Gloria Buzău câștigă derby-ul cu Ceahlăul, Rapid cade pe 3 după ce a stat, iar SR Brașov se împiedică din nou. Csikszereda pierde drastic acasă. Rezultatele și marcatorii etapei a 8-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Oct. 2018, 18:59 Actualizat: 13 Nov. 2018, 17:13 Rezultate

Etapa a 8-a a Ligii 3 debutează vineri, de la ora 14:00, la Hărman, acolo unde echipa lui Daniel Bona o întâlnește pe CS Iernut. Apoi, de la ora clasică a acestei luni, de la 15:00, au loc 18 partide dintr-un total de 39. Rapid va sta în acest weekend, fiindcă CSO Bragadiru a fost exclusă din Seria a 2-a pentru două neprezentări.

Sâmbătă, sunt meciuri programate la trei intervale orare. De la 15:00 încep 17 jocuri, de la ora 17:00, la Galați, debutează partida SC Oțelul – CSM Focșani, în timp ce de la 19:00, la Turnu Măgurele, are loc derby-ul Teleormanului, între Turris Oltul și CSM Alexandria.

Runda se va încheia tocmai marți, 20 noiembrie, atunci când, de la ora 14:00, este programat jocul U Craiova 1948 SA – AFC Astra 2. Satelitul echipei din prima ligă a cerut această amânare, fiindcă are juniori convocați la naționale. 

Primele cele mai interesante jocuri ale etapei a 8-a se numără: ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – SCM Gloria Buzău (Seria 1), ACS SR Municipal Brașov – Unirea Bascov și Turris Oltul Turnu Măgurele – CSM Alexandria (ambele din Seria 3), CNS Cetate Deva – CSM Școlar Reșita (Seria 4) și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Fotbal Comuna Recea (Seria 5).

După desfășurarea primelor șapte etape ale noului sezon, liderii celor cinci serii sunt: ACS Suporter Club Oțelul Galați (19 pct., S1), Unirea Slobozia (19 pct., S2), Unirea Bascov (17 pct., S3), Șoimii Lipova (19 pct., S4) și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (18 pct., S5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit, cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 8

vineri, 12 octombrie, ora 15:00
CSM Râmnicu Sărat – KSE Târgu Secuiesc       2-0
Bogdan Bălan (34), Iulian Burghelea (89)
CSM Pașcani – FC Botoșani 2        0-3
Eduard Florescu (11, 65), Albert Vlădescu (80)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 15:00
Metalul Buzău – CSM Roman    1-0
Alin Iacob (28)
Sporting Liești – Foresta Suceava     0-0
Știința Miroslava – Șomuz Fălticeni    2-1

Sandu Iovu (48), Alexandru Marin (51) / Adelin Arăpașu (19)
Sănătatea Darabani – Bucovina Rădăuți    0-1
Andrei Cerlincă (46)
ACSM Ceahlăul Piatra Neamț – SCM Gloria Buzău     0-1
Dragoș Ceaușel (21)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 17:00
Suporter Club Oțelul Galați – CSM Focșani     2-1
Ionuț Puțanu (12), George Cîrjan (87) / Remus Popa (19)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 8

vineri, 12 octombrie, ora 15:00
Delta Dobrogea Tulcea – Progresul Spartac    1-2
Vasile Fătu Nicolae (59) / Ciprian Stanciu (36 – pen.), Florin Geană (77)
FC FCSB 2 – Axiopolis Sport Cernavodă    0-1
George Rusu (68)
Fotbal Club Rapid stă.

sâmbătă, 13 octombrie, ora 15:00
ACSM Oltenița – SC Popești Leordeni    0-1
Alin Pătrașcu (65)
Sportul Chiscani – Înainte Modelu    2-3
Claudiu Zaharia (42), Ștefan Adamache (78 – pen.) / Cristian Flisc (3, 69), Gelu Ulmeanu (22)
CS Făurei – Unirea Slobozia    1-2
Andrei Pușcașu (15) / Gabriel Teodorescu (82), Constantin Toma (85)
CS Medgidia – CS Tunari    1-1
Ionuț Florea (10) / Florin Iordache (44)
CS Afumați – Agricola Borcea     4-0
Robert Buduroi (19, 59, 62), Alin Zaharia (90+1)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 8

vineri, 12 octombrie, ora 15:00
Viitorul Domnești – Sporting Roșiori       1-5
Dumitru Constantin (86) / Liviu Floricel (17, 49), Alin Roman (50, 53), Ionuț Dudău (81)
Flacăra Moreni – U Craiova 1948 CS 2       1-4
Eugen Matei (43) / Ionuț Puțaru (31), Luis Nițu (50, 81), Vasile Constantin (79)
Atletic Bradu – ACSO Filiași       3-1
Alexandru Golban  (67 – pen.), Adrian Codin (85), Alexandru Trașcă (89) / Claudiu Ghighilicea (38)
FC Voluntari 2 – Flacăra Horezu        0-2
Ionuț Gonzales Neamțu (75, 81)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 15:00
FC Pucioasa – AFC Hermannstadt 2    3-1
Adrian Nedelea (15), Florin Letu (71), Tiberiu Calofir (88) / Radu Criștiu (14)
ACS SR Municipal Brașov – Unirea Bascov     1-1
Radu Leonte (30) / Marius Dima (76 – pen.)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – CSM Alexandria    3-0
Claudiu Dragu (39), Alexandru Sălcianu (89), Gabriel Mărioara (90+1)

marți, 30 noiembrie, ora 15:00
U Craiova 1948 SA – AFC Astra 2    2-3
Florin Costea (17), Mihai Dina (34) / Robert Vîlceanu (27), Bebeto Lupuleț (55), Dragoș Gheorghe (88)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 8

vineri, 12 octombrie, ora 15:00
CNS Cetate Deva – CSM Școlar Reșita    2-1
Roland Kelemen (45), Andrei Mirică (85) / Laurențiu Breșneni (30)
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Unirea Alba Iulia    3-1
Alexandru Baranyi (11, 18 – pen.), Cosmin Mancaș (61) / Claudiu Davidaș (31)
Național Sebiș – Millenium Giarmata       1-0
Szabolcs Szekely (77)
Șoimii Lipova – CSM Lugoj       1-0
Kevin Trabalka (30)
ACS Dumbrăvița – Crișul Chișineu Criș     2-1
Dan Silaghi-Perju (70), Florin Nanu (74) / Nicu Modan (49)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 15:00
FC Avrig – Metalurgistul Cugir    1-3
Răzvan Macrea (90+3) / Andrei Făgărășanu (30), Robert Dicu (64, 69)
CS Ocna Mureș – CS Hunedoara    1-2
Valentin Drăgan (37) / Iulian Tecsi (34), Alexandru Marcu (84)
Industria Galda – Gloria Lunca Teuz Cermei     1-2
Alexandru Cioară (25) / Rareș Deta (13), Alexandru Nistor (50 – pen.)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 8

vineri, 12 octombrie, ora 14:00
AFC Hărman – CS Iernut     4-0
Mugurel Buga (4, 25 – pen.), Bogdan Minciună (35), Ovidiu Covaciu (61)

vineri, 12 octombrie, ora 15:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – ACS Fotbal Comuna Recea    0-3
Paul Oșan (17), Romario Rus (23), Sergiu Ciocan (33)
Gaz Metan Mediaș 2 – CFR Cluj 2       1-2
Alexandru Buziuc (59) / Sebastian Mailat (18), George Ganea (49)
Avântul Reghin – Minaur Baia Mare       0-2
Mihai Roșca (65), Valer Giurgiu (81)
Sănătatea Cluj – ACS Unu Fotbal Gloria       3-1
Alexandru Gașpar (51), Andrei Ceaca (61), Cosmin Tilincă (90+3) / Ionuț Dobrea (43)
Sticla Arieșul Turda – MSE Târgu Mureș     3-1
Adrian David (32, 39), Valentin Lemnaru (85) / Mircea Ungur (4)

sâmbătă, 13 octombrie, ora 15:00
Unirea Tășnad – AFC Odorheiu Secuiesc    2-0
Raul Silaghi (70), Krisztian Szekely (83)
Olimpic Cetate Râșnov – Unirea Dej     0-1
Florin Blaj (20)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Oct. 2018, 18:59 Actualizat: 13 Nov. 2018, 17:13 Rezultate
Pe aceeași temă