Liga 3, etapa 12 – rezultate | Unirea Slobozia și „FC U” Craiova își mențin invincibilitatea și poziția de lider. Oțelul pierde la scor, Luceafărul Oradea cedează șefia în Seria 5. Scorul rundei a fost 6-0

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Nov. 2019, 17:08 Actualizat: 15 Nov. 2019, 14:02 Rezultate
Liga 3, etapa 12 – rezultate |  Unirea Slobozia și „FC U” Craiova își mențin invincibilitatea și poziția de lider. Oțelul pierde la scor, Luceafărul Oradea cedează șefia în Seria 5. Scorul rundei a fost 6-0

Etapa a 12-a a Ligii 3 se va desfășura în întregime astăzi, 8 noiembrie 2019, după decizia membrilor Comitetului Executiv al Federației Române în ședința susținută pe 29 octombrie. Motivele sunt că în acest weekend au loc alegerile prezidențiale și „faptul că foarte multe dintre stadioanele de Liga a 3-a vor găzdui spații pentru procesul electoral”, a susținut Răzvan Burleanu, președintele FRF. Astfel, astăzi, vor avea loc 39 de meciuri. Al 40-lea va fi decis la „masa verde”, deoarece Tractorul Cetate a anunțat FRF că nu se prezintă la jocul din deplasare cu CSM Alexandria, astfel că echipa gazdă va câștiga cu 3-0.

Toate cele 39 de partide din cele cinci serii se vor desfășura astăzi, 8 noiembrie, începâng cu ora 14:00. Rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii ale Ligii 3 vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ro.

Aerostar Bacău nu mai are punctaj maxim, iar Unirea Slobozia și „FC U” Craiova au rămas singurele echipe invincibile

Înaintea acestei etape mai avem doar două echipe invincibile în acest sezon, pe Unirea Slobozia (Seria 2) și U Craiova 1948 SA (Seria 4), formații care au în 11 meciuri trei, respectiv două remize înregistrate. Aerostar Bacău, echipa care până în runda trecută era singura rămasă cu punctaj maxim, a pierdut derby-ul cu Foresta Suceava, scor 0-1, astfel că a ieșit din această listă selectă.

În această etapă, cele mai interesante meciuri, din punct de vedere al poziționării în clasament și a importanței echipelor, sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Bucovina Rădăuți, CSM Focșani – SC Oțelul Galați, Aerostar Bacău – Știința Miroslava (toate trei din Seria 1), Metalul Buzău – Unirea Slobozia, Mostiștea Ulmu – SC Popești Leordeni (ambele din Seria 2), CSM Slatina – Universitatea Craiova 2 (Seria 3), CSC Dumbrăvița – U Craiova 1948 SA, Progresul Pecica – Flacăra Horezu (ambele din Seria 4), Unu Fotbal Club Gloria – Minaur Baia Mare și CSC Sânmartin – Fotbal Comuna Recea (ambele din Seria 5).

După desfășurarea primelor unsprezece etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 30 puncte; pe 2 e CSM Ceahlăul, 25 pct.), Unirea Slobozia (S2, 27 puncte; pe 2 e CS Afumați, 26 pct.), Progresul Spartac (S3, 22 puncte; pe 2 e CSM Slatina, 22 pct.), U Craiova 1948 SA (S4, 29 puncte; pe 2 e Crișul Chișineu Criș, 20 pct.) și Luceafărul Oradea (S5, 25 puncte; pe 2 e Fotbal Comuna Recea, 24 pct.). Toți liderii și-au păstrat locul.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 12

vineri, 8 noiembrie, ora 14:00
Aerostar Bacău – Știința Miroslava    2-1
Cătălin Vraciu (4 – penalty), Horia Ilie (26) / Giani Unghianu (11)
CSM Focșani – SC Oțelul Galați    4-0
Ionuț Manu (7), Sergiu Jurj (24, 60), Ștefan Lupu (46)
FC Botoșani 2 – KSE Târgu Secuiesc    2-1
Alexandru Piftor (32), Alexandru Caia (90) / Alin Babei (22)
Ozana Târgu Neamț – Sporting Liești    3-0
Ionuț Rusu (38), Andrei Apostol (62), Teodor Ignea (78)
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Bucovina Rădăuți    1-0
Cristian Jalbă (9)
CSM Pașcani – Șomuz Fălticeni    0-6
Florin Negură (3), Andrei Mateiciuc (30, 51), Christ Afalna (35), Ciprian Plăcintă (65), Eduard Julei (71)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – CSM Bacău    2-0
Valentin Vîrlan (23), Alexandru Perju (89)
Foresta Suceava – Hușana Huși     4-0
Andrei Cerlincă (24), Oloeriu Onofraș (73), Dudu Drugă (77 – penalty), Robert Grumezescu (81)

Vezi CLASAMENT Seria 1

SERIA 2, etapa 12

vineri, 8 noiembrie, ora 14:00
CS Tunari – CS Medgidia    1-0
Mihai Adăscăliței (65)
Dacia Unirea Brăila – Agricola Borcea    0-2
Andrei Luca (25), Ilie Gâță (66)
Viitorul Ianca – CS Afumați    0-0
Metalul Buzău – Unirea Slobozia   0-1

Constantin Toma (67 – penalty)
Recolta Gheorghe Doja – Axiopolis Sport Cernavodă    1-1
Alexandru Herea (67) / Franco Lautaro Audez (22)
FCSB 2 – CS Făurei    0-3
Stelică Nicoliță (9, 18, 50)
Mostiștea Ulmu – SC Popești Leordeni    2-0
Ionuț Chirică (32 – penalty), Nicușor Romanescu (79)
Podeidon Limanu-2 Mai – Înainte Modelu    1-2
Robert Pîslaru (70) / Daniel Gheorghe (50), Cristian Vasile (83)

Vezi CLASAMENT Seria 2

SERIA 3, etapa 12

vineri, 8 noiembrie, ora 14:00
Progresul Spartac – AFC Astra 2    4-0
Ciprian Stanciu (12, 43), Răzvan Milea (29), Mihai Șandru (41)
SR Municipal Brașov – Sporting Roșiori    2-0
Ștefan Răchișan (53, 58)
FC Pucioasa – Olimpic Cetate Râșnov    0-0
CS Blejoi – Unirea Bascov    0-2

Eduard Neacșu (39), Adrian Iamandi (68)
Vedița Colonești – CS Balotești    1-0
Andrei David (76)
CSM Slatina – Universitatea Craiova 2    1-0
Marian Vlada (70)
Flacăra Moreni – FC Voluntari 2    0-0
CSM Alexandria – Tractorul Cetate     3-0

Echipa oaspete a anunțat FRF că nu se prezintă la acest meci.

Vezi CLASAMENT Seria 3

SERIA 4, etapa 12

vineri, 8 noiembrie, ora 14:00
ACS Poli Timișoara – LPS Cetate Deva    1-1
Sebastian Velcotă (56) / Bogdan Țoiu (39 – penalty)
Crișul Chișineu Criș – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-1
Alin Ciornei (83) / Claudiu Matiș (81)
Fortuna Becicherecu Mic – CS Hunedoara    2-2
Eduard Soare (12), Dacian Bîrză (52) / Daniel Creciunesc (2), Erwin Bloj (68)
Progresul Pecica – Flacăra Horezu    3-1
Sergiu Popa (36 – penalty), Bogdan Bozian (56), Dumitru Copil (90+3) / Mansour Gueye (81)
CSC Dumbrăvița – U Craiova 1948 SA    1-2
Octavian Drăghici (25) / Samuel Zimța (9), Marian Stoenac (74)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACSO Filiași    4-2
Alexandru Baranyi (6, 74), Sebastian Budur (50), Nicolae Șofran (54) / Laurențiu Moț (27, 59)
Viitorul Dăești – Gilortul Târgu Cărbunești    4-2
Florin Costea (9, 55), Florian Pîrvu (28), Ionuț Marian (90+6) / Darius Almăjanu (75), Monel Cîrstoiu (89)
Național Sebiș – Șoimii Lipova     1-5
Sebastian Susan (53) / Denis Rusu (45+1), Vlad Filimon (60, 72), Andrei Sulea (66), Victor Prună (84 – penalty)

Vezi CLASAMENT Seria 4

SERIA 5, etapa 12

vineri, 8 noiembrie, ora 14:00
Unirea Dej – Sănătatea Cluj    4-2
Marius Onicaș (38), Bogdan Pop (41, 69), Andrei Pop (45) / Bogdan Cristea (12), Mihai Vlădău (90 – penalty)
Unirea 1924 – AFC Odorheiu Secuiesc    0-2
Adrian Viorică (58), Răzvan Ivan (74 – autogol)
SCM Zalău – Luceafărul Oradea    3-3
Sebastian Duma (34), Arnold Neures (51), Denis Cubaș (68) / George Paraschiv (24, 55 – penalty), Paul Mitrică (58)
Viitorul Șelimbăr – Industria Galda    2-2
Alexandru Neacșa (45, 83 – penalty) / Alexu Cioară (10), Cătălin Suciu (73 – penalty)
Unu Fotbal Club Gloria – Minaur Baia Mare    0-1
Brian Lemac (90)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir    1-2
Florin Truță (73) / Robert Dicu (40, 70)
CSC Sânmartin – Fotbal Comuna Recea    1-3
Sergiu Pop (73 – penalty) / Alin Bota (51 – penalty), Alexandru Mărieș (59), Norbert Janos (75)
CFR Cluj 2 – Sticla Arieșul Turda     1-4
Denis Giurgiu (73 – penalty) / Daniel Bria (3), Cristian Paleoca (38), Florin Cordoș (69), Bogdan Varodi (90+3)

Vezi CLASAMENT Seria 5

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Nov. 2019, 17:08 Actualizat: 15 Nov. 2019, 14:02 Rezultate
Pe aceeași temă