Eliminare rușinoasă din Cupa României pentru Viitorul Pandurii. Gorjenii au cedat în fața celor de la Viitorul Șimian și n-au mai fost în fazele superioare de trei ediții

Mircea OGLINDOIU 17 Aug. 2023, 15:38 Cupa României

Semifinalistă a Cupei României în sezonul 2020-2021, când a fost eliminată de Universitatea Craiova (scor 0-3 și 2-2), Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a făzut de râs în ultimele trei ediții ale competiției KO.

Viitorul Pandurii, eliminată de Viitorul Șimian din Cupa României, la primul meci din acest sezon

Dacă în 2021-2022 a fost eliminată în Turul 4 de ACSO Filiași (2-3), iar sezonul următor, tot în Turul 4 (play-off), de Dinamo București (0-1), echipa gorjeană a pierdut de data aceasta încă de la prima sa apariție (Turul 3).

Miercuri seara, pe stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin, sub privirile a doar 200 de spectatori, Viitorul Pandurii a fost învinsă cu scorul de 1-0 de Viitorul Șimian (locul 4 sezonul trecut în Seria 7 din Liga 3), în Turul 3 al Cupei României, sezonul 2023-2024, prin golul marcat de Fabio Trip în minutul 59.

Până la faza unicului gol, Viitorul Pandurii a trimis de două ori mingea in bară, dar, per ansamblu, meciul a fost unul echilibrat.

Rezultatul l-a dezamăgit însă total pe antrenorul Călin Cojocaru. ”O înfrângere rușinoasă, fiindcă am fost eliminați de o echipă de Liga 3. Chiar dacă am dominat meciul, din păcate, nu am fost concentrați la finalizare. Acum nu ne rămâne decât să ne axăm pe campionat! Să zicem că am început bine sezonul, cu două remize, dar a avenit această înfrângere rușinoasă din Cupă. Ne așteaptă un meci dificil cu Ceahlăul, dar trebuie să obținem prima victorie”, a declarat antrenorul Călin Cojocaru, pentru Liga2.ro.

• Nu doar Viitorul Pandurii s-a făcut de râs în această fază, și CSM Reșița, altă divizionară secundă, pierzând cu scorul de 0-1 la Phoenix Buziaș.

Viitorul Șimian nu mai trecuse vreodată de primul tur, până în actuala ediție

Calificarea în Play-off-ul Cupei României reprezintă cea mai mare performață pentru Viitorul Șimian, club înființat în 2015, în Liga 4 Mehedinți, dar, care din 2021 activează în Liga 3. Anul trecut, echipa de la malul Dunării fusese eliminată de Gilortul Târgu Cărbunești (0-3), în runda inaugurală, iar în 2021 pierduse tot în primul tur, și tot cu Gilortul Târgu Cărbunești (1-3).

Ca și câștigătoare a Cupei României – faza județeană Mehedinți, Viitorul Șimian mai jucase în Cupa României – faza națională, în 2018, când fusese învinsă în primul tur de Petrolul Țicleni, scor 0-1.

Viitorul Şimian a mai disputat două tururi în acest sezon al Cupei României pentru a ajunge să fie pusă de FRF să întâlnească Viitorul Pandurii. În Turul 1 a trecut cu 3-0, acasă, de Gilortul Târgu Cărbunești, iar în Turul 2 a învins cu scorul de 2-1 ACSO Filiaşi.

Vara aceasta, Viitorul Șimian a fost preluată de antrenorul craiovean Alexandru Stoica și are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în Seria a 7-a. În prima etapă, mehedințenii vor juca, în deplasare, cu Jiul Petroșani.

Viitorul Pandurii primește vizita Ceahlăului în etapa a 3-a a Ligii 2

Revenind la Viitorul Pandurii, aceasta va evolua sâmbătă, de la ora 11:00, în etapa a 3-a a Ligii 2, acasă cu Ceahlăul Piatra Neamț, formație care în această ediție a Cupei României a trecut de Șomuz Fălticeni (3-0) și Bucovina Rădăuți (2-0).

Viitorul Pandurii a înregistrat două remize în primele două etape ale noului sezon al Ligii 2. La debut a terminat 0-0, acasă, cu Campionii FC Argeș, iar în etapa a 2-a a obținut un 1-1 în deplasare la Viitorul Pandurii.

Viitorul Pandurii în meciul cu Viitorul Șimian: Rob. Geantă – Eg. Croitoru, Mrsulja, Core, Pîrcălabu – Acolatse, Vulpe (Gîrbiță 61′), Tihonen (Moisie 85′) – Dănescu (Buțurcă 61′), Jozic, Dr. Popa (Mihart 61′). Rezerve neutilizate: Krupenschi – M. Savu, R. Cojocaru, Nic. Geană, Godja