Ligii a III-a și-a stabilit cele șase campioane ale sezonului

Mihai Andries 06 Jun. 2014, 20:01 Special
Ligii a III-a și-a stabilit** cele șase campioane ale sezonului

În urmă cu patru zile, Liga2.ro a prezentat o analiză a situației celor șase serii ale eșalonului terț în ceea ce privește echipele care vor câștiga turneele de play-off. Așa cum vă spuneam atunci, patru dintre cele șase serii își știau deja câștigătoarea încă dinaintea ultimei runde, singurele necunoscute fiind în seria a IV-a și a VI-a. Rezultatele de azi au lămurit și această problemă, în condițiile în care echipele cu prima șansă la titlu și-au valorificat asul din mânecă

Două ilfovene, campioane pe teren

FC Voluntari a fost prima echipă promovată matematic, urmată de CS Balotești, însă câștigătoarea play-off-ului din seria a III-a are probleme în ceea ce privește înscrierea în Liga a II-a. Asta deoarece gruparea antrenată de Tudorel Dumitru are dificultăți în ceea ce privește cerințele minime de infrastructură, dar și în ceea ce privește obligația de a avea cinci grupe de juniori. O decizie în ceea ce privește echipa care va lua locul Baloteștiului în Liga a II-a o va lua FRF.

FCM Dorohoi și Șoimii Pâncota, promovate în penultima rundă

Echipa lui Vespazian Colban a câștigat duelul la distanță cu Petrotub Roman și va juca în eșalonul secund din vară, acolo unde va participa și Șoimii Pâncota. Gruparea patronată de Pavel Piroș și-a adjudecat promovarea chiar în meciul direct cu conjudețenii de la Național Sebiș, principalii contracandidați la promovare.

Fortuna a dat recital și a promovat la meciuri directe

Speranțele Chindiei de a reveni în eșalonul secund, după doar un an de exil în Liga a III-a s-au năruit după primul sfert de oră, când deja era 2-0 pentru Fortuna, în duelul cu Atletic Bradu. Egalul care ar fi putut trimite titlul și promovarea la Târgoviște nu a mai venit, în condițiile în care prahovenii au terminat prima repriză în avantaj, scor 4-1. Repriza secundă a mai adus încă trei goluri marcate de Fortuna și unul de Bradu, scorul final fiind 7-2.

Caransebeșul a trăit periculos

Cel mai palpitant duel a fost cel din seria a V-a, acolo unde FC Caransebeș a început ultima etapă cu un punct avans în fața celor de la Becicherecu Mic și avea neapărată nevoie de victorie pentru a nu depinde de jocul rezultatelor. Dacă la pauză echipa lui Sorin Gheju a condus cu 2-0 pe cei de la Pandurii II, după doar un sfert de oră de la reluare scorul era 2-2. Așa că finalul a fost unul cu sufletul la gură, golul victoriei venind în minutul 78. Dacă satelitul gorjenilor ar fi reușit egalarea, atunci Becicherecu Mic ar fi promovat, deoarece a învins azi cu 3-2 pe Hunedoara. Așa, FC Caransebeș a dat lovitura și a promovat în premieră în eșalonul secund.

1. FC Caransebeș     20     12     4     4     32-20     40     +10
2. Nuova Mama Mia Becicherecu Mic     20     11     6     3     36-14     39     +9
3. FC Hunedoara     20     8     1     11     23-28     25     -5
4. Pandurii II Târgu Jiu     20     7     3     10     32-37     24     -6
5. Vulturii Lugoj     20     5     5     10     25-32     20     -10
6. Millenium Giarmata     20     5     5     10     24-41     20     -10