Măcel! „U” Cluj umilește UTA la Arad. Ambii Comani au marcat și au dus „Șepcile roșii” pe locul 5

Marius ANGHEL 04 Nov. 2018, 13:55 Campionat

„U” Cluj a câștigat la scor derby-ul cu UTA, cu 4-0, duminică, fără să se forțeze prea mult la Arad. Deși au jucat la mijlocul săptămânii, elevii lui Mircea Cojocaru au părut mai proaspeți decât fotbaliștii lui Ionuț Popa, care au șters repede cu buretele evoluția din derby-ul Vestului cu Politehnica.

Gabriel Giurgiu a deschis scorul din minutul 17, cu latul din 12 metri, sub transversală, iar diferența a mărit-o înainte de pauză fundașul Alexandru Coman (39), tot cu latul, din 9 metri, la colțul lung, după o centrare din stânga a lui Taub și un luft al lui Benga.

Fără să forțeze, „Șepcile roșii” au mai marcat în repriza a doua de încă două ori. Cristian Gavra (62) a făcut 3-0 cu o lovitură de cap la colțul lung, înscriind împotriva echipei din orașul natal, însă pentru care nu a apucat să joace. Mai apoi, și Marius Coman (70) a punctat după o altă centrare perfectă a lui Taub, din 9 metri, tot cu latul, lângă bara din dreapta.

Cu acest nou succes la scor, Universitatea Cluj acumulează 30 de puncte și urcă pe locul 5, iar de acum are cel mai bun atac din Liga 2, cu 35 de goluri marcate în 15 etape. Liderul Chindia se află la cinci puncte mai în față.

UTA rămâne pe locul 8, cu 23 de puncte.

Etapa viitoare, UTA joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Aerostar Bacău, în timp ce „U” Cluj o întâlnește duminică ,de la ora 11:30, pe teren propriu, pe Academica Clinceni.

Ultimul meci al etapei a 15-a a Ligii 2 e și derby-ul rundei și unul dintre cele mai așteptate dueluri ale sezonului. La Arad, pe sinteticul imperfect al stadionului Motorul, se vor întâlni două cluburi de mare tradiție în fotbalul românesc, UTA, respectiv Universitatea Cluj. Două echipe care țintesc la revenirea în prima ligă, însă care traversează perioade diferite, nu neapărat sportive, cât mai degrabă financiare. „Bătrâna Doamnă” are mari probleme cu banii și de aici pornesc o serie de nemulțumiri pe care antrenorul Ionuț Popa nu ezită să le anunțe public. În schimb, „U” se lăfăie în bani și are un început de sezon nu tocmai conform așteptărilor, momentan fiind destul jos având în vede investițiile.

Înaintea meciului direct de astăzi, însă după desfășurarea celorlalte partide ale etapei, UTA se află pe locul 8, cu 23 de puncte, fără posibilitatea de a mai urca în clasament. „U” Cluj e pe locul 6, cu 27 de puncte, la egalitate cu CS Mioveni, și cu șansa de a trece pe 5, peste FC Argeș, dacă va câștiga.

Înaintea meciului de astăzi, UTA vine după o victorie mare, 3-1 cu rivala ASU Politehnica, chiar la Timișoara, în timp ce „U” a învins o altă formație din orașul de pe Bega, pe ACS Poli, cu 4-0. Clujenii au jucat însă și la mijlocul săptămânii, în optimile Cupei României, când au condus-o cu 3-0 pe pe Astra, însă au pierdut în reprizele de prelungiri cu 4-3.

Pe teren propriu, arădenii au obținut în ultimele două etape o victorie la scor, 6-1 cu Metaloglobus, și o remiză, 1-1 cu Energeticianul. „Șepcile roșii” au început să-și mai revină în privința rezultatelor obținute în deplasare. Dacă în startul sezonului a înregistrat trei eșecuri, în ultimele trei meciuri desfășurate pe alte terenului decât pe cel propriu a obținut două remize și o victorie. În precedenta deplasare a remizat 1-1 cu Ripensia, fiind egalată în minutele de prelungiri.

Partida care începe de la ora 12:00 și se desfășoară pe stadionul Motorul din Arad va fi arbitrată de centralul George Cătălin Găman (Craiova) și de asistenții Romică Bîrdeș (Pitești) și Doru Zamfir (Slatina). Rezervă este Dorin Petru Voina (Reșița), în timp ce observatori au fost delegați Nicolae Grigorescu (Timișoara) și Daniel Sabou (Zalău).