Cupa României, turul 3, rezultate | FK Csikszereda și CSM Slatina câștigă fără probleme și sunt primele două echipe din Liga 2 intrate în competiție care merg mai departe

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 Oct. 2020, 14:33 Actualizat: 09 Oct. 2020, 22:58 Cupa României
Cupa României, turul 3, rezultate | FK Csikszereda și CSM Slatina câștigă fără probleme și sunt primele două echipe din Liga 2 intrate în competiție care merg mai departe

Primele meciuri din turul 3 al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020/2021, sunt programate să se desfășoare astăzi, 6 octombrie 2020, de la ora 14:30. În mod normal, șase partide trebuiau să aibă loc, însă jocul Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova va fi decis la ”masa verde” în favoarea echipei oaspete, deoarece gazdele au două cazuri pozitive de COVID-19, iar FRF s-a grăbit, nu a mai așteptat decizia Direcției de Sănătate Publică și nu a programat întâlnirea.

În două dintre celelalte cinci jocuri se află și două echipe din Liga 2, FK Csikszereda, care evoluează la AFC Odorheiu Secuiesc, și CSM Slatina, care merge la CSM Slatina.

În total, în această fază a competiției, au loc 21 de meciuri într-o singură manșă eliminatorie. Partidele au fost determinate de Departamentul Competiții al FRF prin împerechere pe baza criteriului geografic.

Alte 13 meciuri au loc mâine, de la aceeași oră 14:30, iar joi se desfășoară ultimele două întâlniri, una de la ora 14:30, iar alta de la ora 17:30.

10 echipe din Liga 2 întră în Cupa României din turul 3

În această fază a competiției vor intra 42 de echipe, 28 calificate din turul trecut și altele 14 care au evoluat în sezonul recent încheiat al Ligii 3, nouă dintre cele care s-au clasat pe primele locuri, respectiv Liga 2, cinci care s-au situat cel mai prost în clasament și încă există.

Astfel, din actualul sezon al Ligii 2 intră în Cupa României din turul 3 următoarele echipe: Aerostar Bacău, Unirea Slobozia, CSM Slatina, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea, Pandurii Târgu Jiu, FK Csikszereda, CSM Reșița, Concordia Chiajna și Universitatea Cluj.

  • Echipele care s-au calificat din turul 2 sunt: Unirea Dej, Sportul Şimleu Silvaniei, Şoimii Lipova, Gloria Lunca Teuz Cermei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, AFC Odorheiu Secuiesc, Viitorul Şelimbăr, Viitorul Dăeşti, FC Pucioasa, SC Popeşti Leordeni, CS Afumaţi, Agricola Borcea, CS Făurei, Dacia Unirea Brăila, CSM Focşani, Hușana Huși, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – în timp regulamentar, pe teren – , CSC Dumbrăvița, Ştiinţa Miroslava – după prelungiri – , CSC Sânmartin și Metalul Buzău – după lovituri de departajare – , Şomuz Fălticeni, Axiopolis Sport Cernavodă, SR Municipal Braşov, Vediţa Coloneşti, CSM Alexandria și AFC Unirea 1924 – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului – , și ACSO Filiași – la ”masa verde”, fără nici măcar să aibă adversar.

REZULTATELE TURULUI 1 și 2 al Cupei României

Rezultatele meciurilor de marți din turul 3 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

marți, 6 octombrie 2020, ora 14:30

AFC ODORHEIU SECUIESC – FK CSIKSZEREDA 0-2

Stadion: Municipal – iarbă (Odorheiu Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Răzvan Lădar (Zalău); Asistenți: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) și Sergiu Paul Corb (Zalău); Observator: Ștefan Donciu (Sfântu Gheorghe).

AFC Odorheiu Secuiesc: Moroz – Marvcza, Ad. Stoian, Țepeș, Tanko (cpt.), Mitra, Suto, Barta, Csala, Partene, Szocs
Rezerve: Bencze – Opra, Racz, Szfarli, R. Balint, Vekas, Turcu
Antrenor: Florin Stîngă

FK Csikszereda: H. Albert – Palmeș, Kelemen, R. Takacs, Csuros, Marrone, Bara, Eder Gonzalez (cpt.), Meszaros, Rotar, Bauza
Rezerve: Gyenge – Bor, Pinter, Savin, N. Janos, Gergely, Botorok, Szabo, Barabas
Antrenor: Valentin Suciu

Min 90 0-2 Portarul Albert degajează puțin după linia de la mijlocul terenului, Bor câștigă duelul aerian și deviază cu capul pentru Norbert Pinter, care avansează în dreapta, pătrunde în centru și trage din 18 metri, pe jos, lângă bara din dreapta
Min 10 0-1 Centrare din dreapta a lui Takacs, Juan Bauza pune latul din 13 metri central și înscrie lângă bara din dreapta, făcând inutil plonjonul lui Moroz

CSM ALEXANDRIA – CSM SLATINA 0-3

Stadion: CSS Peco (Alexandria – Teleorman);
Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov); Asistenți: Valentin Mindeart (Giurgiu) și Marian Istrate (Buftea – Ilfov); Observator: Adrian Mirea (Craiova).

CSM Alexandria: Fl. Olteanu – Ct. Desculţu, Matei, Rz. Olteanu, Chiriac, Manole, Ov. Gheorghe, Cr. Desculţu, Lupoaica, Iakabfi, Dragomir
Rezerve: Apostol – Julea, M. Ioana, Mohora
Antrenor: Laurenţiu Diniţă

CSM Slatina: S. Velcu – C-tin. Radu, Motroc, Cr. Preda, Pisăru, Ct. Grigore, Necşulescu, Ceapă, B. Enache, Demici, Vlada
Rezerve: Preduţ – Bodri, M. Manea, Deta, Ov. Popescu, S. Abel, Dav. Oprescu, D. Toma, Rogoveanu
Antrenor: Mihai Ianovschi

Min 83 0-3 Marian Vlada declanșează un contraatac, trimite în stânga pentru Demici, care pasează pe culoar pentru Abel Stan, tânărul jucător reuşind să înscrie cu un şut din interiorul careului la prima sa prezență în tricoul echipei mari a Slatinei
Min 55 0-2 Același Marian Vlada înscrie, după o centrare a lui Demici
Min 18 0-1 Marian Vlada deschide scorul la Alexandria pentru divizionara secundă CSM Slatina

CSC GHIRODA ŞI GIARMATA VII – CSC DUMBRĂVIȚA 4-2

Stadion: ”Emilian Pavel” (Ghiroda – Timiş);
Arbitru: George Cătălin Roman; Asistenți: Mădălin Bulgărașu și Patrik Ștefan Sandu (toți din Timişoara); Observator: Florin Oglindoiu (Drobeta Turnu Severin).

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Oct. Moșoarcă – R. Mureșan, Mancaș, D. Ciobanu, Saizu, Kayondo, S. Costea, Pițigoi, Bocșan, Fl. Vlădia, Poparadu (cpt.)
Rezerve: Golban – G. Velici, Cr. Pădurariu, Grancea, Simedru, Andr. Precup, Andreca, D. Giurgiu
Antrenor: Octavian Popescu

CSC Dumbrăvița: Mikos – Mih. Udrea, Bg. David, Ed. Soare, Coroiu, Jichici, Fertu, Ad. Ștefan, Rz. Andrei, Mura, M. Enciu (cpt.)
Rezerve: Smaranda – Telescu, Podină, Rz. Morariu, Făgărășanu, Rz. Rus, Chitescu, Pituc
Antrenor: Sorin Bălu

Min 4-2 90+2 Mahadi Kayondo înscrie și el cu un șut din 12 metri și o califică în turul următor pe Ghiroda
Min 81 3-2 Alex Pituc reduce din diferență și mai dă speranțe Dumbrăviței cu un gol marcat în urma unui voleu de la 22 de metri
Min 79 3-1 Cristian Pădurariu înscrie cu o reluare din careul mare, după ce portarul Mikos a respins șutul lui Kayondo
Min 64 2-1 Cosmin Mancaș își aduce echipa în avantaj cu o reluare din 12 metri, cu pământul
Min 47 1-1 Răzvan Pițigoi reia din 6 metri la colțul din stânga, după o centrare de din flancul stâng de atac
Min 41 0-1 Adrian Ștefan centrează de pe dreapta, mingea ia altă traiectorie și se duce sub transversală

AFC UNIREA 1924 – VIITORUL ŞELIMBĂR 0-2

Stadion: Cetate (Alba Iulia – Alba);
Arbitru: Marius Daniel Bădoiu (Craiova); Asistenți: Claudiu Schiopeț (Braşov) și Gabriel Boncz (Făgăraş); Observator: Teodor Biriş (Hunedoara).

Unirea 1924: Dr. Pop – S. Fulea, Scrob, N. Rus, Ad. Matei – Guț, Circov – F. Morar, Haj, Adam – M. Dăscălescu
Rezerve: Fetița, An. David, Ternă, Bakcsi
Antrenor: Marcel Rusu

Viitorul Șelimbăr: Matenciuc – Monea, Natea, S. Ignat, D. Groza, Tineiu, Niță, A. Câmpean, Andr. Roșu, Cîrloanță, R. Moga
Rezerve: Ciorgovean, Vișa, Giura, Neacșa, Cîrstean, Curtean
Antrenor: Florin Maxim

Min 90+3 0-2 Adrian Cîrstean majorează avantajul sibienilor cu un șut din unghi
Min 78 0-1 Alexandru Neacșa transformă un penalty în stânga lui Pop, după o fază controversată, la care s-a dictat lovitură de pedeapsă după un duel Scrob – Cîrstean

SC POPEŞTI LEORDENI – PROGRESUL SPARTAC 0-1

Stadion: Inter Gaz (Popeşti-Leordeni – Ilfov);
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: Silviu Goicea și Mihaela Țepușă (ambii din Bucureşti); Observator: Mihai Andrieş (Bucureşti).

SC Popești Leordeni: Achiriloaiei – C. Novac, Rob. Anghel, Țăranu, Turbatu, Al. tudor, V. Dinu (cpt.), Popică, Iova, Al. Mărgărit, Al. Ivan
Rezerve: Rz. Stoica – Dincă, Bulai, Arpentin, Al. Nechita, Mih. Sima, Andreescu, Cl. Anea, Alin Pătrașcu

Antrenor: Valentin Ivan

Progresul Spartac: Andr. Voican – P. Vlad, Vl. Alexandrescu, Parfeon, Eug. Lixandru (cpt.), Șt. Pacionel, Andr. Grigore, Dițu, Rz. Milea, Ed. Radu, Al. Bodea
Rezerve: Jipa – G. Petcu, Cazaciuc, Mih. Ion, Brocea, Ed. Matei, Cîrlig, Pancisin, Gab. Jianu

Antrenor: Andrei Erimia

Min 90+3 0-1 Contraatac Progresul, Cazanciuc avansează în flancul stâng, pătrunde în careu și trimite în centru, ușor înapoi, pentru Viorel Brocea, care finalizează din 7 metri la prima bară, în dreapta lui Achiriloaiei

GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI – ŞOIMII LIPOVA 0-3

Stadion: Comunal-Central (Cermei – Arad);

Nu se dispută, deoarece Gloria Lunca Teuz Cermei are două cazuri positive de COVID-19, iar FRF nu a programat-o.


miercuri, 7 octombrie 2020, ora 14:30
Axiopolis Sport Cernavodă – Agricola Borcea 6-3
Mostiştea Ulmu – Unirea Slobozia 3-1
Dacia Unirea Brăila – CS Făurei 4-0
Metalul Buzău – CSM Focşani 0-2
Hușana Huși – Ştiinţa Miroslava 2-1
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Aerostar Bacău 3-0 la ”masa verde”. Motivul.
Şomuz Fălticeni – Foresta Suceava 2-0
FC Pucioasa – SR Municipal Braşov 3-5 după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
CS Afumaţi – Concordia Chiajna 2-3
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 6-5 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
U Craiova 1948 SA – CSM Reșița 6-4 după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)
Sportul Şimleu Silvaniei – CSC Sânmartin 1-2
Minaur Baia Mare – Fotbal Comuna Recea 0-3 la ”masa verde”. Motivul.

DETALII despre meciurile de miercuri

joi, 8 octombrie 2020, ora 14:30
ACSO Filiaşi – Pandurii Târgu Jiu 2-0

joi, 8 octombrie 2020, ora 17:30
Unirea Dej – Universitatea Cluj 0-2

DETALII despre meciurile de joi 

REZULTATELE TURULUI 1 și 2 al Cupei României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 06 Oct. 2020, 14:33 Actualizat: 09 Oct. 2020, 22:58 Cupa României
Pe aceeași temă