Spectacol în ploaie și noroi. Cherchez și compania înving UTA la scor de neprezentare

Marius ANGHEL 24 Mar. 2016, 11:40 Campionat

Chindia Târgoviște a obținut, miercuri, în etapa a 24-a a Ligi 2, o victorie superbă cu UTA Bătrâna Doamnă, 3-0 pe „Eugen Popescu”, prin golurile înscrise de Popa (42), Cherchez (47) și Honciu (88). Trupa lui Nicu Croitoru s-a distanțat astfel la trei puncte de arădeni, își mențin poziția a doua în Seria a II-a și rămân la un punct în spatele liderului Gaz Metan Mediaș, care s-a chinuit serios să câștige la Reșița.

Chindia a avut emoții în prima repriză cu UTA, la ratările lui Hlistei (35 – șut peste poartă din 3 metri) și Man (45 – bară). Gazdele au cerut un penalty la Honciu (8), însă centralul Ionașcu a dat galben pentru simulare. Popa a deschis scorul din centrarea perfectă a lui Cherchez, cap în stânga lui Miron, pentru ca imediat după pauză golgheterul Chindiei, același Cherchez, să majoreze avantajul cu un șut la colțul lung după ce a înșirat trei fundași ai UTA-ei.

Arădenii au cedat orice inițiativă la 0-2, iar Chindia a mai lovit o dată, prin Honciu (88), după o acțiune inițială a lui Nisipeanu.

500 de spectatori au venit la stadion, chit că meciul a fost televizat, iar vremea rece, cu ploaie insistentă. „Chindia, Chindia”, a scandat tribuna în câteva rânduri spre final, spectatorii cerându-le autorităților să demareze construcția unui stadion nou.

CHINDIA TÂRGOVIȘTE        3
UTA BĂ‚TRÂNA DOAMNĂ‚    0

D. Popa ”42, Cherchez ”47, Honciu ”88

Meilă – Pătru (cpt.), Vătavu, Bg. Dinu, Martac – Neniță (Nisipeanu ”67), Honciu, L. Mihai, C. Stoica – D. Popa (C. Dinu ”80), Cherchez (Neguț ”75)
Rezerve neutilizate: Aioani – Bg. Vasile, Ispas, A. Grigore
Antrenor: Nicolae Croitoru

Bg. Miron – Polgar, Botiș, Gligor (cpt.), Burlă – Strătilă, Chindriș, I. Tănase (D. Copil ”46), Hlistei (Cip. Rus ”69) – Man (Jorza ”68), Curtuiuș
Rezerve neutilizate: Anca-Trip – Al. Manea, Filaret, A. Roman
Antrenor: Roland Nagy

Stadion: „Eugen Popescu” (Târgoviște); Spectatori: 500; Arbitru: Laurențiu Ionașcu 3 (Buzău); Asistenți: Andrei Alexandru Roman 3 (Târgu Neamț) și Florin Mihai Cosma 3 (Piatra Neamț); Jucătorul meciului: Cristian Cherchez 4.