Rezultatele și marcatorii ultimei etape a turului

Publicat: 05 Dec. 2009, 09:03 Actualizat: 08 Dec. 2009, 08:48 LIVE-TEXT
Rezultatele și marcatorii  ultimei etape a turului

Turul campionatului ligii secunde a ajuns la final. Astăzi se
desfășoară meciurile ultimei etapa, a 17-a. În seria I, campioana
de toamnă, Victoria Brănești, va înfrunta la Ploiești o altă
candidată la promovare Petrolul. Sportul Studențesc speră să se
mențină pe poziția secundă după partida din Regie cu Dunărea
Giurgiu, iar Delta Tulcea, Farul Constanța, Săgeata Stejaru și
Concordia Chiajna au nevoie de rezultate bune pentru a nu lasa
primele două clasate să se distanțeze.

În cealaltă serie, UTA și FCM Târgu Mureș se lupta de la distanță
pentru fotoliul de lider, iar FC Argeș stă la pândă pentru a
profita de eventuali pași greșiți ai celor două
contracandidate.

VEZI AICI
CLASAMENTUL TURULUI

Seria
I

SĂ‚GEATA STEJARU –
DUNĂ‚REA GALAȚI
/ FINAL
1-0
Arbitru: Mugurel Vădan (București); Asistenți: Lucian Sârbu
(Focșani) și Dragoș Vlad (Târgoviște)

â–ºMeciul
a început cu 18 minute întârziere deoarece terenul nu era
regulamentar.

â–ºmin 20: 1-0. Șutul lui Paleacu de pe la 8
metri este respins de Mindileac până la Șt. Ciobanu care înscrie
cu un șut din 11 metri

PETROLUL PLOIEȘTI – VICTORIA
BRĂ‚NEȘTI
/ FINAL
0-0
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); Asistenți: Sebastian Stoianof
(Constanța) și Vladimir Urzică (Piatra Neamț)

SPORTUL STUDENȚESC
– DUNĂ‚REA GIURGIU
/ FINAL
3-0
Arbitru: Florin Marcu (Oradea); Asistenți: Radu Timar (Marghita) și
Carmen Neagu (Oradea)

â–ºmin 4: 1-0. Centrare de pe dreapta a lui C.
Gheorghe pentru Curelea care, aflat la
șase metri, trimite la colțul lung de lângă un adversar.

â–ºmin 42: 2-0. O minge trimisă în centrul
careului ajunge la Cruceru care, din cădere
trimite plasat în vinclul porții.

â–ºmin 54: 3-0. Chețan centrează
de pe stănga pentru Ferfelea care înscrie din
fața porții.

FC SNAGOV – CONCORDIA
CHIAJNA
/ FINAL
3-1
Arbitru: Gheorghe Prodan (Cluj-Napoca); Asistenți: Paul Dimancea
(Constanța) și Gabriel Bârjac (Zalău)

â–ºmin 14: 0-1. Centrare de pe stânga și
Stativă reia
din șase metri, deschizând scorul pentru oaspeți.

â–ºmin 20: 1-1. Pasă cu călcâiul a lui V. Dinu I
pentru G. Ene,
care reia cu latul in vinclu.

â–ºmin 65: L. Diniță a fost eliminat.

â–ºmin 78: 2-1. Corner executat de G. Ene pana la
M. Rădulescu
care înscrie cu capul.

â–ºmin 89: 3-1. V. Dinu II înscrie pe
contraatac.

DINAMO II – CSM
RÂMNICU SĂ‚RAT
/ FINAL
0-0
Arbitru: Ion Roșu (Băbeni); Asistenți: Ioan Ciocănea (Sibiu) și
Petruța Iugulescu (Târgoviște)

FCM BACĂ‚U – DELTA
TULCEA
/ FINAL
2-0
Arbitru: Teodora Albon (Cluj-Napoca); Asistenți: Bogdan Hârlab
(Brașov) și Lorant Szanto (Târgu Mureș)

â–ºmin 17: 1-0. M. Doboș prinde un șut
perfect de pe la 20 de metri în dreapta portarului I. Olteanu.

â–ºmin 78: 2-0. Dediu marcheză cu un șut
de la 10 metri după ce a fost angajat perfect de M. Doboș.

CETATEA SUCEAVA –
TRICOLORUL BREAZA
/ FINAL
2-2
Arbitru: Andrei Chivulete (București); Asistenți: Claudiu Florea
(Pitești) și Anghel Voicu (Suseni)

â–ºmin 31: 1-0. Homneac transformă o
lovitură de la 11 metri, după ce A. Dumitru a fost agățat în careu
și s-a dictat penalty.

â–ºmin 56: 1-1 Câță egalează din
penalty.

â–ºmin 74: 1-2. Vasilescu scapă pe contraatac,
șuteză la poartă, portarul Pascal respinge din plonjon până la
Negotei, care
înscrie în poarta goală

â–ºmin 79: 2-2. Homneac egaleză din
penalty.

FC BOTOȘANI – STEAUA
II
/
FINAL
0-1
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); Asistenți: George Fridl
(Comănești) și Valentin Cristea (Călărași)

â–ºmin 81: 0-1. L. Filip șuteză din 6 metri ,
portarul respinge în față până la Ochiroși care, aflat pe
fază, înscrie.

FARUL CONSTANȚA – GLORIA BUZĂ‚U
/ FINAL
3-1
Arbitru: Romulus Pop (Târgu Mureș); Asistenți: Costin Florescu
(Satu Mare) și Vlad Bârleanu (București)

â–ºmin 11: 1-0. Rusmir transformă perfect
o lovitură liberă de la marginea careului.

â–ºmin 21: 1-1. Boghițoi egalează pentru
buzoieni, cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o
centrare primită de la Ursu.

â–ºmin 38: 2-1 Chico îi dă o pasă lui
G. Mendy și îl
lasă pe acesta singur cu portarul, jucătorul Farului înscriind fară
probleme.

â–ºmin 47: 3-1. Chico înscrie cu capul
după o centrare primită de la Andrade.

Seria
II

UTA ARAD – GAZ
METAN CFR CRAIOVA
/ FINAL
0-0
Arbitru: Ștefan Erdei (Oradea); Asistenți: Ferencz Tunyogi (Zalău)
și Marius Nicoară (Băile Herculane)

FC SlLVANIA – FORTUNA
COVACI
/ FINAL
0-0
Arbitru: Gabriel Mocean (Câmpia Turzii); Asistenți: Nicolae Dobrică
(Râmnicu Vâlcea) și Lorin Udrea (Târgu Jiu)

â–ºmin 68: Suru (Fortuna) este eliminat după ce a
văzut al doilea galben.

CSM RÂMNICU VÂLCEA – FC BIHOR ORADEA
/ FINAL
1-1
Arbitru: Mihai Ene; Asistenți: Valentin Avram și Andrei
Constantinescu (toți din București)

â–ºmin 3: 0-1. Lukacs a marcat cu un șut
sec din careu, din centrarea lui Țârcă din lovitură liberă.

â–ºmin 41: 1-1. Combinație Dobre – Roman, iar primul
înscrie cu un șut plasat pe lângă portarul Fildan.

FC DROBETA – FCM TÂRGU MUREȘ
/ FINAL
0-2
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Gabriel
Stroe (Pitești) și Cătălin Guloiu (Tisău)

â–ºmin 70: 0-1. Centrare din flancul stâng, iar
Prodan, abia
intrat în teren, a trimis în plasă din 3 metri.

â–ºmin 81: 0-2. Lupuț a marcat din
lovitură liberă de la 25 de metri, dându-i palmele peste cap lui
Barbu.

ARIEȘUL TURDA – CS
OTOPENI
/ FINAL
2-1
Arbitru: Cătălin Busi (Râmnicu Vâlcea); Asistenți: Stelian Slabu
(Brașov) și Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc)

â–ºmin 25: 1-0. Juniorul Cucuruzan a sprintat pe
dreapta, a centrat în careu, iar Astafei a înscris cu un
șut la colțul scurt.

â–ºmin 45: 2-0. Centrare impecabilă Văsie,
Anghel reia
imparabil cu capul și majorează avantajul turdenilor.

â–ºmin 58: 2-1. Pană a marcat cu un șut
din vole de la 22 de metri, după o lovitură de colț.

â–ºmin 89: Fl. Manea (Otopeni) a fost eliminat
pentru al doilea galben; antrenorul oaspeților. Florin Tene, a fost
trimis și el în tribună.

â–ºmin 90+2: Panait (Otopeni) a fost și el
eliminat după ce l-a bruscat pe arbitrul de centru Cătălin
Buși.

MUREȘUL DEVA – FC
ARGEȘ
/ FINAL
2-0
Arbitru: Cezar Ionescu (Buzău); Asistenți: Octavian Șovre (Oradea)
și Adrian Ghinguleac (București)

â–ºmin 21: 1-0. Elod Vajda a marcat
dintr-o lovitură liberă de la marginea careului; portarul Coca a
atins mingea, dar nu a putut opri golul.

â–ºmin 48: 2-0. Portarul Coca a respins în
lateral o minge șutată de Bajko, iar Elod Vajda a reușit dubla
cu un șut cu latul în poarta goală de la 3 metri.

â–ºmin 69: Doman (Argeș) este eliminat după ce a
primit al doilea cartonaș galben

â–ºmin 72: Penalty pentru Mureșul, după un henț
al lui Stan. Bajko șutează în bară.

UNIVERSITATEA CLUJ –
MINERUL LUPENI
/ FINAL
3-1
Arbitru: Cornel Făniță (Timișoara); Asistenți: Emil Cristea (Arad)
și Florin Hanca (Aiud)


COMENTARIU LIVE AICI

â–ºmin 7: 1-0.
Ungurușan
deschide scorul cu un șut de la 25 de metri

â–ºmin 55: 2-0, Țene
centrează de pe stânga, iar Băd majorează diferența cu
o lovitură de cap de la 12 metri.

â–ºmin 71: 3-0, Țene
șutează de la 16 metri, mingea lovește bara și intră în poartă după
ce îl lovește pe Ciucă în piept

â–ºmin 78: 3-1.
Deaconescu
marchează din opt metri din pasa lui Ghideon

JIUL PETROȘANI – FC BAIA
MARE,
nu se
joacă deoarece FC Baia Mare a fost neprogramată în campionat din
cauza unor datorii către foștii jucători.

Arbitru: Dragoș Istrate (București); Asistenți: Flaviu Damaschin și
Bogdan Gheorghioiu (ambii din Timișoara)

â–º

Publicat: 05 Dec. 2009, 09:03 Actualizat: 08 Dec. 2009, 08:48 LIVE-TEXT
Pe aceeași temă