Clasamentele sezonului 2008-2009 au fost aprobate

Publicat: 23 Jun. 2009, 17:01 Actualizat: 23 Jun. 2009, 17:03 Special
Clasamentele sezonului 2008-2009  au fost aprobate

Comitetul Executiv al FRF a omologat ieri clasamentele finale ale anului competițional 2008-2009, care astfel s-a încheiat oficial. Iată deciziile luate de forul federal la nivelul ligilor inferioare:

 

Retrogradează din Liga I în Liga a 2-a:

Echipele clasate pe locurile 15, 16, 17 și 18 în clasamentul Ligii I, ediția 2008/2009, respectiv:

 

Locul 15 CS GAZ METAN MEDIAȘ
Locul 16 FC FARUL CONSTANȚA
Locul 17 CS OTOPENI
Locul 18 FC GLORIA BUZĂ‚U SA

 

Echipele din Liga I, a 2-a si a 3-a care retrogradează sunt obligate să realizeze baremul minim de 25 de puncte. Echipele retrogradate în categoria inferioară care nu realizează baremul vor fi penalizate în campionatul categoriei inferioare cu diferența dintre punctele realizate și cele stabilite prin barem. În cazul retragerii sau excluderii unor echipe înainte de sfârșitul turului, baremul de puncte ce trebuie realizat de echipele retrogradate se reduce procentual, în funcție de numărul de echipe retrase sau excluse.

 

Pentru nerealizarea baremului regulamentar de 25 de puncte, echipele retrogradate din Liga I se penalizează în campionatul Ligii a 2-a, ediția 2009/2010 astfel:
â–º CS OTOPENI cu 3 puncte.
â–º FC GLORIA BUZĂ‚U SA cu 8 puncte.

 

Promovează în Liga I echipele clasate pe locul 1 și 2 în fiecare din cele două serii ale campionatului Ligii a 2-a, ediția 2008/2009, respectiv:
SC FC CEAHLĂ‚UL SA Piatra Neamt seria I
CS FC PLOIEȘTI seria I
SC FC UNIREA Alba Iulia SA seria a II-a
FC INTERNAȚIONAL Curtea de Argeș seria a II-a

 

Retrogradează din Liga a 2-a în Liga a 3-a echipele clasate pe locurile 15, 16, 17, 18 în fiecare dintre cele două serii, ediția 2008/2009, respectiv:

 

a) din seria I:
– SC FC PROGRESUL SA București – retrasă în retur
– ACF LUCEAFARUL LOTUS Băile Felix – retrasă în retur
– SC FC PREFAB SA Modelu – retrasă în tur
– CS FOREX Brașov – retrasă în tur

 

b) din seria a II-a:
– CS ATLETIC CLUB UNIV. V.GOLDIȘ Arad
– FC CFR Timișoara
– SC FC TÂRGOVIȘTE SA
– CS MECHEL Câmpia Turzii

 

Echipele care au retrogradat din Liga a 2-a se penalizează astfel:
â–º ACF LUCEAFĂ‚RUL LOTUS Băile Felix cu 2 puncte
â–º SC FC PREFAB SA Modelu cu 15 puncte
â–º CS FOREX Brașov cu 20 puncte
â–º CS MECHEL Câmpia Turzii cu 14 puncte.

 

Promovează în Liga a 2-a echipele clasate pe primul loc în cele 6 serii ale Ligii a 3-a, ediția 2008/2009 :
â–º CSM Râmnicu Sărat – seria I
â–º SC FC STEAUA București SA II – seria a II-a
â–º AS FC VICTORIA Brănești – seria a III-a
â–º CS GAZ METAN CFR Craiova – seria a IV-a
â–º ACS FORTUNA Covaci – seria a V-a
â–º FC BAIA MARE – seria a VI-a

 

Și alte două echipe clasate pe locul doi în serie ca urmare a câștigării turneelor de baraj, respectiv:
– CS TRICOLORUL Breaza
– SC FC SILVANIA SA Simleu Silvaniei

 

Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a echipele clasate pe locurile 16, 17 și 18 în fiecare din cele 6 serii, astfel:

 

a) din seria I:
– FC MUNICIPAL Bacău II
– AS FC Bârlad
– CS LUCEAFĂ‚RUL Mihai Eminescu

 

b) din seria a II-a:
– CS INTER-GAZ București – exclusă
– CS NĂ‚VODARI – retrasă în tur
– FC MUNICIPAL Câmpina – retrasă în tur

 

c) din seria a III-a:
– SC FC SĂ‚CELE SA – retrasă în tur
– SC FC PROGRESUL SA București II – retrasă în retur
– SC FC PETROLUL SA Ploiești II – retrasă în tur

 

d) din seria a IV-a:
– FC PETROM CHIMIA Craiova
– FC BALȘ 2007
– CS CFR Craiova – retrasă în tur

 

e ) din seria a V-a:
– CS Vulcan
– FC MUNICIPAL SA Reșița – retrasă în tur
– SC CORVINUL 2005 Hunedoara SA – retrasă în tur

 

f) din seria a VI-a:
– CS FC BIHOR Oradea II
– CF LIBERTY Oradea II
– CS MARMAȚIA 96 Sighet.

 

Retrogradează din Liga a 3-a în Liga a 4-a alte trei echipe cel mai slab clasate pe locul 15. Pentru stabilirea echipelor de pe locul 15 care retrogradează s-a alcătuit clasamentul de mai jos, numai pe baza rezultatelor înregistrate de echipele de pe locul 15 cu echipele de pe locurile 1 – 14:

 

1. CS UNIREA Sânnicolau Mare 28 9 7 12 32 – 49 34 p
2. FC UNIREA Dej 28 7 7 14 14 – 30 28 p
3. CS PROGRESUL Corabia 28 7 3 18 23 – 49 24 p
* Echipele de pe locurile 1 – 3 se mențin în Liga a III-a
_______________________________________________________________
4. CS VIITORUL Însurăței 28 5 3 20 21 – 59 18 p
5. CS FC ROYAL Brașov 28 3 8 17 23 – 50 17 p
6. CSM RARĂ‚UL Câmpulung 28 4 4 20 13 -145 16 p
Moldovenesc


Retrogradează în Liga a 4-a următoarele echipe clasate pe locul 15 în Liga a 3-a, ediția 2008/2009:
1. CS VIITORUL Însurăței seria a II-a
2. CS FC ROYAL Brașov seria a III-a
3. CSM RARĂ‚UL C-lung Mold. seria a I-a

 

Pentru nerealizarea baremului regulamentar de 25 puncte, echipele care au retrogradat din Liga a 3-a se penalizează în campionatul Ligii a 4-a, ediția 2008/2009, astfel:

â–º FC MUNICIPAL Bacău II cu 8 puncte
► AS FC BÂRLAD cu 8 puncte
â–º CS LUCEAFĂ‚RUL Mihai Eminescu cu 12 puncte
â–º CS VIITORUL Însurăței cu 1 punct *
â–º CS INTER-GAZ București cu 12 puncte *
â–º CS NĂ‚VODARI cu 23 puncte
â–º FC MUNICIPAL Câmpina cu 25 puncte
â–º CS FC SĂ‚CELE SA cu 7 puncte **
â–º SC FC PROGRESUL București cu 10 puncte **
â–º SC FC PETROLUL SA Ploiești II cu 25 puncte
â–º FC BALȘ 2007 cu 11 puncte ***
â–º CS CFR Craiova cu 25 puncte
â–º FC MUNICIPAL SA Reșița cu 25 puncte
â–º SC CORVINUL 2005 Hunedoara SA cu 19 puncte
â–º CS MARMAȚIA 96 Sighet cu 3 puncte
*) baremul s-a redus cu 3 puncte datorită retragerii din campionat a echipelor CS Năvodari și FC MUNICIPAL Câmpina.
**) baremul s-a redus cu 2 puncte datorită retragerii din campionat a echipei SC FC PETROLUL SA Ploiești II.
***) baremul s-a redus cu 2 puncte datorită retragerii din campionat a echipei CS CFR Craiova.

 

Echipele care au promovat în Liga a 3-a după jocurile de baraj: *

 

1. CS GURA HUMORULUI (SV)
2. FC SPORTING Vaslui II (VS)
3. ASO MIERCUREA NIRAJULUI (MS)
4. CS DUMITREȘTI (VN)
5. PARTIZANUL Merei (BZ)
6. STĂ‚RUINȚA Baia (TL)
7. CS OIL TERMINAL Constanța (CT)
8. CS VISCOFIL Popești Leordeni (IF)
9. AFC COMPREST GIM București
10. CSM TÂRGOVIȘTE (DB)
11. CS ALBOTA (AG)
12. FC GHECON Lăpușata (VL)
13. CS RALBEX PROGRESUL Turcinești (GJ)
14. CS PETROLUL Teleajen (PH)
15. CS VOINȚA Livezile (BN)
16. CSU VOINȚA Sibiu (SB)
17. CS TURUL Micula 2008 (SM)
18. CS LUCEAFĂ‚RUL Oradea (BH)
19. CS ZLATNA (AB)
20. ACS RECAȘ (TM)
21. CS ROSEAL OD.SECUIESC (HG)

 

*) Confirmarea echipelor care au promovat se va face după soluționarea contestațiilor.

Publicat: 23 Jun. 2009, 17:01 Actualizat: 23 Jun. 2009, 17:03 Special
Pe aceeași temă