Cupa României, Faza a III-a: echipele calificate | Unirea Constanța, eliminată de o echipă din Liga 4. ”U” Cluj, Ripensia și Șelimbăr au câștigat la scor, Unirea Slobozia a bătut la ultima fază

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Aug. 2021, 20:15 Actualizat: 06 Sep. 2021, 14:04 Cupa României
Cupa României, Faza a III-a: echipele calificate | Unirea Constanța, eliminată de o echipă din Liga 4. ”U” Cluj, Ripensia și Șelimbăr au câștigat la scor, Unirea Slobozia a bătut la ultima fază

Faza a III-a a Cupei României, ediția 2021-2022, a debutat ieri, 24 august 2021, cu 12 dintre cele 26 de meciuri programate în acest tur, și continuă astăzi, cu alte 12 partide. Numai 11 se vor disputa însă, fiindcă una va fi decisă la ”masa verde” în favoarea celor de la Minaur Baia Mare, în detrimentul desființatei Fotbal Comuna Recea.

Zece jocuri au loc de la ora 17:30, în care se regăsesc și șase echipe din Liga 2, iar ultimul începe de la ora 20:00, la Târgu Jiu, între Pandurii (Liga 3) și Viitorul Pandurii (Liga 2).

Ultimele două meciuri au loc mâine (Progresul Spartac – Concordia Chiajna, ora 17:30) și tocmai miercuri (CSO Plopeni – Petrolul Ploiești, 1 septembrie, ora 17:30).

Echipele calificate în Faza a IV-a a Cupei României:

  • SR Brașov, CS Tunari, FC Buzău, Unirea Dej, CS Hunedoara, ACSO Filiași, CSM Slatina, Unirea Bascov, Șoimii Lipova, AFC Odorheiu Secuiesc, Recolta Gheorghe Doja și Aerostar Bacău sunt echipe calificate din Faza a III-a a Cupei României în Faza a IV-a, în urma meciurilor programate marți, 24 august.
  • Dintre acestea 12, Unirea Dej a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Gloria Bistrița Năsăud, iar ACSO Filiași și Aerostar Bacău au bătut lovituri de departajare pentru a învinge Vedița Colonești, respectiv CSM Focșani.
  • Marile surprize sunt reprezentate de eliminările echipelor de Liga 2 FC Brașov și Metaloglobus București de către formațiile de Liga 3 SR Brașov, respectiv CS Tunari.
  • Universitatea Cluj, Ripensia Timișoara, CS Comunal Şelimbăr, Unirea Slobozia, CS Năvodari, Dacia Unirea Brăila, CA Oradea, Şomuz Fălticeni, Huşana Huşi, CSM Reșița, Minaur Baia Mare și Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-au calificat în Faza a IV-a a Cupei României în urma meciurilor programate miercuri, 25 august.
  • Dintre acestea 11, CSM Reșița a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Progresul Ezeriș, în timp ce Minaur Baia Mare a obținut calificarea la ”masa verde”, fără să joace, contra celor de la Fotbal Comuna Recea, echipă desființată după retrogradarea din Liga 2.
  • Surpriza din meciurile de miercuri este că divizionara secundă Unirea Constanța a fost eliminată de echipa de Liga 4 CS Năvodari.
  • În meciul programat joi, Concordia Chiajna a învins la lovituri de departajare Progresul Spartac și a evitat o eliminare rușinoasă. După 90 și 120 de minute a fost 1-1.
  • În ultimul joc, programat la o săptămână distanță față de primele stabilite în această fază a competiției, Petrolul Ploiești a trecut cu 5-0 în deplasare de echipa de Liga 3 CSO Plopeni, fiind ultima calificată în Faza a IV-a.

În acest tur intră în competiție cele 38 de echipe calificate din Faza a II-a și 14 formații din cele 21 care în sezonul trecut au evoluat în campionatul Ligii 2. În total participă 52 de echipe, repartizate pe criteriu geografic de FRF în 26 de meciuri.

Dintre echipele care joacă acum în Liga 2, Steaua a fost eliminată surprinzător încă de la primul meci disputat în competiția KO, în Faza a II-a, în timp ce Dacia Unirea Brăila, FC Brașov, CS Comunal Șelimbăr și Unirea Dej, adică nou-promovatele, au trecut mai departe.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-a

Jocurile de miercuri din Faza a III-a a Cupei României:

miercuri, 25 august 2021, ora 17:30
Sănătatea Cluj – Universitatea Cluj 0-4
Iaser Țurcan (37), Alexandru Boiciuc (62), Tudor Vomir (81), Andrei Blejdea (83 – penalty)
Avântul Periam – Ripensia Timișoara 1-4
Raul Gălățan (84) / Mihai Ion (1), Emmanuel Ernest (66, 68, 85)
Voinţa Stremţ – CS Comunal Şelimbăr 0-4
Alexandru Curtean (45), Daniel Tătar (48), Nicolas Antone (56), Alexandru Neacșa (58 – penalty)
SC Popeşti Leordeni – Unirea Slobozia 0-1
Robert Mustacă  (90+3)
CS Năvodari – Unirea Constanţa  3-1
Raimond Fița (13), Ciornei (71), Adrian Decu (78) / Dragoș Grigore (61 – penalty)
Dacia Unirea Brăila – SC Oţelul Galaţi 1-0
Narcis Ioniță (38 – penalty)
CA Oradea – SCM Zalău 1-0
Alexandru Lezeu (37)
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani 3-1
Robert Ciobanu (43, 60), Vasile Padovei (53) / Alexandru Marin (28)
Progresul Ezeriş – CSM Reşiţa  2-3 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 2-3 după 120 de minute)
Ionuţ Derbac (33), Takenori Kawagoe (49) / Sergiu Rimovecz (10), Valentin Munteanu (44), Ionuț Cioinac (111)
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava  2-1
Eduard Sandu (87 – penalty, 90+2) / Irinel Popescu (32)

Fotbal Comuna Recea – Minaur Baia Mare 0-3 – la ”masa verde”
Fosta divizionară secundă s-a desființat în această vară, în urma retrogradării. Detalii AICI.

miercuri, 25 august 2021, ora 20:00
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 0-1
Felipe Acosta (54)

Jocurile desfășurate marți în Faza a III-a a Cupei României:

marți, 24 august, ora 17:30

SR Braşov – FC Braşov 1-0
CS Tunari – Metaloglobus București 1-0
Metalul Buzău – FC Buzău 1-3

Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)

CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5

ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni 3-1
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)

VEZI MARCATORII meciurilor disputate marți

Celelalte jocuri din Faza a III-a a Cupei României:

joi, 26 august 2021, ora 17:30
Progresul Spartac – Concordia Chiajna 5-6 după lovituri de departajare (1-1 după 90 și 120 de minute, 4-5 la lovituri de departajare)
Eugen Lixandru (80) / Marian Anghelina (54)
Au înscris la loviturile de departajare: Marius Dițu, Ionuț Tudorache, Eduard Radu, Eugen Lixandru / Hamza Younes, Alexandru Cherecheș, Nini Popescu, Marian Anghelina, Valentin Balint
A ratat la loviturile de departajare: Vlad Petruț /

miercuri, 1 septembrie 2021, ora 17:30
CSO Plopeni – Petrolul Ploiești  0-5 / CRONICA
Silviu Pană (4 – penalty, 20, 72), Mihai Constantinescu (9), Simon Măzărache (74)

Meciurile se desfășoară pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului trecut.

Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, Faza a IV-a, care este stabilită pentru data de 8 septembrie 2021. În acest tur vor participa 32 de echipe: 26 calificate din Faza a III-a şi 6 din Liga 2, adică cele care au evoluat în play-off, dacă FRF nu își încalcă propriul regulament și nu include între acestea șase cele trei retrogradate din Liga 1 (FC Hermannstadt, Astra și Poli Iași), în detrimentul celor trei promovate în Liga 1 (”FC U” Craiova, Rapid și CS Mioveni). Atunci se vor disputa 16 de meciuri.

  • În total, în etapa națională a Cupei României vor juca 153 de echipe: doar 34 câștigătoare în aceast an ale etapei pe județ (dintr-un total de 42), 83 din campionatul Liga 3, 20 din campionatul Liga 2 și 16 din campionatul Liga 1.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-a

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Aug. 2021, 20:15 Actualizat: 06 Sep. 2021, 14:04 Cupa României
Pe aceeași temă