Metaloglobus, zmeul de la Clinceni

10 Oct. 2011, 01:15 Liga 3

Meciurile de pe arena Clinceni 2 par să le priască bucureștenilor de la Metaloglobus în condițiile în care a câștigat tot pe stadionul considerat ca fiind teren propriu. Ghecon Lăpușata sau mai bine zis Dunărea Calafat nu a putut să strice statistica, deși a avut trei șanse să o facă pe finalul primei reprize. Însă fie cei doi Sârbu nu s-au înțeles și un șut-centrare la firul ierbii al lui Alin nu a fost valorificat de Cristi, fie Alin Sârbu nu a speculat balonul respins în lateral de Mărunțelu la un șut de la distanță. Plus că incursiunea lui Afrem s-a terminat cu o excelentă centrare în fața porții, agățată spectaculos de portarul gazdelor

De partea cealaltă, Stângă „bifase” mai devreme o transversală din care mingea a revenit în teren, pentru ca banca tehnică a gazdelor să ceară un henț în careu undeva spre mijlocul reprizei.

Unde nu e apărare, vai de poartă!

Repriza a doua începe cum nu se poate mai bine pentru Metaloglobus, după ce Anghelini este admirat în săritură de doi fundași adverși și balonul lovit de atacantul albilor se scurge în poartă: 1-0 în minutul 48. Șutul în cros al lui Potecea (51) vine ca un avertisment că apărarea oaspeților doarme, dovadă fiind și incursiunea lui Stan oprită cu fault în marginea careului de 16m. Lovitura liberă este trimisă în transversală, motiv de mari emoții pentru portarul Ghiță.

Contrar cursului jocului vine și golul egalării la o gafă a apărării gazdelor. Un balon trimis în fața porții este bâlbâit de Mărunțelu și noul intrat Chiva reușește să înscrie cu șansă din 3 metri: 1-1 în minutul 62. Dar bucuria Gheconului a durat doar 9 minute, pentru că Stan pătrunde pe stânga și centrează pe jos în fața porții, acolo unde apărarea și portarul oaspeților vorbesc limbi diferite, așa că T. Marin înscrie pentru 2-1.

Mărunțelu le dă emoții colegilor după ce iese hazardat la un balon aruncat în careul mare, dar Alin Sârbu lobează și poarta goală: Meciul se încheie cu șase minute înainte de final, atunci când E. Vlad este faultat în careu și Racine Diouf transformă penalty-ul chiar la primul său meci sub culorile gazdelor.

METALOGLOBUS – GHECON 3-1 (0-0) Anghelini 48, T. Marin 71, R. Diouf 84 – pen / Chiva 62

Metaloglobus: Mărunțelu – T. Marin, Goga, R. Diouf, Bondar (cpt.) – Șt. Stângă (69 Papuc), P. Simion (59 Dr. Nițu), E. Vlad (88 R. Iordache), Anghelini – Potecea (90+1 Orășanu), M. Stan. Antrenor Octavian Ștefan. Rezerve nefolosite: Nedelcu – V. Constantin, Vârlan

Ghecon: V. Ghiță – Logoviceanu (75 Brebenel), Relea, Ușurelu (cpt.), Mitrică – Cr. Sârbu, M. Iancu (55 Chiva), Em. Iancu (85 I. Burcă), C. Popa (88 Carșin) – Afrem, A. Sârbu. Antrenor: Emil Trăitsaru Rezerve nefolosite Stamina – Riza, Dăbuleanu