Seria 5 – Liga 3, ediția 2019-2020 | A fost stabilit programul noului sezon. Luceafărul Oradea joacă primul meci în deplasare acasă, la CS Sânmartin

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 16:02 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:26 Special

Astăzi, 12 august, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorți pentru stabilirea calendarului competițional al ediției 2019-2020 a Ligii 3. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 16 echipe, iar meciurile rezultate pot fi vizualizate în partea de jos a articolului.

Noul sezon al Ligii 3, ediția 2019/2020, va fi format tot din 5 serii a câte 16 echipe. Vor promova în Liga 2 echipele aflate pe locul 1 în fiecare dintre cele cinci serii la finalul sezonului și vor retrograda un număr de 21 de echipe, astfel: 20 de echipe, respectiv ocupantele locurilor 16, 15, 14 și 13 din fiecare serie a Ligii 3, și o echipă, cea mai slab clasată de pe locul 12 din toate cele cinci serii. Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate de aceasta doar cu echipele de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat.

Campionatul Ligii 3 urmează să înceapă pe 23 august 2019 și să se încheie pe 30 mai 2020, cu o săptămână mai târziu față de ediția recent încheiată. Schimbarea vine de la faptul că returul va începe cu o săptămână mai târziu, acum pe 7 martie 2020, față de 2 martie 2019, cum a fost în campionatul trecut. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfășoară până pe 30 noiembrie, atunci când are loc etapa a 15-a. Partea a doua a sezonului debutează pe 7 martie 2020, cu etapa a 16-a, și se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 30-a. În această perioadă, în retur, sunt programate și două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 21) și 6 mai (etapa 26).

În urma tragerii la sorți, echipelor din Seria a V-a le-au fost repartizate următoarele numere:

Sănătatea Cluj – 14 (joacă în același oraș, Cluj)
CFR Cluj 2 – 6 (joacă în același oraș, Cluj)
Unirea Dej – 16 (a solicitat să joace în deplasare)
Minaur Baia Mare – 10 (a solicitat să joace în deplasare)
Unirea 1924 Alba Iulia – 15 (a solicitat să joace în deplasare)
Viitorul Șelimbăr – 2 (acasă, nou-promovată)
SCM Zalău – 1 (acasă, nou-promovată)
CS Sânmartin – 5 (acasă, nou-promovată)
Luceafărul Oradea – 12
ACS Fotbal Comuna Recea – 8
Metalurgistul Cugir – 9
Avântul Reghin – 4
Sticla Arieșul Turda – 7
ACS Unu Fotbal Club Gloria – 3
AFC Odorheiu Secuiesc – 13
Industria Galda – 11

* Luceafărul Oradea – s-a retras din Liga 2 și i-a luat locul în Liga 3 retrogradatei ACS Energeticianul, care și-a schimbat numele în Viitorul Pandurii Târgu Jiu;
** Olimpic Cetate Râșnov – mutată din Seria a V-a în Seria a III-a, Industria Galda și Unirea 1924 Alba Iulia – mutate în Seria a V-a din Seria a IV-a;
*** Viitorul Șelimbăr, CS Sânmartin, SCM Zalău, CSM Târgu Mureș – promovate din Liga 4;
**** AFC Hărman – fostă componentă a seriei, s-a retras din competiție;
***** CSM Târgu Mureș s-a retras din campionat, iar locul ei în serie a fost luat de Metalurgistul Cugir, adusă din Seria a IV-a.

PROGRAMUL SERIEI 1 | PROGRAMUL SERIEI 2 | PROGRAMUL SERIEI 3 | PROGRAMUL SERIEI 4 | PROGRAMUL SERIEI 5

Iată calendarul campionatului Seriei a V-a a Ligii 3, ediția 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 24 august 2019

SCM ZalăuUnirea Dej
Viitorul ȘelimbărUnirea 1924 Alba Iulia
ACS Unu Fotbal Club GloriaSănătatea Cluj
Avântul ReghinAFC Odorheiu Secuiesc
CS SânmartinLuceafărul Oradea
CFR Cluj 2Industria Galda
Sticla Arieșul TurdaMinaur Baia Mare
ACS Fotbal Comuna ReceaMetalurgistul Cugir

Etapa a 2-a – 31 august 2019

Unirea Dej – Metalurgistul Cugir
Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea
Industria Galda – Sticla Arieșul Turda
Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Sânmartin
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin
Unirea 1924 Alba Iulia – ACS Unu Fotbal Club Gloria
SCM Zalău – Viitorul Șelimbăr

Etapa a 3-a – 07 septembrie 2019

Viitorul Șelimbăr – Unirea Dej
ACS Unu Fotbal Club Gloria – SCM Zalău
Avântul Reghin – Unirea 1924 Alba Iulia
CS Sânmartin – Sănătatea Cluj
CFR Cluj 2 – AFC Odorheiu Secuiesc
Sticla Arieșul Turda – Luceafărul Oradea
ACS Fotbal Comuna Recea – Industria Galda
Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare

Etapa a 4-a – 14 septembrie 2019

Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Industria Galda – Metalurgistul Cugir
Luceafărul Oradea – ACS Fotbal Comuna Recea
AFC Odorheiu Secuiesc – Sticla Arieșul Turda
Sănătatea Cluj – CFR Cluj 2
Unirea 1924 Alba Iulia – CS Sânmartin
SCM Zalău – Avântul Reghin
Viitorul Șelimbăr – ACS Unu Fotbal Club Gloria

Etapa a 5-a – 21 septembrie 2019

ACS Unu Fotbal Club Gloria – Unirea Dej
Avântul Reghin – Viitorul Șelimbăr
CS Sânmartin – SCM Zalău
CFR Cluj 2 – Unirea 1924 Alba Iulia
Sticla Arieșul Turda – Sănătatea Cluj
ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc
Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea
Minaur Baia Mare – Industria Galda

Etapa a 6-a – 28 septembrie 2019

Unirea Dej – Industria Galda
Luceafărul Oradea – Minaur Baia Mare
AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir
Sănătatea Cluj – ACS Fotbal Comuna Recea
Unirea 1924 Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda
SCM Zalău – CFR Cluj 2
Viitorul Șelimbăr – CS Sânmartin
ACS Unu Fotbal Club Gloria – Avântul Reghin

Etapa a 7-a – 05 octombrie 2019

Avântul Reghin – Unirea Dej
CS Sânmartin – ACS Unu Fotbal Club Gloria
CFR Cluj 2 – Viitorul Șelimbăr
Sticla Arieșul Turda – SCM Zalău
ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea 1924 Alba Iulia
Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj
Minaur Baia Mare – AFC Odorheiu Secuiesc
Industria Galda – Luceafărul Oradea

Etapa a 8-a – 12 octombrie 2019

Unirea Dej – Luceafărul Oradea
AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda
Sănătatea Cluj – Minaur Baia Mare
Unirea 1924 Alba Iulia – Metalurgistul Cugir
SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea
Viitorul Șelimbăr – Sticla Arieșul Turda
ACS Unu Fotbal Club Gloria – CFR Cluj 2
Avântul Reghin – CS Sânmartin

Etapa a 9-a – 19 octombrie 2019

CS Sânmartin – Unirea Dej
CFR Cluj 2 – Avântul Reghin
Sticla Arieșul Turda – ACS Unu Fotbal Club Gloria
ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Șelimbăr
Metalurgistul Cugir – SCM Zalău
Minaur Baia Mare – Unirea 1924 Alba Iulia
Industria Galda – Sănătatea Cluj
Luceafărul Oradea – AFC Odorheiu Secuiesc

Etapa a 10-a – 26 octombrie 2019

Unirea Dej – AFC Odorheiu Secuiesc
Sănătatea Cluj – Luceafărul Oradea
Unirea 1924 Alba Iulia – Industria Galda
SCM Zalău – Minaur Baia Mare
Viitorul Șelimbăr – Metalurgistul Cugir
ACS Unu Fotbal Club Gloria – ACS Fotbal Comuna Recea
Avântul Reghin – Sticla Arieșul Turda
CS Sânmartin – CFR Cluj 2

Etapa a 11-a – 02 noiembrie 2019

CFR Cluj 2 – Unirea Dej
Sticla Arieșul Turda – CS Sânmartin
ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin
Metalurgistul Cugir – ACS Unu Fotbal Club Gloria
Minaur Baia Mare – Viitorul Șelimbăr
Industria Galda – SCM Zalău
Luceafărul Oradea – Unirea 1924 Alba Iulia
AFC Odorheiu Secuiesc – Sănătatea Cluj

Etapa a 12-a – 09 noiembrie 2019

Unirea Dej – Sănătatea Cluj
Unirea 1924 Alba Iulia – AFC Odorheiu Secuiesc
SCM Zalău – Luceafărul Oradea
Viitorul Șelimbăr – Industria Galda
ACS Unu Fotbal Club Gloria – Minaur Baia Mare
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir
CS Sânmartin – ACS Fotbal Comuna Recea
CFR Cluj 2 – Sticla Arieșul Turda

Etapa a 13-a – 16 noiembrie 2019

Sticla Arieșul Turda – Unirea Dej
ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj 2
Metalurgistul Cugir – CS Sânmartin
Minaur Baia Mare – Avântul Reghin
Industria Galda – ACS Unu Fotbal Club Gloria
Luceafărul Oradea – Viitorul Șelimbăr
AFC Odorheiu Secuiesc – SCM Zalău
Sănătatea Cluj – Unirea 1924 Alba Iulia

Etapa a 14-a – 23 noiembrie 2019

Unirea Dej – Unirea 1924 Alba Iulia
SCM Zalău – Sănătatea Cluj
Viitorul Șelimbăr – AFC Odorheiu Secuiesc
ACS Unu Fotbal Club Gloria – Luceafărul Oradea
Avântul Reghin – Industria Galda
CS Sânmartin – Minaur Baia Mare
CFR Cluj 2 – Metalurgistul Cugir
Sticla Arieșul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea

Etapa a 15-a – 30 noiembrie 2019

ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Dej
Metalurgistul Cugir – Sticla Arieșul Turda
Minaur Baia Mare – CFR Cluj 2
Industria Galda – CS Sânmartin
Luceafărul Oradea – Avântul Reghin
AFC Odorheiu Secuiesc – ACS Unu Fotbal Club Gloria
Sănătatea Cluj – Viitorul Șelimbăr
Unirea 1924 Alba Iulia – SCM Zalău

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 16-a – 07 martie 2020
Etapa a 17-a – 14 mart:e 2020
Etapa a 18-a – 21 martie 2020
Etapa a 19-a – 28 martie 2020
Etapa a 20-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 21-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 22-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 23-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 24-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 25-a – 02 mai 2020
Etapa a 26-a – 06 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 27-a – 09 mai 2020
Etapa a 28-a – 16 mai 2020
Etapa a 29-a – 23 mai 2020
Etapa a 30-a – 30 mai 2020

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 16:02 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:26 Special
Pe aceeași temă