Csikszereda și-a întrerupt cu CS Mioveni seria negativă din amicale! Ciucanii au câștigat meciul cu argeșenii

Marius ANGHEL 11 Jul. 2019, 19:23 Pregătiri, amicale

Csikszereda s-a descătușat în cel de-al cincilea amical jucat în această perioadă de pregătire de vară. Fără gol marcat și fără victorie în precedentele patru întâlniri (1-0 cu Rapid, 2-0 cu Viitorul, Chindia Târgoviște și FC Hermannstadt), echipa din Miercurea Ciuc a trecut, astăzi, cu 3-1 de CS Mioveni, viitoare adversară în campionatul Ligii 2. Meciul s-a disputat la Râșnov, aproape de locațiile unde cele două formații se află în cantonament, Mioveni la Poiana Brașov, iar Csikszereda la Cheilei Grădiștei.

Nou-promovata în Liga 2 a deschis scorul în minutul 14, prin Bonifac Csonka, iar Mioveniul a reușit egalarea dintr-un penalty. Ișfan a fost faultat în careu, iar Cosmin Năstăsie a marcat în minutul 37. Până la pauză însă, Csikszereda a mai punctat o dată, de această dată prin Norbert Barta (43). În debutul părții secunde, ciucanii au mai băgat o dată mingea în poartă, prin Carlo Erdei (52), acesta fiind și scorul final al întâlnirii.

Argeșenii au mai avut o mare situație de a mai marca, însă Celea a șutat în bară, iar italianul Massaro a reluat peste.

CS MIOVENI – FK CSIKSZEREDA   1-3
Cosmin Năstăsie 37′ – pen. / Bonifac Csonka 14′, Norbert Barta 43′, Carlo Erdei 52′

CS Mioveni, prima repriză: Val. Sima (Fl. Croitoru 30′) – Albăstroiu, Beța, Rob. Gherghe, Alexe – Boboc, Anghelina – Rădescu, C. Năstăsie, Ișfan – Val. Balint
CS Mioveni, repriza secundă: Fl. Croitoru (Preda 60′) – Ghiță, Celea, Trașcu, Ed. Stoica – R. Costin, Anghelina (Boboc) – Hergheligiu, Coșereanu, Cioargă – Măzărache
A mai intrat: Massaro
Antrenor: Marius Stoica

Csikszereda, prima repriză: Denis Ljuljanovic – Majzik, Csonka Bonifác, Berde István, Kovács Dániel – Eder Gonzales, Veres Szilárd – Barta Norbert, Kálmán Szilárd (Fodor Ákos 23), Julián – Becze Tamás
Csikszereda, repriza secundă: Bordás Dániel – Raul Palmeș, Csonka Bonifác (Berde István 67), Slobodan Lalic, Simó Csongor – Veres Szilárd, Erdei Carlo, Soufiane Jebari – Bara Levente, Hodgyai László, Magyari Szilárd
Antrenor: Valentin Suciu

CS Mioveni continuă cantonamentul de la Poiana Brașov până pe 17 iulie, iar duminică, de la ora 11:00, este programat un nou meci amical, cu AFC Hărmăn, pe terenul adversarilor. Până acum, argeșenii câștigaseră cu 16-0 cu FC Star Sport Argeș și au pierdut cu 0-1 cu FCSB în meciul de retragere din cariera de jucător a lui Robert Ayza.