 23), Ioan Cîrloanță (45+1), Andrei Câmpean (87)
Unu Fotbal Club Gloria – Luceafărul Oradea    1-0
Alexandru Georgiță (60)
Avântul Reghin – Industria Galda    2-1
Ovidiu Covaciu (40), Adrian Murar (87) / Alecu Cioară (37)
CSC Sânmartin – Minaur Baia Mare    1-2
Sergiu Pop (2 – penalty) / Alexandru Muscă (80), Valer Giurgiu (86)
CFR Cluj 2 – Metalurgistul Cugir    0-2
Robert Dicu (63), Marius Neagu (90 – penalty)
Sticla Arieșul Turda – Fotbal Comuna Recea     1-1
Andrei Cobârzan (51) / Adrian Micaș (71)

Vezi CLASAMENT Seria 5

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: Progresul Spartac ’44

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Nov. 2019, 17:22 Actualizat: 24 Nov. 2019, 15:03 Rezultate
Pe aceeași temă