Dinamo a condus-o de două ori pe Lokomotiva Zagreb în Croația, însă n-a câștigat și a ratat calificarea în turul doi al UEFA Youth League

Marius ANGHEL 19 Oct. 2017, 11:04 Juniori

Echipa Under 19 a clubului Dinamo București a fost eliminată, miercuri, în primul tur al UEFA Youth League, după ce a remizat, scor 2-2, în deplasare, cu echipa similară a formației Lokomotiva Zagreb din Croația. În tur, Dinamo a fost învinsă, pe stadionul din șoseaua Ștefan cel Mare, cu scorul de 2-0.

În partida de miercuri după-amiază, Dinamo U19 a condus cu 1-0 și 2-1. Florin Cristi Vasile, în minutul 37, din penalty, și Geani Crețu, în minutul 87, au înscris golurile echipei pregătite de Ilie Poenaru, în timp ce pentru croați au punctat Nikola Krajinovic, în minutul 42, și Marko Vranjkovic, în minutul 90.

NK Lokomotiva Zagreb U19: 1 Filip Vasilj – 13 Jon Mersinaj, 5 Marino Jedvaj, 4 Agron Rufati, 3 Antonio Majcenic – 16 Lovro Dobric, 10 Mateo Dunic (Arijan Ackar 82′), 6 Toni Brezina (cpt), 8 Edi Vinogradac (Marko Vranjkovic 63′) – 11 Nikola Krajinovic, 9 Lirim Kastrati (Ivan Skansi 76′). Antrenor: Josip Bogdanovic.

FC Dinamo București U19: 12 Mihai Eșanu (cpt.) – 2 Stelian Mișilaricu, 4 Vlad Motroc, 17 Ricardo Grigore, 24 Levent Oltay – 6 Mihnea Vlad (Geani Crețu 46′) 8, Liviu Gheorghe – 20 Ion Gheorghe, 10 Florin Vasile, 19. Aleksadru Longher (Gabriel Răducan 46′) – 9 Robert Moldoveanu (Cătălin Ionuț Măgureanu 70′). Antrenor: Ilie Poenaru.