Farul nu o poate învinge pe Progresul Spartac, nici Reșița pe Sebiș. Petrolul sărbătorește un nou pas greșit al Alexandriei. Oțelul urcă pe 2. Rezultatele și marcatorii etapei Ligii 3

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Apr. 2018, 20:35 Actualizat: 23 Apr. 2018, 12:38 Rezultate
Farul nu o poate învinge pe Progresul Spartac, nici Reșița pe Sebiș. Petrolul sărbătorește un nou pas greșit al Alexandriei. Oțelul urcă pe 2.  Rezultatele și marcatorii etapei Ligii 3

Etapa de Liga 3 de la finalul acestei săptămâni propune câte un meci interesant în fiecare dintre cele cinci serii. În prima, liderul Aerostar Bacău o întâlnește pe teren propriu pe CSM Roman (locul 4), într-a treia AFCM Alexandria (locul 2) se poate apropia de Petrolul dacă o învinge pe Concordia Chiajna 2 (locul 5), iar în a cincea e derby-ul Clujului, între „U” (locul 1) și Sănătatea (locul 7). De departe, cele mai atractive jocuri în această etapă, capetele de afiș, sunt derby-urile SSC Farul Constanța – Progresul Spartac, adică ocupantele locurilor 1 și 2, la egalitate de puncte, din Seria a 2-a, și Național Sebiș – CSM Școlar Reșita, echipele aflate pe locurile 2 și 3, tot aflate la egalitate de puncte, din Seria a 4-a. 

Primele meciuri ale etapei a 22-a (seriile 1, 4 și 5), respectiv a 20-a (seriile 2 și 3) au loc astăzi, vineri, de la ora 17:00, în timp ce restul au loc mâine, între același interval orar. Ultimul joc al rundei începe sâmbătă, de la ora 19:00, între Universitatea Cluj și Sănătatea Cluj.

În această rundă vor sta, fiindcă nu au adversari, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Seria 1), Petrolul Ploiești (Seria 3), AFC Hermannstadt 2 (Seria 4) și CS Iernut (Seria 5). În timp ce la „masa verde” vor câștiga Bucovina Rădăuți, Suporter Club Oțelul Galați (ambele din Seria 1) și Performanța Ighiu (Seria 5).

Lideri înainte de startul acestei noi etape sunt: Aerostar Bacău (49 puncte, Seria 1), SSC Farul Constanța (48 puncte, Seria 2), Petrolul Ploiești (50 puncte, Seria 3), ACS Șirineasa (50 puncte, Seria 4) și Universitatea Cluj (47 puncte, Seria 5).

Liga2.ro vă ține la curent, așa cum v-a obișnuit cu rezultatele, marcatorii și clasamentele tuturor partidelor din cele cinci serii.

Iată programul celor cinci serii:

SERIA 1, etapa 22

vineri, 13 aprilie, ora 17:00
AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Pașcani    1-0
Norbert Csíki (73)
Aerostar Bacău – CSM Roman    4-2
Vasilică Mihăeș (7), Cătălin Vraciu (23, 54), Cornel Căinari (59) / Andrei Florean (2), Claudiu Juncănaru (13)
Metalosport Galați – Bucovina Rădăuți         0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului și va pierde la „masa verde” toate meciurile din această a doua parte a sezonului.
Suporter Club Oțelul Galați – Avântul Valea Mărului         3-0
Avântul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc stă.     

sâmbătă, 14 aprilie, ora 17:00
CSM Focșani – Sănătatea Darabani    2-0
Claudiu Mihai (21), Emilian Chivu (87)
AFC Hărman – KSE Târgu Secuiesc    4-3
Ștefan Răchișan (19), Mugurel Buga (21, 68, 87) / Benjamin Bagoly (30), Marius Ștefănescu (32), Robert Kurtuly (73 – pen.)
Sporting Liești – Olimpic Cetate Râșnov     0-1
Alin Dobre (63)

Vezi CLASAMENTUL Seriei I

SERIA 2, etapa 20

vineri, 13 aprilie, ora 17:00
FC Voluntari 2 – Înainte Modelu    0-2
Constantin Clătinici (11), Paul Radu (87)
Sportul Chiscani – ACSM Oltenița     2-1
Iulian Vlad (45 – aut.), Silviu Crăciun (77) / Marian Stoica (73)

sâmbătă, 14 aprilie, ora 17:00
Axiopolis Sport Cernavodă – CSM Râmnicu Sărat    4-0
Cezar Beșleagă (11, 55), Richardo Mihalache (52), Marius Fotescu (87)
ASSCS Farul Constanța – Progresul Spartac    1-1
Marius Tudorică (1) / Ciprian Stanciu (59)
Victoria Traian – Delta Dobrogea Tulcea    2-0
Costel Roșu (53), Paul Ioan (71)
Agricola Borcea – Metalul Buzău    2-5
Marian Șerban (19), Laurențiu Spătaru (37) / Valentin Lungoci (4), Cătălin Bardaș (10), Patrick Benga (25, 42), Ionuț Radu (48)
Unirea Slobozia – FCSB 2     1-0
Florinel Ibrian (88)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a II-a

SERIA 3, etapa 20

vineri, 13 aprilie, ora 17:00
Concordia Chiajna 2 – AFCM Alexandria    1-1
Ovidiu Marin (61) / Eduard Sîrbu (63)
Flacăra Moreni – Voința Turnu Măgurele    0-3
Andrei Roman (1), Antonio Cruceru (13), Alexandru Fotescu (19)
Viitorul Domnești – SC Popești Leordeni    1-6
Paul Florea (14) / Marin Luca (7, 35, 51), Ionuț Drăgan (13, 82), Nicușor Romanescu (61)
Petrolul Ploiești stă.     

sâmbătă, 14 aprilie, ora 17:00
CS Tunari – Atletic Bradu    1-3
Silviu Dragomir (3) / Ionuț Dragu (5 – aut.), Florin Achim (54), Alexandru Trașcă (69)
FC Aninoasa – CS Mioveni 2    0-0
Sporting Roșiori – AFC Astra 2     1-0

Alexandru Cercel (13)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a III-a

SERIA 4, etapa 22

vineri, 13 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiași – Millenium Giarmata    3-1
Cosmin Calu (19 – pen.), Cristian Preda (37), Fabian Crușoveanu (40) / Michel Rosenblum (35)
CNS Cetate Deva – CS U Craiova 2    2-0
Adrian Bedea (12), Robert Cristian (35)
AFC Hermannstadt 2 stă.    

sâmbătă, 14 aprilie, ora 17:00
ACS Șirineasa – Șoimii Lipova    5-0
Cătălin Țîră (16), Dudu Drugă (26), Georgian Honciu (42 – pen.), Andrei Dragu (58), Daniel Cocină (81)
Internațional Bălești – ACS Ghiroda    1-1
Cristian Negrea (76) / Alexandru Baranyi (55)
Național Sebiș – CSM Școlar Reșita    1-1
Dragoș Săulescu (57) / Laurențiu Breșneni (48)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic   4-0
Andrei Sulea (50, 76), Alexandru Sabău (62), Florin Berari (72)
CSM Lugoj – Centrul Național de Pregătire Timișoara     1-0
Szabolcs Szekely (70)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a IV-a

SERIA 5, etapa 22

vineri, 13 aprilie, ora 17:00
CFR Cluj 2 – Gaz Metan Mediaș 2    3-0
Alexandru Petruș (24), Srdjan Luchin (28), Adrian Șter (88)
Performanța Ighiu – Viitorul Ghimbav        3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă și va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
CS Iernut stă.  

sâmbătă, 14 aprilie, ora 17:00
Unirea Tășnad – FC Avrig    5-2
Markusz Varga (3), Gabriel Cadar (27 – pen., 64), Zoltán Nagy (49), Mădălin Bolba (90+4) / Andrei Stanciu (36), Ionuț Bratima (85)
Unirea Dej – Unirea Alba Iulia    1-3
Bogdan Boje (42) / Daniel Lasconi (80), Ciprian Selagea (84), Ioan Grozav (90)
Industria Galda – ACS Fotbal Comuna Recea    0-3
George Olar (12 – aut.), Romariu Rus (45+1), Viorel Chinde (76)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir     0-1
Mihai Udrea (19)

sâmbătă, 14 aprilie, ora 19:00
Universitatea Cluj – Sănătatea Cluj     2-1
Gabriel Giurgiu (32 – pen.), Denis Hordouan (39) / Daniel Șoimușan (84)

Vezi CLASAMENTUL Seriei a V-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 14 Apr. 2018, 20:35 Actualizat: 23 Apr. 2018, 12:38 Rezultate
Pe aceeași temă