Seria 4 – Liga 3, ediția 2019-2020 | A fost stabilit programul noului sezon. Șoimii Lipova – U Craiova 1948 SA în prima etapă. ACS Poli a tras ultimul număr al clasamentului

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 15:56 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:26 Special

Astăzi, 12 august, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, FRF a organizat tragerea la sorți pentru stabilirea calendarului competițional al ediției 2019-2020 a Ligii 3. Procedura de stabilire a programului s-a făcut pe baza Tabelei Berger pentru 16 echipe, iar meciurile rezultate pot fi vizualizate în partea de jos a articolului.

Noul sezon al Ligii 3, ediția 2019/2020, va fi format tot din 5 serii a câte 16 echipe. Vor promova în Liga 2 echipele aflate pe locul 1 în fiecare dintre cele cinci serii la finalul sezonului și vor retrograda un număr de 21 de echipe, astfel: 20 de echipe, respectiv ocupantele locurilor 16, 15, 14 și 13 din fiecare serie a Ligii 3, și o echipă, cea mai slab clasată de pe locul 12 din toate cele cinci serii. Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate de aceasta doar cu echipele de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat.

Campionatul Ligii 3 urmează să înceapă pe 23 august 2019 și să se încheie pe 30 mai 2020, cu o săptămână mai târziu față de ediția recent încheiată. Schimbarea vine de la faptul că returul va începe cu o săptămână mai târziu, acum pe 7 martie 2020, față de 2 martie 2019, cum a fost în campionatul trecut. Prima parte a sezonului, care are loc în acest an, 2019, se desfășoară până pe 30 noiembrie, atunci când are loc etapa a 15-a. Partea a doua a sezonului debutează pe 7 martie 2020, cu etapa a 16-a, și se încheie în jurul datei de 30 mai 2020, odată cu disputarea etapei a 30-a. În această perioadă, în retur, sunt programate și două intermediare, pe 8 aprilie (etapa 21) și 6 mai (etapa 26).

În urma tragerii la sorți, echipelor din Seria a IV-a le-au fost repartizate următoarele numere:

Șoimii Lipova – 7 (a solicitată să joace acasă)
ACSO Filiași – 9 (a cerul expres de reprezentantul său, președintele Florin Spînu, fiindcă nu poate juca acasă în prima etapă, deoarece nu a finalizat lucrările de la stadion)
Crișul Chișineu Criș – 15 (a solicitată să joace în deplasare)
U Craiova 1948 SA – 10 (a solicitată să joace în deplasare)
Progresul Pecica – 2 (acasă, nou-promovată)
Gilortul Târgu Cărbunești – 8 (acasă, nou-promovată)
Viitorul Dăești – 5 (acasă, nou-promovată)
Fortuna Becicherecu Mic – 1 (acasă, nou-promovată)
ACS Poli Timișoara – 16
Flacăra Horezu – 11
CS Comunal Dumbrăvița – 3
Gloria Lunca Teuz Cermei 13
Național Sebiș – 6
CS Hunedoara – 12
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – 4
LPS Cetate Deva – 14

* ACS Poli Timișoara – retrogradată din Liga 2;
** LPS Cetate Deva – reprimită în Liga 3 după ce retrogradase de pe locul 13;
*** U Craiova 1948 SA și Flacăra Horezu – mutate în Seria a IV-a din Seria a III-a;
**** Gilortul Târgu Cărbunești, Viitorul Dăești, Fortuna Becicherecu Mic, Progresul Pecica – promovate din Liga 4;
***** FC Avrig – fostă componentă a seriei, s-a retras din competiție;
****** Față de ediția trecută, Industria Galda și Unirea 1924 Alba Iulia au dispărut din această serie, fiind mutate în Seria a V-a.
******* ACS Dumbrăvița și-a cesionat activitatea sportivă și dreptul de participare în competițiile de seniori și de juniori către CS Comunal Dumbrăvița. Astfel, ACS Dumbrăvița a fost dezafiliată provizoriu, în locul ei fiind afiliată, tot provizoriu, CS Comunal Dumbrăvița;
******** Metalurgistul Cugir a fost mutată în Seria a V-a, iar în locul ei a fost adusă ACSO Filiași, din Seria a IV-a.

PROGRAMUL SERIEI 1 | PROGRAMUL SERIEI 2 | PROGRAMUL SERIEI 3 | PROGRAMUL SERIEI 4 | PROGRAMUL SERIEI 5

Iată calendarul campionatului Seriei a IV-a a Ligii 3, ediția 2019-2020:

TURUL CAMPIONATULUI

Etapa 1 – 24 august 2019

Fortuna Becicherecu MicACS Poli Timișoara
Progresul PecicaCrișul Chișineu Criș
CS Comunal DumbrăvițaLPS Cetate Deva
CSC Ghiroda și Giarmata ViiGloria Lunca Teuz Cermei
Viitorul Dăești CS Hunedoara
Național SebișFlacăra Horezu
Șoimii LipovaU Craiova 1948 SA
Gilortul Târgu CărbuneștiACSO Filiași

Etapa a 2-a – 31 august 2019

ACS Poli Timișoara – ACSO Filiași
U Craiova 1948 SA – Gilortul Târgu Cărbunești
Flacăra Horezu – Șoimii Lipova
CS Hunedoara – Național Sebiș
Gloria Lunca Teuz Cermei – Viitorul Dăești
LPS Cetate Deva – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Crișul Chișineu Criș – CS Comunal Dumbrăvița
Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica

Etapa a 3-a – 07 septembrie 2019

Progresul Pecica – ACS Poli Timișoara
CS Comunal Dumbrăvița – Fortuna Becicherecu Mic
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Crișul Chișineu Criș
Viitorul Dăești – LPS Cetate Deva
Național Sebiș – Gloria Lunca Teuz Cermei
Șoimii Lipova – CS Hunedoara
Gilortul Târgu Cărbunești – Flacăra Horezu
ACSO Filiași – U Craiova 1948 SA

Etapa a 4-a – 14 septembrie 2019

ACS Poli Timișoara – U Craiova 1948 SA
Flacăra Horezu – ACSO Filiași
CS Hunedoara – Gilortul Târgu Cărbunești
Gloria Lunca Teuz Cermei – Șoimii Lipova
LPS Cetate Deva – Național Sebiș
Crișul Chișineu Criș – Viitorul Dăești
Fortuna Becicherecu Mic – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Progresul Pecica – CS Comunal Dumbrăvița

Etapa a 5-a – 21 septembrie 2019

CS Comunal Dumbrăvița – ACS Poli Timișoara
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Progresul Pecica
Viitorul Dăești – Fortuna Becicherecu Mic
Național Sebiș – Crișul Chișineu Criș
Șoimii Lipova – LPS Cetate Deva
Gilortul Târgu Cărbunești – Gloria Lunca Teuz Cermei
ACSO Filiași – CS Hunedoara
U Craiova 1948 SA – Flacăra Horezu

Etapa a 6-a – 28 septembrie 2019

ACS Poli Timișoara – Flacăra Horezu
CS Hunedoara – U Craiova 1948 SA
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACSO Filiași
LPS Cetate Deva – Gilortul Târgu Cărbunești
Crișul Chișineu Criș – Șoimii Lipova
Fortuna Becicherecu Mic – Național Sebiș
Progresul Pecica – Viitorul Dăești
CS Comunal Dumbrăvița – CSC Ghiroda și Giarmata Vii

Etapa a 7-a – 05 octombrie 2019

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACS Poli Timișoara
Viitorul Dăești – CS Comunal Dumbrăvița
Național Sebiș – Progresul Pecica
Șoimii Lipova – Fortuna Becicherecu Mic
Gilortul Târgu Cărbunești – Crișul Chișineu Criș
ACSO Filiași – LPS Cetate Deva
U Craiova 1948 SA – Gloria Lunca Teuz Cermei
Flacăra Horezu – CS Hunedoara

Etapa a 8-a – 12 octombrie 2019

ACS Poli Timișoara – CS Hunedoara
Gloria Lunca Teuz Cermei – Flacăra Horezu
LPS Cetate Deva – U Craiova 1948 SA
Crișul Chișineu Criș – ACSO Filiași
Fortuna Becicherecu Mic – Gilortul Târgu Cărbunești
Progresul Pecica – Șoimii Lipova
CS Comunal Dumbrăvița – Național Sebiș
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Viitorul Dăești

Etapa a 9-a – 19 octombrie 2019

Viitorul Dăești – ACS Poli Timișoara
Național Sebiș – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Șoimii Lipova – CS Comunal Dumbrăvița
Gilortul Târgu Cărbunești – Progresul Pecica
ACSO Filiași – Fortuna Becicherecu Mic
U Craiova 1948 SA – Crișul Chișineu Criș
Flacăra Horezu – LPS Cetate Deva
CS Hunedoara – Gloria Lunca Teuz Cermei

Etapa a 10-a – 26 octombrie 2019

ACS Poli Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei
LPS Cetate Deva – CS Hunedoara
Crișul Chișineu Criș – Flacăra Horezu
Fortuna Becicherecu Mic – U Craiova 1948 SA
Progresul Pecica – ACSO Filiași
CS Comunal Dumbrăvița – Gilortul Târgu Cărbunești
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Șoimii Lipova
Viitorul Dăești – Național Sebiș

Etapa a 11-a – 02 noiembrie 2019

Național Sebiș – ACS Poli Timișoara
Șoimii Lipova – Viitorul Dăești
Gilortul Târgu Cărbunești – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
ACSO Filiași – CS Comunal Dumbrăvița
U Craiova 1948 SA – Progresul Pecica
Flacăra Horezu – Fortuna Becicherecu Mic
CS Hunedoara – Crișul Chișineu Criș
Gloria Lunca Teuz Cermei – LPS Cetate Deva

Etapa a 12-a – 09 noiembrie 2019

ACS Poli Timișoara – LPS Cetate Deva
Crișul Chișineu Criș – Gloria Lunca Teuz Cermei
Fortuna Becicherecu Mic – CS Hunedoara
Progresul Pecica – Flacăra Horezu
CS Comunal Dumbrăvița – U Craiova 1948 SA
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACSO Filiași
Viitorul Dăești – Gilortul Târgu Cărbunești
Național Sebiș – Șoimii Lipova

Etapa a 13-a – 16 noiembrie 2019

Șoimii Lipova – ACS Poli Timișoara
Gilortul Târgu Cărbunești – Național Sebiș
ACSO Filiași – Viitorul Dăești
U Craiova 1948 SA – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Flacăra Horezu – CS Comunal Dumbrăvița
CS Hunedoara – Progresul Pecica
Gloria Lunca Teuz Cermei – Fortuna Becicherecu Mic
LPS Cetate Deva – Crișul Chișineu Criș

Etapa a 14-a – 23 noiembrie 2019

ACS Poli Timișoara – Crișul Chișineu Criș
Fortuna Becicherecu Mic – LPS Cetate Deva
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei
CS Comunal Dumbrăvița – CS Hunedoara
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Flacăra Horezu
Viitorul Dăești – U Craiova 1948 SA
Național Sebiș – ACSO Filiași
Șoimii Lipova – Gilortul Târgu Cărbunești

Etapa a 15-a – 30 noiembrie 2019

Gilortul Târgu Cărbunești – ACS Poli Timișoara
ACSO Filiași – Șoimii Lipova
U Craiova 1948 SA – Național Sebiș
Flacăra Horezu – Viitorul Dăești
CS Hunedoara – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Gloria Lunca Teuz Cermei – CS Comunal Dumbrăvița
LPS Cetate Deva – Progresul Pecica
Crișul Chișineu Criș – Fortuna Becicherecu Mic

RETURUL CAMPIONATULUI

Etapa a 16-a – 07 martie 2020
Etapa a 17-a – 14 mart:e 2020
Etapa a 18-a – 21 martie 2020
Etapa a 19-a – 28 martie 2020
Etapa a 20-a – 04 aprilie 2020
Etapa a 21-a – 08 aprilie 2020 (intermediară)
Etapa a 22-a – 11 aprilie 2020
Etapa a 23-a – 17 aprilie 2020
Etapa a 24-a – 25 aprilie 2020
Etapa a 25-a – 02 mai 2020
Etapa a 26-a – 06 mai 2020 (intermediară)
Etapa a 27-a – 09 mai 2020
Etapa a 28-a – 16 mai 2020
Etapa a 29-a – 23 mai 2020
Etapa a 30-a – 30 mai 2020

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Aug. 2019, 15:56 Actualizat: 13 Aug. 2019, 16:26 Special
Pe aceeași temă