Meciurile de la Satu Mare, Șiria și Călărași pot fi urmărite la TV. Etapa a 27-a începe sâmbătă și se termină luni seară

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2017, 15:14 Actualizat: 29 Mar. 2017, 15:17 Special
Meciurile de la Satu Mare, Șiria și Călărași pot fi urmărite la TV.  Etapa a 27-a începe sâmbătă și se termină luni seară

Cea de-a 27-a etapă a campionatului Ligii 2 propune iubitorilor fotbalului cel puțin trei meciuri interesante, toate urmând a fi transmise în direct la TV, de DigiSport și DolceSport. Sâmbătă, de la ora 12:00, liderul Juventus joacă la Satu Mare, duminică, de la ora 11:00, UTA primește vizita, la Șiria, Luceafărului Oradea, iar luni, de la ora 17:00, runda se încheie cu meciul de la Călărași dintre Dunărea și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Celelalte trei meciuri care se vor desfășura în această etapă au loc sâmbătă, de la ora clasică, 11:00, la Suceava, Târgoviște și Balotești. În acestea vor fi implicate și Chindia și FC Brașov, două echipe care se luptă pentru locurile promovabile.

La finalul acestei săptămâni vor sta Dacia Unirea Brăila, CS Afumați, CS Mioveni și ASU Politehnica Timișoara, însă doar primele două echipe vor câștiga puncte, la „masa verde”.

Iată programul etapei a 27-a:

1 aprilie, ora 11:00
Foresta Suceava – FC Academica Clinceni    
Chindia Târgoviște – Metalul Reșița    
CS Balotești – FC Brașov    

1 aprilie, ora 12:00
Olimpia Satu Mare – Juventus București DigiSport 1, DolceSport

2 aprilie, ora 11:00
UTA Bătrâna Doamnă – Luceafărul Oradea DigiSport 1, DolceSport

3 aprilie, ora 17:00
Dunărea Călărași – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe DigiSport 1, DolceSport

CSM Râmnicu Vâlcea – Dacia Unirea Brăila    0-3. Nu se dispută.
Unirea Tărlungeni – CS Afumați    0-3. Nu se dispută.
CS Mioveni stă, deoarece ACS Berceni s-a retras în tur.
ASU Politehnica Timișoara stă, deoarece Șoimii Pâncota s-a retras în tur.

Clasamentul Ligii 2 înaintea etapei a 27-a:

1.     Juventus București     23     18     3     2     49-10     57 pct.
2.     FC Brașov     24     14     6     4     40-21     48  

3.     Sepsi OSK Sfântu Gheorghe     23     14     5     4     41-22     47 
4.     UTA Bătrâna Doamnă     23     14     3     6     43-25     45 
5.     CS Mioveni     24     13     5     6     33-18     44 
6.     Chindia Târgoviște     23     13     2     8     37-24     41 
7.     Olimpia Satu Mare     23     12     5     6     34-23     41  
8.     Dunărea Călărași     23     8     7     8     30-32     31
9.     Dacia Unirea Brăila     23     9     4     10     24-29     31
10.     Luceafărul Oradea     24     9     3     12     29-27     30
11.     Foresta Suceava     23     9     3     11     37-40     30
12.     CS Afumați     23     8     4     11     25-28     28
13.     FC Academica Clinceni     23     8     3     12     34-49     27
14.     ASU Politehnica Timișoara     24     6     6     12     30-41     24
15.     CS Balotești     23     6     5     12     28-41     23
16.     CSM Râmnicu Vâlcea     23     4     6     13     16-37     18
17.     Metalul Reșița     23     4     1     18     22-52     13
18.     Unirea Tărlungeni*     23     2     5     16     15-48     9

Șoimii Pâncota a fost exclusă în tur.
ACS Berceni s-a retras în tur.
*Unirea Tărlungeni a fost sancționată cu două puncte prin decizia Comisiei de Disciplină și Etică din 8.03.2017.
¤locurile 1 și 2 promovează direct.
¤¤locul 3 merge la barajul de promovare.
¤¤¤locurile 16, 17 și 18 retrogradează. Cum Unirea și CSM s-au retras, doar ocupanta locul 16 la finalul sezonului mai retrogradează.

Foto: Bihon

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Mar. 2017, 15:14 Actualizat: 29 Mar. 2017, 15:17 Special
Pe aceeași temă