Rezultatele meciurilor din faza I a Cupei României. Surprize peste surprize în acest tur în care trei jocuri n-au mai avut loc

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 Jul. 2021, 20:22 Actualizat: 11 Aug. 2021, 21:21 Liga 3
Rezultatele meciurilor din faza I a Cupei României. Surprize peste surprize în acest tur în care trei jocuri n-au mai avut loc

Prima fază a Cupei României, ediția 2021-2022, s-a jucat astăzi, 28 iulie 2021, de la ora 17:30.

În acest tur au participat 82 de echipe, 34 de cluburi calificate din faza pe județ şi 48 din Liga 3, rezultând astfel 41 de partide stabilite de FRF pe criteriu geografic.

CS Hunedoara, CSM Deva, Progresul Ezeriș, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, Lotus Băile Felix, Foresta Tileagd, Someşul Dej, Sănătatea Cluj, Progresul Şomcuta Mare, CSM Satu Mare, Sportul Şimleu Silvaniei, Voinţa Stremţ, Industria Galda, Kids Tâmpa Braşov, FC Avrig, Unirea Ungheni, AFC Odorheiu Secuiesc, FC Pucioasa, Asalt Bucureşti, Viitorul Curiţa, Dante Botoşani, Huşana Huşi, Şomuz Fălticeni, Sporting Juniorul Vaslui, Viitorul Ianca, Sportul Chiscani, CS Năvodari, Sporting Lieşti, CSO Plopeni, Inizio Focşani, Dunărea Ciocăneşti, Agricola Borcea, CS Tunari, Flacăra Moreni, CS Cârcea, Gilortul Târgu Cărbuneşti, Flacăra Horezu și CSM Jiul Petroşani au obținut calificarea în turul II după ce au obținut victorii pe teren, în timp ce Recolta Gheorghe Doja, CSM Alexandria și Avântul Periam s-au calificat cu victorii la ”masa verde”.

  • Foresta Tileagd, Voinţa Stremţ, Industria Galda, FC Avrig, Asalt București, Viitorul Curița, CS Năvodari, Inizio Focşani, Dunărea Ciocăneşti și CS Cârcea sunt echipele care au produs surpriza și au eliminat formații favorite în acest tur, pe: Luceafărul Oradea, CS Ocna Mureș, AFC Unirea 1924, Olimpic Cetate Râșnov, CSM Oltenița, CSM Bacău, Gloria Albești, KSE Târgu Secuiesc, Înainte Modelu, respectiv pe Petrolul Potcoava.
  • CSM Deva și Sănătatea Cluj au avut nevoie de prelungiri pentru a trece de ACS Poli, respectiv ACS Florești, în timp ce Dunărea Ciocăneşti, Agricola Borcea și Flacăra Moreni au ajuns la lovituri de departajare pentru a învinge Înainte Modelu, CS Făurei, respectiv ASCS Petrolul 95.

Avântul Periam, prima echipă calificată din faza I în faza a II-a a Cupei României, fără să joace

Unul dintre cele 41 de meciuri stabilite în acest tur nu se dispută, fiindcă echipa gazdă, fosta formație de Liga 3 Fortuna Becicherecu Mic, a anunțat federația că nu poate organiza această partidă, deoarece încă nu și-a reluat pregătirea.

În aceste condiții, adversara care i-a fost atribuită, Avântul Periam, fostă colegă în Liga 3 în sezonul trecut, s-a calificat mai departe în Cupa României, în faza a II-a.

Câștigătoarele acestor meciuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, care este stabilită pentru ziua de 11 august 2021. În acel tur vor participa 76 de echipe, 41 calificate din faza I, şi altele 35 din Liga 3. Atunci se vor disputa 38 de meciuri.

  • În total, în etapa națională a Cupei României vor juca 153 de echipe: doar 34 câștigătoare în aceast an ale etapei pe județ (dintr-un total de 42), 83 din campionatul Liga 3, 20 din campionatul Liga 2și 16 din campionatul Liga 1.

Meciurile din faza I a Cupei României:

Armata Aurul Brad – CS Hunedoara 4-5
ACS Poli Timişoara – CSM Deva 3-6 după prelungiri (2-2 după 90 de minute, 3-6 după 120 de minute)
Ionuț Bogdanovici (9 – autogol), Antonio Teodorescu (69 – autogol), Cristian Daminuţă (113) / Alexandru Petresc (79), Andrei Sulea (82, 96), Alexandru Iștoc (100), Paul Sapta (105), Daniel Branea (110)
ACS Nera Bozovici – Progresul Ezeriş 0-2
CS Universitatea de Vest din Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-2
Mihai Olariu (45+4 – penalty) / Petrișor Jichici (20), Cristian Grancea (88)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Lotus Băile Felix  1-3
Michel Vlad (31) / Andrei Făgărășanu (45+2, 67), Florin Pop (70)
Foresta Tileagd – Luceafărul Oradea  2-1
Claudiu Popa (36), Sorin Ban (84) / Daniel Lăsconi (2)
Sportul Beclean – Someşul Dej  1-3 pe teren, 3-0
la ”masa verde”
ACS Floreşti – Sănătatea Cluj 2-5 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 2-5 după 120 de minute)
Olimpiu Bucur (87, 94) / Paul Alexis (4), Paul Oltean (100), Daniel Safta (108), Andrei Ștefan (116), Alexandru Oltean (118)
ASCF Lăpuş R – Progresul Şomcuta Mare 0-2
Cristian Raicu (49), Raul Negrean (57)
Ştiinţa Beltiug – CSM Satu Mare  0-5
Ervin Zsiga (8, 28, 75), Kevin Barth (59), Luca Tincău (60)
Rapid Jibou – Sportul Şimleu Silvaniei  0-5
Marius Leitan (), George Pop (), Gueye Mansour (), Adelin Neaga (), Zoltan Lazăr ()
Voinţa Stremţ – CS Ocna Mureş  2-0
Cosmin Epure (24), Alexandru Juncan (66)
Industria Galda – AFC Unirea 1924 2-0
Cristian Bălaș (40, 61 – penalty)
ACS Steagu Roşu Braşov – Kids Tâmpa Braşov  0-2
Marian Kerekes (54, 68)
FC Avrig – Olimpic Cetate Râşnov 4-1
 () / Gabriel Solovăstru ()
Kinder Sângeorgiu de Mureş – Unirea Ungheni  0-3
Sebastian Culda (două), Victor Astafei ()
Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc 0-6
Andrei Mateiciuc (30), Csongor Simo (34, 90), Rajmond Balint (38), Barna Vekas (52, 84)
Inter Aninoasa – FC Pucioasa 2-7
Dănuţ Ioana (25), Ion Rizoiu (70) / Crinel Stoica (11, 32), Narcis Marina (37 – penalty, 50 – penalty), Alin Nisipeanu (42), Richard Tilică (44), Alexandru Iamandache (71)
Asalt Bucureşti – ACSM Olteniţa   8-0
Emanuel Filip (5), Marian Tescu (12), Alin Predescu (30, 50, 62, 83), Cătălin Manea (55), Gabriel Panait (90)
Viitorul Curiţa – CSM Bacău 2-0
Daniel Sitaru (22), Axinte (49)
Moldova Cristești – Dante Botoşani 1-4
CSM Paşcani – Huşana Huşi  1-3
(21) / Petru Agrigoroaei (18, 57), Eduard Sandu (74)
Juniorul Suceava – Şomuz Fălticeni 2-3
George Tomescu (18 – penalty, 82) / Vasile Vitu (2), Vasile Padovei (6, 26)
CSM Vaslui – Sporting Juniorul Vaslui 0-3
Auraș June (41), Vlăduț Mocanu (70), Ștefan Stefanovici (74)
Victoria Traian – Viitorul Ianca 2-4
Cristian Ciocan (18), Cosmin Chivu (83) / Alin Radu (13, 55), Gabriel Preda (19), Laurențiu Iorga (90+3)
Înfrăţirea Jilavele – Recolta Gheorghe Doja  0-3 la ”masa verde”
Meciul nu s-a disputat, deoarece gazdele nu au avut al doilea medic, iar arbitrul nu a dat drumul jocului.
Pescăruşul Sarichioi Junior – Sportul Chiscani 1-2 pe teren, 3-0 la ”masa verde”
Marian Bravu (13) / Valentin Stroe (49), Silviu Crăciun (90 – penalty)
CS Năvodari – Gloria Albeşti  4-0
(31), (33), (58), (71)
Zimbrul Slobozia Conachi – Sporting Lieşti  1-6
(3) / Hodorogea (13), Munchiu (29), Ticamuca (46, 53), Călin (83, 87)
Phoenix Poşta Câlnău – CSO Plopeni  1-3
Alin Rădulescu (42) / Vasile Popescu (30), Alexandru Crăciun (61), Cătălin Vlad (75 – penalty)
Inizio Focşani – KSE Târgu Secuiesc   4-2
Remus Popa (8, 28), Claudiu Mihai (15 – penalty), Cosmin Pasăre (42) / ()
Dunărea Ciocăneşti – Înainte Modelu 6-5 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare)
(54), (88) / Robert Andreescu (28 – penalty, 45)
CS Făurei – Agricola Borcea  5-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 3-4 la lovituri de departajare)
CS Brăneşti – CS Tunari  0-2
Răzvan Milea (38), Cosmin Ionică (75)
ASCS Petrolul 95 – Flacăra Moreni 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
(15), (31) / (2), (53)
Maxima Hobaia – CSM Alexandria 0-3 la ”masa verde”
Meciul nu s-a disputat, deoarece gazdele nu au avut ambulanță, medic și viză medicală pe carnetele jucătorilor.
CS Cârcea – Petrolul Potcoava  1-0
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti 1-3
Relu Țurai (80 – penalty) / Bogdan Dănăricu (29 – penalty), Gabriel Viespe (41), Cristian Stegaru (90+2)
Sparta Râmnicu Vâlcea – Flacăra Horezu 1-3 pe teren, 3-0 la ”masa verde”
Darius Preda (76 – penalty) / Raul Nistor (35 – penalty), Răzvan Dinu (37), Raul Horumba (63)
Minerul Costeşti – CSM Jiul Petroşani 1-3
(55) / Daniel Cocină (10), Bogdan Cuibari (84), Marius Tuţă (89)

Fortuna Becicherecu Mic – Avântul Periam 0-3 la ”masa-verde”

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 28 Jul. 2021, 20:22 Actualizat: 11 Aug. 2021, 21:21 Liga 3
Pe aceeași temă