Farul și „U” Cluj câștigă la scor, Oțelul și Petrolul la limită. Liderul din Seria 4 se încurcă pe teren propriu | Rezultatele și marcatorii etapei reprogramate din Liga 3

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Apr. 2018, 20:09 Actualizat: 10 Apr. 2018, 13:16 Rezultate

Marți-miercuri, vineri-sâmbătă, marți, vineri! În campionatul Ligii 3 se joacă la foc automat, câte două etape pe săptămână, după reprogramările care s-au făcut în startul acestui retur din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Echipele au fost nevoite să joace patru meciuri în două săptămâni, dublu față de cum sunt învățate de obicei. Astăzi au stabilită restanța a doua din acest sezon, etapa care ar fi trebuit să aibă loc inițial pe 23-24 martie, iar vineri vor juca din nou, înaintea Paștelui.

Majoritatea meciurile etapelor 19 (seriile 1, 4 și 5), respectiv 17 (seriile 2 și 3) vor debuta de la ora 17:00, în afara jocurilor Petrolul Ploiești – CS Tunari și Universitatea Cluj – Unirea Tășnad, care au fost programate în înceapă la ora 19:00. În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, AFC Astra 2 (Seria 3) și Centrul Național de Pregătire Timișoara (Seria 4), singura care va câștiga la „masa verde” este AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Seria 1), după excluderea Metalosportului.

Lideri înaintea acestei etape restante care va aduce apoi campionatul la zi sunt: Aerostar Bacău (43 puncte, Seria 1), SSC Farul Constanța (44 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (44 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (46 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (41 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 19

marți, 3 aprilie, ora 17:00
CSM Roman – Olimpic Cetate Râșnov     0-0
KSE Târgu Secuiesc – Sporting Liești     1-1

Zsolt Tankó (69) / Marian Iancu (49)
CSM Pașcani – Aerostar Bacău     0-5
Cătălin Vraciu (28), Cornel Căinari (32), Adrian Hurdubei (44, 50), Andrei Pavel (74)
Sănătatea Darabani – AFC Hărman     1-0
Șerban Petraru (77)
Bucovina Rădăuți – Suporter Club Oțelul Galați     0-1
George Cîrjan (60)
CSM Focșani – AFC Odorheiu Secuiesc    3-1
Elöd Tankó (36 – aut.), Mădălin Predoiu (55), Cosmin Pasăre (82) / Apor Györgydeák (37)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metalosport Galați         3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului și va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
Avântul Valea Mărului, echipă retrasă din campionat, ar fi stat.

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 17

marți, 3 aprilie, ora 17:00
FCSB 2 – Axiopolis Sport Cernavodă     1-2
Cosmin Prăsacu (15) / Nicolae Moise (2), Richardo Mihalache (50)
Înainte Modelu – ACSM Oltenița     1-0
Ionuț Alexa (54)
Metalul Buzău – Sportul Chiscani     2-0
Alin Iacob (47, 52)
Delta Dobrogea Tulcea – Unirea Slobozia     0-5
Romeo Soare (13), Mihăiță Năstase (17), Florinel Ibrian (24), Constantin Toma (43), Adrian Gherasim (81)
Progresul Spartac – FC Voluntari 2    2-0
Marius Dițu (5), Ciprian Stanciu (41)
CSM Râmnicu Sărat – Agricola Borcea     1-0
Iulian Burghelea (25)
ASSCS Farul Constanța – Victoria Traian   6-0
Marian Tudorică (1), George Călințaru (27), Vasile Șicu (52), Claudiu Dragu (76), Vasilică Popa (82 – aut.), Raphael Stănescu (85)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 17

marți, 3 aprilie, ora 17:00
CS Mioveni 2 – SC Popești Leordeni    2-2
Eduard Neacșu (31 – pen., 45+1) / Nicușor Dumitru (7), Leonard Dobre (58)
Atletic Bradu – Viitorul Domnești     4-0
Robert Tănăsescu (13), Alexandru Golban (17), Alexandru Trașcă (43), Constantin Șerban (82)
Voința Turnu Măgurele – Sporting Roșiori    3-1
Momodou Jallow (4), Mircea Mihaiu (42, 73) / Leonard Brînceanu (52)
AFCM Alexandria – FC Aninoasa    1-0
Florin Radu (15)
Concordia Chiajna 2 – Flacăra Moreni     3-0
Robert Ivan (69), Florin Cioablă (74), Șerban Radu (90+1)
AFC Astra 2 stă.   

marți, 3 aprilie, ora 19:00
Petrolul Ploiești – CS Tunari     1-0
Georgian Păun (65 – pen.)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 19

marți, 3 aprilie, ora 17:00
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ACSO Filiași    0-6
Nicholas Chivu (5), Laurențiu Roman (6), Cătălin Dinu (13, 31), Cosmin Calu (66 – pen.), Fabian Crușoveanu (70)
CSM Școlar Reșita – CSM Lugoj    1-0
Marius Staicu (89)
ACS Ghiroda – Gloria Lunca Teuz Cermei    2-0
Alexandru Baranyi (12), Darius Neamțu (90+1)
CS U Craiova 2 – AFC Hermannstadt 2     1-2
Raoul Baicu (27) / Petrișor Petrescu (16), Robert Bratu (56)
Șoimii Lipova – Național Sebiș    0-1
Dragoș Săulescu (10 – pen.)
Millenium Giarmata – Internațional Bălești    3-0
Claudiu Ghighilicea (41, 90+4), George Beloescu (88)
ACS Șirineasa – CNS Cetate Deva    2-2
Daniel Cocină (76), Cătălin Țîră (88) / Robert Cristian (25), Petruț Chirlejan (83)
Centrul Național de Pregătire Timișoara stă.

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 19

marți, 3 aprilie, ora 17:00
ACS Fotbal Comuna Recea – Performanța Ighiu    0-0
Gaz Metan Mediaș 2 – Metalurgistul Cugir    0-1

Marian Codrea (76)
Unirea Alba Iulia – Avântul Reghin    2-1
Claudiu Davidaș (45), Marco De Marco (45+2) / Adrian Murar (51 – pen.)
CS Iernut – Industria Galda    0-1
Răzvan Frențiu (62)
FC Avrig – CFR Cluj 2    1-0
Ciprian Natea (20)
Sănătatea Cluj – Unirea Dej    3-0
Cosmin Tilincă (23, 52), Adrian Lupu (65 – pen.)
Viitorul Ghimbav, echipă retrasă din campionat, ar fi stat.

marți, 3 aprilie, ora 19:00
Universitatea Cluj – Unirea Tășnad     5-0
Adrian Micaș (38), Cristian Ene (54, 55), Iuliu Hațiegan (63), Dorin Goga (89)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 03 Apr. 2018, 20:09 Actualizat: 10 Apr. 2018, 13:16 Rezultate
Pe aceeași temă