Liga 3, etapa 10, rezultate | Aerostar câștigă derby-ul cu Oțelul, CS Afumați și Progresul Spartac obțin victorii la scor. Slatina umilește liderul, „FC U” Craiova trece de Fortuna

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Oct. 2019, 17:56 Actualizat: 02 Nov. 2019, 16:54 Rezultate
Liga 3, etapa 10, rezultate |  Aerostar câștigă derby-ul cu Oțelul, CS Afumați și Progresul Spartac obțin victorii la scor. Slatina umilește liderul, „FC U” Craiova trece de Fortuna

Etapa a 10-a a Ligii 3 debutează astăzi, de la ora 15:00, cu o parte dintre meciurile rundei, 16 din totalul de 40, câte au loc în toate cele cinci serii formate fiecare din câte 16 echipe. Sâmbătă, de la ora 14:00, se desfășoară CSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Bacău, iar de la ora 15:00 au loc restul jocurilor, 23 la număr. Rezultatele și marcatorii, dar și clasamentele celor cinci serii ale Ligii 3 vor putea fi văzute doar aici, pe Liga2.ro.

Aerostar Bacău are punctaj maxim, dar și alte patru echipe sunt invincibile

Înaintea desfășurării etapei a 10-a, o singură echipă se mențin cu punctaj maxim. Aerostar Bacău, fosta divizionară secundă, defilează în Seria 1, în acest moment având un avans de șase puncte față de CSM Ceahlăul, asta după ce SC Oțelul a fost penalizată cu patru puncte din cauza a doua litigii cu foști jucători din sezonul trecut.

Pe lângă Aerostar, alte patru echipe țin ștacheta sus, fiindcă sunt, la rândul lor, invincibile înaintea celui de-al zecelea meci desfășurat în acest sezon. Unirea Slobozia (Seria 2), U Craiova 1948 SA, Fortuna Becicherecu Mic (ambele din Seria 4) și Fotbal Comuna Recea (Seria 5) sunt neînvinse. Viitorul Șelimbăr (Seria 5) a pierdut runda trecută cu Fotbal Comuna Recea (scor 0-2) și a ieșit din această companie selectă.

În această etapă, cele mai interesante meciuri, din punct de vedere al poziționării în clasament și a importanței echipelor, sunt: Aerostar Bacău – SC Oțelul Galați (Seria 1), Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia (Seria 2), CSM Slatina – Flacăra Moreni (Seria 3), Fortuna Becicherecu Mic – U Craiova 1948 SA și LPS Cetate Deva – CS Hunedoara (ambele din Seria 4), Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea și Unu Fotbal Club Gloria – Fotbal Comuna Recea (ambele din Seria 5).

După desfășurarea primelor nouă etape, liderii celor cinci serii sunt următoarele echipe: Aerostar Bacău (S1, 27 puncte; pe 2 e CSM Ceahlăul, 21 pct.), Unirea Slobozia (S2, 21 puncte; pe 2 e CS Afumați, 20 pct.), Flacăra Moreni (S3, 19 puncte; pe 2 e CSM Slatina, 18 pct.), U Craiova 1948 SA (S4, 25 puncte; pe 2 e Flacăra Horezu, 17 pct.) și Luceafărul Oradea (S5, 21 puncte; pe 2 e Fotbal Comuna Recea, 21 pct.). În afară de CSM Slatina, care și-a cedat poziția în fața celor de la Flacăra Moreni, pe care o va întâlni chiar astăzi, toate celelalte echipele și-au păstrat locul de lider.

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele celor cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 10

vineri, 25 octombrie, ora 15:00
Aerostar Bacău – SC Oțelul Galați    2-0
Răzvan Gorovei (45+2 – penalty, 47)
FC Botoșani 2 – Bucovina Rădăuți    0-2
Ionel Stoian (51), Andrei Alecsandru (62)
Ozana Târgu Neamț – Șomuz Fălticeni     3-0
Andu Moisi (49, 90+1), Eusebiu Mercaș (85)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 14:00
CSM Ceahlăul Piatra Neamț – CSM Bacău     3-0
Yoann Fellrath (40), Vasile Petra (71), Vlad Andreș (89)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 15:00
Știința Miroslava – KSE Târgu Secuiesc    2-0
Alexandru Florean (32), Gabriel Bordeianu (90+4)
CSM Focșani – Sporting Liești    1-0
Sergiu Jurj (87 – penalty)
CSM Pașcani – Hușana Huși    1-4
Lucian Apostol (61) / Sergiu Ruja (24), Cătălin Solomon (44), Sergiu Gîrdea (49), Bogdan Miron (54 – penalty)
Universitatea Dunărea de Jos Galați – Foresta Suceava     2-4
Andrei Bădilaș (16), Alexandru Perju (53) / Dudu Drugă (13 – penalty, 85 – penalty), Cornel Căinari (29), Robert Martin (60)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 10

vineri, 25 octombrie, ora 15:00
Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia    0-2
Adrian Moldovan (27), Adrian Răduca (61 – penalty)
FCSB 2 – Înainte Modelu    1-2
Antonio Agafiței (78) / Alexandru Marin (12), Alexandru Dobre (89 – penalty)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 15:00
CS Tunari – Agricola Borcea    3-1
Valentin Cristea (29), Nelu Bucă (37), Ionuț Dima (90) / Andrei Luca (82)
CS Medgidia – CS Afumați    0-6
Robert Buduroi (13), Bebeto Lupuleț (30, 41), Daniel Vîrtej (43), Răzvan Avram (65), Alexandru Burlacu (84)
Viitorul Ianca – Axiopolis Sport Cernavodă    3-0
Alin Radu (29, 75), Marius Coman (11)
Metalul Buzău – CS Făurei    0-1
Andrei Pușcașu (38 – penalty)
Recolta Gheorghe Doja – SC Popești Leordeni    1-1
Marian Bucurică (60) / George Moldoveanu (20)
Mostiștea Ulmu – Podeidon Limanu-2 Mai     3-1
Alexandru Gheorghe (11, 70), Silviu Radu (55) / Mihai Lazăr (30)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 10

vineri, 25 octombrie, ora 15:00
AFC Astra 2 – Sporting Roșiori    2-2
Gabriel Șerban (41), Dragoș Gheorghe (75) / Liviu Floricel (2), Alexandru Scumpu (61)
CSM Alexandria – Olimpic Cetate Râșnov   0-1
Flavius Staicu (74)
CSM Slatina – Flacăra Moreni     5-1
Cosmin Căpățînă (21), Marian Vlada (43), Vasile Gheorghe (47 – penalty, 88), Radu Necșulescu (69) / Florin Lețu (25)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 15:00
Progresul Spartac – Tractorul Cetate    9-0
Ciprian Stanciu (24, 74, 76), Ionuț Tudorache (36, 41), Răzvan Milea (45), Cadolar Curt (55), Alberto Ispas (79), Giovani Petcu (89)
SR Municipal Brașov – Unirea Bascov    0-0
FC Pucioasa – CS Balotești   5-0

Vlăduț Parghel (37, 83), Narcis Marina (80), Alexandru Iamandache (90+1), Ionel Dițâ (90+2)
CS Blejoi – Universitatea Craiova 2    2-0
Dănuț Iancu (82), Cosmin Lambru (90)
Vedița Colonești – FC Voluntari 2     2-1
Laurențiu Hagiu (62 – autogol), Gheorghe Aria (70) / Alexandru Ilie (12)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 10

vineri, 25 octombrie, ora 15:00
ACS Poli Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei    1-2
Sinișa Sporin (70) / Claudiu Matiș (56), Florin Todoran (60)
LPS Cetate Deva – CS Hunedoara    1-2
Bogdan Toiu (58 – penalty) / Flavius Iacob (1), Erwin Bloj (28)
CSC Dumbrăvița – Gilortul Târgu Cărbunești     6-0
Dorin Codrea (15, 27), Octavian Drăghici (36), Marco Enciu (79, 81), Andrei Făgărășanu (89)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 15:00
Crișul Chișineu Criș – Flacăra Horezu    1-0
Nicu Modan (68)
Fortuna Becicherecu Mic – U Craiova 1948 SA    0-2
Costinel Gugu (21), Vlad Pop (65)
Progresul Pecica – ACSO Filiași    4-0
Dan Puie (14, 22, 66), Sergiu Popa (88)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Șoimii Lipova    2-2
Alexandru Baranyi (3), Sebastian Budur (17) / Darius Dolga (45+2), Florin Istrate (59)
Viitorul Dăești – Național Sebiș     1-3
George Neacșu (50) / Claudiu Vereș (46), Adrian Balha (86), Florin Chitaș (90+3)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 10

vineri, 25 octombrie, ora 15:00
Unirea Dej – AFC Odorheiu Secuiesc    1-0
Radu Zaharia (37)
Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea    2-2
Dan Roman (22), Andrei Ceaca (85) / Daniel Pop (16), George Paraschiv (19)
Viitorul Șelimbăr – Metalurgistul Cugir    2-2
Alexandru Neacșa (27 – penalty), Andrei Câmpean (36) / Tudor Șaucă (22, 82)
Avântul Reghin – Sticla Arieșul Turda    1-1
Vlad Bujor (63) / Florin Cordoș (86)
CSC Sânmartin – CFR Cluj 2     2-0
Alexandru Sorian (2), Claudiu Petruș (79 – autogol)

sâmbătă, 26 octombrie, ora 15:00
Unirea 1924 – Industria Galda    2-0
Ionuț Frăsineanu (27), Alexandru Petresc (51)
SCM Zalău – Minaur Baia Mare    0-1
Răzvan Rus (16)
Unu Fotbal Club Gloria – Fotbal Comuna Recea     1-0
Marius Curtuiuș (73)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Oct. 2019, 17:56 Actualizat: 02 Nov. 2019, 16:54 Rezultate
Pe aceeași temă