Dulca a stabilit lotul pentru debutul în preliminariile Euro 2017. Trei jucători din Liga 2 au fost convocați la naționala sub 21 de ani

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2015, 14:13 Actualizat: 28 May. 2015, 00:50 Special

Selecționerul reprezentativei sub 21 de ani a României, Cristian Dulca, a anunțat astăzi lotul pe care se va baza în următoarea perioadă pentru startul campaniei de calificare la Euro 2017. Pe 16 iunie, naționala va debuta în preliminarii împotriva Armeniei, la Târgu Mureș. „Tricolorii” vor sta în perioada 1-7 iunie în cantonamentul de la Mogoșoaia, urmând ca pe 8 iunie să facă deplasarea la Târgu Mureș.

Din lotul de 24 de jucători convocați de Dulca pentru acest prim meci fac parte și trei fotbaliști de la cluburi ce activează în acest moment în Liga 2. ACS Poli are doi reprezentanți: un portar, Eduard Pap (foto mic), și un mijlocaș, Ovidiu Popescu (foto principal), în timp ce celălalt lider, FC Voluntari, îl trimite pe Bogdan Mitache la națională.

Iată lotul convocat:
 
Portari: Laurențiu Brănescu (Haladas), Valentin Cojocaru (FC Steaua București), Eduard Pap (ACS Poli Timișoara);
Fundași: Bogdan Mitache (FC Voluntari), Robert Hodorogea, Bogdan Țîru, Cristian Manea (toți FC Viitorul), Deian Boldor (Pescara), George Miron (Oțelul Galați), Ioan Neag („U” Cluj), Steliano Filip (Dinamo București);
Mijlocași: Dragoș Nedelcu, Florin Tănase, Alexandru Mitriță (toți FC Viitorul), Szilard Veres, Alexandru Păun (ambii CFR Cluj), Sorin Tăbăcariu, Cătălin Ștefănescu (ambii Ceahlăul Piatra Neamț), Ovidiu Popescu (ACS Poli Timișoara), Dorin Rotariu (Dinamo București), Andreas Ivan (Stuttgarter Kickers);
Atacanți: George Pușcaș (Internazionale Milano), Alexandru Tudorie (Oțelul Galați), Cătălin Țîră (FC Brașov).
 
Meciul România – Armenia, primul din campania de calificare la Euro 2017, este programat pe 16 iunie, la Târgu Mureș, cu începere de la ora 20:00 și va fi transmis în direct la DigiSport. Naționala noastră face parte dintr-o grupă ce le mai include pe Bulgaria, Armenia, Luxemburg, Danemarca și Țara Galilor.

Programul grupei 5 a preliminariilor EURO 2017

2015
31 martie: Țara Galilor – Bulgaria 3-1
16 iunie: ROMÂNIA – Armenia
4 septembrie: ROMÂNIA – Bulgaria, Luxemburg – Țara Galilor
8 septembrie: Armenia – ROMÂNIA, Bulgaria – Luxemburg
9 octombrie: Luxemburg – ROMÂNIA, Danemarca – Țara Galilor, Bulgaria – Armenia
13 octombrie: Danemarca – Bulgaria, Armenia – Luxemburg
13 noiembrie: ROMÂNIA – Danemarca, Țara Galilor – Armenia
17 noiembrie: Țara Galilor – ROMÂNIA, Danemarca – Armenia
 
2016
25 martie: Bulgaria – Țara Galilor, Luxemburg – Danemarca
29 martie: ROMÂNIA – Țara Galilor, Luxemburg – Bulgaria, Armenia – Danemarca
2 septembrie: ROMÂNIA – Luxemburg, Țara Galilor – Danemarca
6 septembrie: Danemarca – ROMÂNIA, Țara Galilor – Luxemburg, Armenia – Bulgaria
7 octombrie: Bulgaria – Danemarca, Luxemburg – Armenia
11 octombrie: Bulgaria – ROMÂNIA, Armenia – Țara Galilor, Danemarca – Luxemburg
 
Câștigătoarea grupei se va califica direct la turneul final, iar cele mai bune 4 din 9 ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a decide ultimele două selecționate care vor merge la Euro 2017 din Polonia.

Foto: Sebastian TĂ‚TARU

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 May. 2015, 14:13 Actualizat: 28 May. 2015, 00:50 Special
Pe aceeași temă