Cupa României, Faza a III-a, primele 12 echipe calificate | FC Brașov, eliminată de echipa suporterilor stegari, Metaloglobus părăsește și ea competiția. Unirea Dej a avut nevoie de prelungiri la Bistrița să câștige

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Aug. 2021, 20:24 Actualizat: 26 Aug. 2021, 18:25 Cupa României
Cupa României, Faza a III-a, primele 12 echipe calificate | FC Brașov, eliminată de echipa suporterilor stegari, Metaloglobus părăsește și ea competiția. Unirea Dej a avut nevoie de prelungiri la Bistrița să câștige

Faza a III-a a Cupei României, ediția 2021-2022, a debutat astăzi, 24 august 2021, de la ora 17:30, cu 12 partide din cele 26 programate.

Federația Română de Fotbal a stabilit ca majoritatea jocurile acestui tur al competiției KO să se joace în decursul a două zile, marți și miercuri, însă sunt și altele două care vor avea loc joi, respectiv miercurea următoare.

  • SR Brașov, CS Tunari, FC Buzău, Unirea Dej, CS Hunedoara, ACSO Filiași, CSM Slatina, Unirea Bascov, Șoimii Lipova, AFC Odorheiu Secuiesc, Recolta Gheorghe Doja și Aerostar Bacău sunt primele echipe calificate din Faza a III-a a Cupei României în Faza a IV-a, în urma meciurilor programate marți, 24 august.
  • Dintre acestea 12, Unirea Dej a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Gloria Bistrița Năsăud, iar ACSO Filiași și Aerostar Bacău au bătut lovituri de departajare pentru a învinge Vedița Colonești, respectiv CSM Focșani.
  • Marile surprize sunt reprezentate de eliminările echipelor de Liga 2 FC Brașov și Metaloglobus București de către formațiile de Liga 3 SR Brașov, respectiv CS Tunari.

În acest tur intră în competiție cele 38 de echipe calificate din Faza a II-a și 14 formații din cele 21 care în sezonul trecut au evoluat în campionatul Ligii 2. În total participă 52 de echipe, repartizate pe criteriu geografic de FRF în 26 de meciuri.

Dintre echipele care joacă acum în Liga 2, Steaua a fost eliminată surprinzător încă de la primul meci disputat în competiția KO, în Faza a II-a, în timp ce Dacia Unirea Brăila, FC Brașov, CS Comunal Șelimbăr și Unirea Dej, adică nou-promovatele, au trecut mai departe. Astfel, Liga 2 a pierdut deja o reprezentantă în acest sezon al Cupei României.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-a 

Jocurile de marți din Faza a III-a a Cupei României:

marți, 24 august, ora 17:30

SR Braşov – FC Braşov 1-0
Bogdan Căucă (86)
CS Tunari – Metaloglobus București  1-0
Meciul a fost întrerupt în minutul 10 și s-a reluat după circa 25 de minute, după ce arbitrul tușier 1 s-a accidentat. Norocul echipelor a fost că în tribună se afla un spectator care e chiar arbitru.
Alexandru Mihai (85)
Metalul Buzău – FC Buzău 1-3
Andrei Pavel (58 – penalty) / Cristian Ciobanu (8), Ciprian Petre (39 – penalty), Serge Ekollo (90+1)
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Dej 2-4 după prelungiri (1-1 după 90 de minute, 1-3 în prelungiri)
Marius Curtuiuș (80), Andrei Gal (98) / Angelo Cocian (20), Alexandru Pop (103), Mircea Manole (116, 118)
CSM Jiul Petroşani – CS Hunedoara 0-5
Laurențiu Buș, Matheus Motta, Andrei Herghelegiu (penalty), Flavius Iacob, Sergiu Arnăutu
ACSO Filiaşi – Vediţa Coloneşti 11-10 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Gabriel Viespe (52), Alexandru Fotescu (69) / Marian Sanda (85), Cristian Matei (90+4)
Sporting Roşiori – CSM Slatina 0-1
Cătălin Doman (57)
FC Pucioasa – Unirea Bascov 0-2
Alexandru Florescu (52), Ionuț Teodorescu (90+2)
Crişul Chişineu Criş – Şoimii Lipova 0-2
Alexandru Ban (74), Bogdan Bozian (90+4)
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Ungheni  3-1
Szilard Mitra (5, 18), Stanciu (22) / Victor Astafei (67)
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 3-1
Gabriel Neagu (45+1), Costin Anton (67), Florin Gheorghe (86) / Florin Bratu (50)
CSM Focşani – Aerostar Bacău 4-6 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 2-4 la lovituri de departajare)
Ștejărel Vișinar (22 – autogol), Sorin Săpunaru (68 – penalty) / Cătălin Vraciu (26 – penalty, 50)

Celelalte jocuri din Faza a III-a a Cupei României:

miercuri, 25 august 2021, ora 17:30
Sănătatea Cluj – Universitatea Cluj
Avântul Periam – Ripensia Timișoara
Voinţa Stremţ – CS Comunal Şelimbăr
SC Popeşti Leordeni – Unirea Slobozia
CS Năvodari – Unirea Constanţa
Dacia Unirea Brăila – SC Oţelul Galaţi
CA Oradea – SCM Zalău
Fotbal Comuna Recea – Minaur Baia Mare
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani
Progresul Ezeriş – CSM Reşiţa
Huşana Huşi – Ştiinţa Miroslava

miercuri, 25 august 2021, ora 20:00
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

joi, 26 august 2021, ora 17:30
Progresul Spartac – Concordia Chiajna

miercuri, 1 septembrie 2021, ora 17:30
CSO Plopeni – Petrolul Ploiești

Meciurile se desfășoară pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului trecut.

Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, Faza a IV-a, care este stabilită pentru data de 8 septembrie 2021. În acest tur vor participa 32 de echipe: 26 calificate din Faza a III-a şi 6 din Liga 2, adică cele care au evoluat în play-off, dacă FRF nu își încalcă propriul regulament și nu include între acestea șase cele trei retrogradate din Liga 1 (FC Hermannstadt, Astra și Poli Iași), în detrimentul celor trei promovate în Liga 1 (”FC U” Craiova, Rapid și CS Mioveni). Atunci se vor disputa 16 de meciuri.

  • În total, în etapa națională a Cupei României vor juca 153 de echipe: doar 34 câștigătoare în aceast an ale etapei pe județ (dintr-un total de 42), 83 din campionatul Liga 3, 20 din campionatul Liga 2 și 16 din campionatul Liga 1.

REZULTATELE din FAZA I, FAZA A II-a

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 24 Aug. 2021, 20:24 Actualizat: 26 Aug. 2021, 18:25 Cupa României
Pe aceeași temă