CSM Slatina, învinsă categoric de România U18. Rezervele oltenilor nu au făcut față tricolorilor pregătiți de Daniel Oprescu

Răzvan STÎNGĂ 06 Sep. 2021, 15:23 Liga 3

CSM Slatina a jucat, duminică, un meci amical, pe teren propriu, pe stadionul ”1 Mai”, contra selecționatei sub 18 ani a României. Oltenii au cedat la scor, 0-3, dar antrenorul Cristian Stănculeţu a utilizat fotbaliștii care au jucat mai puțin cu o zi înaintea confruntării, sâmbătă, în Liga 3.

CSM Slatina, eșec la scor contra României U18

CSM Slatina a evoluat sâmbătă în etapa a 2-a a diviziei a treia, contra Sporting Roşiori, cu care a remizat, scor 2-2. O zi mai târziu, slătinenii au jucat cu România U18. Au cedat cu 0-3, iar la pauză erau deja conduși cu 0-1. Rezultatul primelor 45 de minute a fost stabilit de Antonio Bordușanu, în minutul 29, care a marcat de la 11 metri, potrivit Federației Române de Fotbal.

În partea a doua, tricolorii pregătiți de Daniel Oprescu au mai înscris prin Kevin Ciubotaru, minutul 70, și Denis Bujor, minutul 71.

Patru tineri legitimați la echipe din Liga 2, convocați la acțiunea naționalei U18

În echipa României U18 s-au regăsit și câțiva fotbaliști legitimați la formații din Liga 2, fundașul Robert Sălceanu (Dunărea Călărași, patru meciuri în acest sezon, în Liga 2), mijlocașul Septimiu Kolbasz (”U” Cluj, fără meciuri la echipa mare), mijlocașul Rareș Scocîlcă (”U” Cluj, fără meciuri la echipa mare), mijlocașul Alin Boţogan (Petrolul, două meciuri în acest sezon, în Liga 2).

CSM Slatina a început în formula: Simion Velcu – Alexandru Dinu, Cristian Preda, Adrian Bărbuţi, Alexandru Popescu, Marius Grigore, Constantin Radu, Remus Trancă, Radu Necşulescu, Marius Neicu,  Beniamin Enache.
Au mai intrat: Alexandru Har, Alexandru Militaru, Alexandru Tosu, Marius Şofaru, Adrian Vlad, Andrei Strejescu, Alexandru Gavrilaş, Călin Zamfir, Bogdan Cârciumaru, Adelin Bira, Flavius Magaron, Nicolae Lungu, Cristian Dinu.

România U18 în prima repriză: Mărgărit – Maftei, Grigore, Martinovici, Sălceanu – Boțogan,  Vulturar – Bordușanu, Kolbasz, Musi – Burnete.
România U18 în a doua repriză: Cioc – Șuteu, Niculescu, Duțu, Cireșoiu – Lăcătuș, Scocîlcă – Ciubotaru, Bujor, Rusu – Morar.

CSM Slatina, victorie și egal în primele două etape ale Ligii a 3-a

CSM Slatina face parte din Seria 6 a Ligii a 3-a. În prima etapă, oltenii au învins cu 6-0 Flacăra Horezu, în deplasare, iar în runda a doua au remizat cu Sporting Roşiori, în deplasare, scor 2-2.

În etapa a 3-a, CSM Slatina va juca împotriva formației Minerul Costeşti, acasă.