Cupa României, turul 3, rezultate | ”FC U” Craiova trece la lovituri de departajare de CSM Reșița, Unirea Slobozia e eliminată de Ulmu. Încă două partide sunt decise la ”masa verde”

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Oct. 2020, 17:43 Actualizat: 09 Oct. 2020, 22:52 Cupa României
Cupa României, turul 3, rezultate | ”FC U” Craiova trece la lovituri de departajare de CSM Reșița, Unirea Slobozia e eliminată de Ulmu. Încă două partide sunt decise la ”masa verde”
  • După meciurile desfășurate marți în turul 3 al Cupei României, au obținut calificarea în fața următoare echipele: FK Csikszereda, CSM Slatina, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Viitorul Șelimbăr și Progresul Spartac. Beneficiară a unei victorii la ”masa verde”, Șoimii Lipova trece și ea în turul următor.
  • În urma jocurilor disputate miercuri în turul 3 al competiției KO, calificarea în turul 4 au obținut-o: Mostiștea Ulmu, Concordia Chiajna, Axiopolis Sport Cernavodă, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Hușana Huși, Șomuz Fălticeni, CSC Sânmartin – în timp regulamentar – , U Craiova 1948 SA, SR Brașov, Viitorul Dăești – după lovituri de departajare – , CSM Ceahlăul Piatra Neamț și Fotbal Comuna Recea – la ”masa verde”.
  • Surprizele de până acum sunt reprezentate de eliminările echipelor de Liga 2 Unirea Slobozia, care a pierdut în fața celor de la Mostiștea Ulmu, care s-a răzbunat, astfel, pentru eșecul de la barajul de promovare în Liga 2, și Aerostar Bacău, care din cauza problemelor cu COVID-19 nu a fost programată cu CSM Ceahlăul. CSM Reșița a ieșit și ea din cupă după eșecul la lovituri de departajare cu ”FC U” Craiova.

Alte 11 meciuri din turul 3 al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021, sunt programate să se desfășoare astăzi, 7 octombrie 2020, de la ora 14:30. Ieri au avut loc cinci partide din acest tur al competiției, iar joi sunt programate ultimele două jocuri. Trei meciuri nu se vor disputa însă, din cauza cazurilor de COVID-19 descoperite în ultimul moment, astfel că trei echipe se vor califica la ”masa verde” în turul 4.

Printre cele 11 meciuri care au loc astăzi, din Liga 2 intră la joc Unirea Slobozia, Concordia Chiajna, U Craiova 1948 SA și CSM Reșița, acestea două din urmă urmând a juca una împotriva alteia.

Aerostar Bacău e una dintre echipele cu probleme cu COVID-19, astfel că va pierde la ”masa verde” în fața celor de la CSM Ceahlăul, în timp ce Fotbal Comuna Recea beneficiază de infectările de la Minaur Baia Mare, astfel că merge în turul următor fără să joace acum.

10 echipe din Liga 2 întră în Cupa României din turul 3

În această fază a competiției vor intra 42 de echipe, 28 calificate din turul trecut și altele 14 care au evoluat în sezonul recent încheiat al Ligii 3, nouă dintre cele care s-au clasat pe primele locuri, respectiv Liga 2, cinci care s-au situat cel mai prost în clasament și încă există.

Astfel, din actualul sezon al Ligii 2 intră în Cupa României din turul 3 următoarele echipe: Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, CSM Slatina, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea, Pandurii Târgu Jiu, FK Csikszereda, CSM Reșița, Concordia Chiajna și Universitatea Cluj.

  • Echipele care s-au calificat din turul 2 sunt: Unirea Dej, Sportul Şimleu Silvaniei, Şoimii Lipova, Gloria Lunca Teuz Cermei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Şelimbăr, Viitorul Dăeşti, FC Pucioasa, SC Popeşti Leordeni, CS Afumaţi, Agricola Borcea, CS Făurei, Dacia Unirea Brăila, CSM Focşani, Hușana Huși, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – în timp regulamentar, pe teren – , CSC Dumbrăvița, Ştiinţa Miroslava – după prelungiri – , CSC Sânmartin și Metalul Buzău – după lovituri de departajare – , Şomuz Fălticeni, Axiopolis Sport Cernavodă, SR Municipal Braşov, Vediţa Coloneşti, CSM Alexandria și AFC Unirea 1924 – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului – , și ACSO Filiași – la ”masa verde”, fără nici măcar să aibă adversar.

REZULTATELE TURULUI 1 și 2 al Cupei României

Rezultatele meciurilor de miercuri din turul 3 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

miercuri, 7 octombrie 2020, ora 14:30

U CRAIOVA 1948 SA – CSM REȘIȚA 6-4 după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)

Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin – Mehedinţi);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploieşti); Asistenți: Gabriel Răduță (Ploieşti) și Ion Onicescu (Glodeni – Dâmboviţa); Observator: Ionel Poclid (Timişoara).

Au marcat la loviturile de departajare: Marius Avram, Andrei Ciolacu, Vlad Pop, Andrea Campagno, Nicușor Raicea / Cristian Danci, Alin Dudea, Emanuel Dat
A ratat la loviturile de departajare: – / Cătălin Baghera
Min 89 Raicea este agățat în careu de Ilie. Campagno execută în stânga jos penalty-ul și lovește bara
Min 80 1-1 Victoraș Astafei profită de o eroare a portarului Robert Popa, care respinge în față o centrare ușoară. Atacantul reia cu latul în poarta goală, din 6 metri
Min 45+1 1-0 Angajat în careu de Raicea, Andrea Campagno deschide scorul, din cădere, cu un șut din 8 metri

MOSTIŞTEA ULMU – UNIREA SLOBOZIA 3-1

Stadion: Complex Municipal Dunărea – Teren 1 ”Ion Comșa” (Călăraşi);
Arbitru: Bogdan Neculcea (Bucureşti); Asistenți: Ionuț Traian Neacșu (Bucureşti) și Petruţa Iugulescu (Târgovişte); Observator: Stere Guteanu (Techirghiol).

Marcatori: Nicușor Romanescu (11), Daniel Stoian (40), Costel Roșu (90+4) / Flavius Dumbrăvean (13)
♦Problema e legată de arbitrul central Bogdan Neculcea din București, care a fost în contact cu o persoană depistată pozitiv cu noul coronavirus. S-a așteptat până când un alt arbitru a venit la meci pentru a arbitra de la centru. E vorba despre Valentin Porumbel, din Oltenița.
”Din cauza unor probleme legate de Covid-19, partida de astăzi dintre Mostiștea Ulmu și Unirea Slobozia a fost amânată cu o oră de la data stabilită inițial 14:30. În aceste condiții, meciul a fost reprogramat tot astăzi pentru ora 15:30”, anunță Mostiștea Ulmu.

CS AFUMAŢI – CONCORDIA CHIAJNA 2-3

Stadion: Comunal (Afumaţi – Ilfov);
Arbitru: Sergiu Mavriche (Bacău); Asistenți: Silviu Andreiu (Râmnicu Sărat) și Bogdan Mihai Martinescu (Buzău); Observator: Cătălin Eugen Popescu (Ploieşti).

Marcatori: Sabin Alexe (2), Răzvan Avram (47) / Philippe Nsiah (12), Marius Dumitru (20, 61)

AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ – AGRICOLA BORCEA  6-3

Stadion: Trust (Cernavodă – Constanţa);
Arbitru: Vasile Buzea (Bucureşti); Asistenți: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga – Dâmboviţa) și Alexandru Murariu (Bucureşti); Observator: Ştefan Gheorghe (Brăila).

Marcatori: Vlăduț Ștefănescu (5), Rafael Licu (11), Marius Tudorică (32), Angelo Anghelini (39 – autogol), Cosmin Ionică (77), Mădălin Martin (83) / Ionuț Zaina (23), Robert Tudorache (34), Eduard Nacev (74)

DACIA UNIREA BRĂILA – CS FĂUREI  4-0

Stadion: Orăşenesc (Însurăţei – Brăila);
Arbitru: Cristian Anghelina (Câmpulung Muscel); Asistenți: Zsolt Biro (Belin – Covasna) și Barna Tamaș Biro (Cernat – Covasna); Observator: Costel Petre (Constanţa).

Marcatori: Robert Vâlceanu (10), Ștefăniţă Sava (21), Cosmin Zamfir (29, 45)

METALUL BUZĂU – CSM FOCŞANI 0-2

Stadion: ”Cornel Negoescu” – sintetic (Buzău);
Arbitru: Cosmin Roman (Iaşi); Asistenți: Adrian Condurache (Paşcani) și Alexandru Iftime (Iaşi); Observator: Dumitru Cosoreanu (Galaţi).

Marcator: Brian Lemac (80, 83)

HUȘANA HUȘI – ŞTIINŢA MIROSLAVA 2-1

Stadion: Municipal (Huşi – Vaslui);
Arbitru: Mihai Laurențiu Ene (Bucureşti); Asistenți: Mihai Deaconu (Bucureşti) și Alexandru Vasile (Buzău); Observator: Marin Iancu (Urziceni).

♦Marcatori: Alex Sahru (28 – penalty), Francis Agbleta (55) / Mario Pipoș (50)

ŞOMUZ FĂLTICENI – FORESTA SUCEAVA 2-0

Stadion: Tineretului (Fălticeni – Suceava);
Arbitru: Lucian Diaconu (Iaşi); Asistenți: Andrei Diaconu (Iaşi) și Ionuț Răzvan Andrei (Piatra Neamţ); Observatori: Aurel Daicu (Suceava).

Min 75 2-0 Cătălin Tutuță transformă un penalty acordat pentru un presupus fault asupra lui Eduard Julei
Min 30 1-0 Andrei Păiuș deschide scorul cu un șut plasat, la colțul lung, de la marginea careului de 16 metri

FC PUCIOASA – SR MUNICIPAL BRAŞOV 3-5 după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)

Stadion: ”Dumitru Tică Popescu” (Pucioasa – Dâmboviţa);
Arbitru: Marius Naidin (Piteşti); Asistenți: Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş); Observator: Duras Mihai (Deva).

Au marcat la loviturile de departajare: Radu Simion, Crinel Stoica / Ștefan Răchișan, Robert Fekete, Sebastian Iordache, Cristian Burlacu
A ratat la loviturile de departajare: Marian Lungeanu, Ionuț Neacşu / Vlad Boricean

Marcatori: Alexandru Petre (82) / Ștefan Răchișan (37)

VIITORUL DĂEŞTI – VEDIŢA COLONEŞTI 6-5 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)

Stadion: ”Gheorghe Ciociu” (Fedeleşoiu – Vâlcea);
Arbitru: Ioan Boldea (Ciuguzel – Alba); Asistenți: Daniel Popa (Aiud) și Emeric Tocai (Alma – Sibiu); Observator: Sorin Sergiu Găman (Târgu Jiu).

Marcatori: George Neacșu (89, 90+4) / Alexandru Ciucă (63), Marian Coman (90+3)

SPORTUL ŞIMLEU SILVANIEI – CSC SÂNMARTIN 1-2

Stadion: Măgura (Şimleul Silvaniei – Sălaj);
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Robert Meres (Cluj-Napoca); Observator: Deszo Hompoth (Odorheiu Secuiesc).

Marcatori: Gabriel Caba (55) / Sergiu Pop (63 – penalty), Ionuț Ban (89)

CSM CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ – AEROSTAR BACĂU 3-0

Stadion: Ceahlăul (Piatra Neamţ – Neamţ);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); Asistenți: Iulian Cătălin Brînză (Botoşani) și Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare); Observator: Mihail Lazăr (Covasna).

Nu se dispută, deoarece Aerostar Bacău are cazuri positive de COVID-19, iar FRF nu a programat-o.

MINAUR BAIA MARE- FOTBAL COMUNA RECEA  0-3

Stadion: Viorel Mateianu (ex Dealul Florilor) (Baia Mare – Maramureş);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Csaba Antal (Cluj-Napoca) și Zsolt Kopriva (Carei); Observator: Leontin Moga (Zalău).

Nu se dispută, deoarece Minaur Baia Mare are cazuri positive de COVID-19, iar FRF nu a programat-o.


marți, 6 octombrie 2020, ora 14:30
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova 0-3 la ”masa verde”. Motivul.
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița 4-2
AFC Unirea 1924 – Viitorul Şelimbăr 0-2
CSM Alexandria – CSM Slatina 0-3
SC Popeşti Leordeni – Progresul Spartac 0-1
AFC Odorheiu Secuiesc – FK Csikszereda 0-2

DETALII despre meciurile de marți

joi, 8 octombrie 2020, ora 14:30
ACSO Filiaşi – Pandurii Târgu Jiu 2-0

joi, 8 octombrie 2020, ora 17:30
Unirea Dej – Universitatea Cluj 0-2

DETALII despre meciurile de joi

REZULTATELE TURULUI 1 și 2 al Cupei României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 07 Oct. 2020, 17:43 Actualizat: 09 Oct. 2020, 22:52 Cupa României
Pe aceeași temă