Liga 3, etapa 3 | Foresta câștigă la scor derby-ul cu Oțelul, ACS Poli pierde din nou, Recea face scorul etapei. „FC U Craiova” se impune cu mari emoții. Rezultate și marcatori

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Sep. 2019, 09:31 Actualizat: 25 Sep. 2019, 20:10 Rezultate
Liga 3, etapa 3 |  Foresta câștigă la scor derby-ul cu Oțelul, ACS Poli pierde din nou, Recea face scorul etapei. „FC U Craiova” se impune cu mari emoții. Rezultate și marcatori

Etapa a 3-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 17:00, cu 16 meciuri din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe. 17 este numărul echipelor care după primele două meciuri jucate în acest sezon au punctaj maxim. Cele mai multe se regăsesc în Seria a 4-a, cinci la număr (CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Viitorul Dăești, Flacăra Horezu, ACSO Filiași și U Craiova 1948 SA), iar cele mai puține se află în Seria a 5-a, doar două (Luceafărul Oradea și Sticla Arieșul Turda).

Fiindcă am trecut în luna septembrie, s-a modificat și ora de disputare a jocurilor din Liga 3. Dacă în august se juca de la ora 18:00, acum, ora de start este 17:00. Restul meciurilor rundei a 3-a sunt programate mâine, în același interval orar, mai puțin partida din Seria a 2-a dintre Podeidon 2 Mai Limanu și Agricola Borcea. Aceasta a fost amânată la solicitarea gazdelor, după ce trei jucători din lot, Daniel Zaharia, Enis Bolat și Gheorghe Andrescu, au fost convocați la echipa de fotbal pe plajă a României.

În această etapă, cele mai interesante meciuri sunt cele dintre Foresta Suceava și SC Oțelul Galați (Seria 1), FCSB 2 și Dacia Unirea Brăila (Seria 2), CSM Slatina și AFC Astra 2 (Seria 3),  ACSO Filiași și U Craiova 1948 SA (Seria 4) sau Metalurgistul Cugir și Minaur Baia Mare (Seria 5).

După desfășurarea primelor două etape, liderii celor cinci serii sunt echipe care au punctaj maxim, dar au și un golaveraj superior: SC Oțelul Galați (S1), Metalul Buzău (S2), CSM Slatina (S3), CSC Ghiroda și Giarmata Vii (S4) și Luceafărul Oradea (S5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 3

vineri, 6 septembrie, ora 17:00
Ozana Târgu Neamț – Aerostar Bacău     1-2
Alexandru Iulian Zaharia (18) / Cosmin Nemțanu (67 – pen.), Alexandru Cristian Zaharia (76)
CSM Bacău – Sporting Liești     1-0
Daniel Preda (52)

sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – FC Botoșani 2     4-0
Vasile Petra (21, 42), Arsene Luboya (32, 45)
CSM Pașcani – CSM Focșani     0-2
Cătălin Costin (4, 79)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – Știința Miroslava     2-2
Mădălin Mățoianu (35, 82) / Eduard Sandu (19), Ionuț Benchea (90+1)
Foresta Suceava – SC Oțelul Galați     3-0
Matteo Rigoni (23), Alexandru Marin (53), Robert Martin (90)
Hușana Huși – KSE Târgu Secuiesc     0-0
Șomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuți     0-5

Iulian Ionesi (15), Ionuț Plămadă (23, 45+2, 45+3, 56)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 3

vineri, 6 septembrie, ora 17:00
FCSB 2 – Dacia Unirea Brăila    2-1
Laurențiu Ardelean (45+1), Ovidiu Perianu (48) / Sebastiano Cosentino (66)
Înainte Modelu – CS Afumați     1-1
Alexandru Mitu (9) / Ionuț Neamțu (70)

sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00
Metalul Buzău – CS Tunari    0-1
Valentin Cristea (63)
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Ianca    0-1
Marius Dima (22 – pen.)
Mostiștea Ulmu – CS Medgidia    4-1
Valentin Andrei (39, 90+4), Silviu Radu  (41), Marian Mihai (89) / Constantin Coman (15)
SC Popești Leordeni – Unirea Slobozia    0-0
CS Făurei – Axiopolis Sport Cernavodă     3-0

Echipa oaspete a avut viză medicală doar pentru nouă jucători, nedorind să joace.

amânat
Podeidon 2 Mai Limanu – Agricola Borcea     4-2
Alexandru Vieru (23), Robert Pîslaru (35), Dragoș Nedelcu (38), Adrian Moga (88) / Luca (28), Laurențiu Zaina (42)
Nu se joacă și va fi reprogramat, deoarece echipa gazdă are trei jucători convocați la echipa de fotbal pe plajă a României.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 3

vineri, 6 septembrie, ora 17:00
CSM Slatina – AFC Astra 2     1-0
Vasile Gheorghe (16 – pen.)
Flacăra Moreni – Tractorul Cetate     5-0
Tiberiu Calofir (29, 73), Florin Lețu (43), Andrei Iliescu (70), Cristinel Constantin (81)
FC Voluntari 2 – Sporting Roșiori     5-1
Sebastian Ignat (17), Cosmin Achim (20), Viorel Brocea (72), Vasile Mihai (80), Alexandru Chilili (90+1) / Junior Mourikam (38)
Universitatea Craiova 2 – Olimpic Cetate Râșnov     1-3
Ionuț Popescu (16) / Andrei Lascu (20), Gabriel Dobre (40), Andrei Gavrilă (90+3)

sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00
FC Pucioasa – Progresul Spartac     0-0
CS Blejoi – SR Municipal Brașov     1-1

Alexandru Oprea (56) / Horia Popa (76 – pen.)
Vedița Colonești – CSM Alexandria     0-1
Marius Matei (5)
CS Balotești – Unirea Bascov    2-0
Constantin Greblea (60), Giani Paraschiv (90)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 3

vineri, 6 septembrie, ora 17:00
CSC Dumbrăvița – Fortuna Becicherecu Mic     0-0
Șoimii Lipova – CS Hunedoara      1-0

Denis Rusu (44)
ACSO Filiași – U Craiova 1948 SA     2-3
Ștefan Kovari (57), Alexandru Armășelu (82) / Marian Stoenac (32, 44, 87)

sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00
Progresul Pecica – ACS Poli Timișoara     3-2
Viorel Gabor (45+2), Szabolcs Szekely (89), Mirel Arsene (90+5 – pen.) / Denis Dorobanțu (32), Sebastian Velcotă (50)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Crișul Chișineu Criș     2-1
Sebastian Budur (23), Cristian Bocșan (84) / Constantin Roșu (55)
Viitorul Dăești – LPS Cetate Deva     1-1
Florian Pîrvu (10 – pen.) / Adrian Cîrstea (36 – pen.)
Național Sebiș – Gloria Lunca Teuz Cermei     1-1
Claudiu Vereș (45+2) / Bogdan Burlă (35 – pen.)
Gilortul Târgu Cărbunești – Flacăra Horezu    1-1
Andrei Meliță (73) / Sebastian Preda (85)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 3

vineri, 6 septembrie, ora 17:00
Viitorul Șelimbăr – Unirea Dej     2-0
Alexandru Fotescu (47), Tegbo Best (90+2)
Avântul Reghin – Unirea 1924     1-0
Cristian Merdariu (36)
CS Sânmartin – Sănătatea Cluj     3-0
Sergiu Pop (61, 80 – pen., 87)
CFR Cluj 2 – AFC Odorheiu Secuiesc     1-1
Andrei Joca (34) / Robert Iakab (75)
Sticla Arieșul Turda – Luceafărul Oradea    0-1
George Paraschiv (84)

sâmbătă, 7 septembrie, ora 17:00
Unu Fotbal Club Gloria – SCM Zalău     1-0
Mihai Căzan (80)
Fotbal Comuna Recea – Industria Galda     8-2
Alexandru Mărieș (3), Norbert Janos (10, 32, 45, 71), Viorel Chinde (19), Vlad Opriș (22, 66) / Claudiu Haiduc (90), Vlad Truță (90+2)
Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare    1-1
Marius Neagu (17 – pen.) / Bogdan Piper (79)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Articol scris de Marius ANGHEL
Foto: CSM Slatina – Fotbal

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 08 Sep. 2019, 09:31 Actualizat: 25 Sep. 2019, 20:10 Rezultate
Pe aceeași temă