Cele 42 de campioane județene care vor lupta pentru promovarea în Liga 3. Meciurile tur ale barajului au loc sâmbătă. Petrolul, Oțelul, „U” Cluj și Farul sunt mari favorite

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Jun. 2017, 18:31 Actualizat: 13 Jun. 2017, 20:20 Special
Cele 42 de campioane județene care vor lupta pentru promovarea în Liga 3.  Meciurile tur ale barajului au loc sâmbătă. Petrolul, Oțelul, „U” Cluj și Farul sunt mari favorite

Campionatele Ligii a 4-a din cele 41 de județe, plus capitala București, s-au încheiat la finalul săptămânii trecute, astfel că știm cele 42 de cluburi campioane care vor participa la barajul pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018. Sâmbătă, 17 iunie, are loc manșa tur, iar returul se desfășoară peste o săptămână.

Cele 42 de campioane județene declarate de AJF/AMFB se vor duela în 21 de meciuri, iar câștigătoarele acestor baraje vor promova în Liga 3. Jocurile se desfășoară în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenul fiecărei echipe. Turul va avea loc pe 17 iunie 2017, ora 18:00, iar returul pe 24 iunie 2017, ora 17:30.

Cele mai sonore nume prezente la baraj sunt cele patru echipele înființate în vara anului trecut de suporterii cluburilor de tradiție din România dispărute în ultima perioadă. Petrolul 52 Ploiești (Prahova), Suporter Club Oțelul (Galați), ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni, aka „U” Cluj (Cluj), sau Suporter Spirit Club Farul (Constanța) ântâlnesc adversari modești și sunt favorite să obțină promovarea în Liga 3.

Petrolul va întâlni campioana din Dâmbovița (Dentas Tărtășești), SC Oțelul pe cea din Iași (Unirea Mircești), „U” Cluj pe cea din Maramureș (FC Lăpușul Târgu Lăpuș), iar SSC Farul pe cea din Tulcea (Pescărușul Sarichioi).

Alte echipe cu nume sunt Progresul Spartac (București), Metalul Buzău (Buzău), Dunărea Giurgiu (Giurgiu), Bucovina Rădăuți (Suceava) sau CSM Focșani (Vrancea).

Iată programul meciurilor, cu mențiunea că prima echipă va fi gazdă în tur:

1. CS Strehaia (MEHEDINȚI) – Voința Saelele (TELEORMAN)
2. Pescărușul Sarichioi (TULCEA) – Suporter Spirit Club Farul Constanța (CONSTANȚA)
3. Dentaș Tărtășești (DÂMBOVIȚA) – ACS Petrolul 52 Ploiești (PRAHOVA)
4. ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni (CLUJ) – FC Lăpușul Târgu Lăpuș (MARAMUREȘ)
5. CS Diosig Bihardioszeg (BIHOR) – Șoimii Lipova (ARAD)
6. FC Avrig (SIBIU) – Unirea Bascov (ARGEȘ)
7. Progresul Spartac (BUCUREȘTI) – Voința Crevedia (ILFOV)
8. AS Mureșul Rușii-Munți (MUREȘ) – Viitorul Ghimbav (BRAȘOV)
9. CS Amara (IALOMIȚA) – Metalul Buzău (BUZĂ‚U)
10. CSM Dunărea Giurgiu (GIURGIU) – Agricola Borcea (CĂ‚LĂ‚RAȘI)
11. PROMureșul Toplița (HARGHITA) – ASCS KSE Târgu Secuiesc (COVASNA)
12. Internațional Bălești (GORJ) – Tractorul Cetate (DOLJ)
13. Viitorul Dăești (VÂLCEA) – AS Milcov (OLT)
14. Unirea 08 Tășnad (SATU MARE) – CS Dumbrava Gâlgău-Almașului (SĂ‚LAJ)
15. ACS Dumitra (BISTRIȚA-NĂ‚SĂ‚UD) – CSM Bucovina Rădăuți (SUCEAVA)
16. Sănătatea Darabani (BOTOȘANI) – Viitorul Curița (BACĂ‚U)
17. Victoria Traian (BRĂ‚ILA) – FC 2007 Gârceni (VASLUI)
18. Unirea Mircești (IAȘI) – Suporter Club Oțelul Galați (GALAȚI)
19. Teiul Poiana Teiului (NEAMȚ) – CSM Focșani 2007 (VRANCEA)
20. Viitorul Caransebeș (CARAȘ-SEVERIN) – Șurianu 1945 Sebeș (ALBA)
21. Inter Petrila (HUNEDOARA) – ACS Ghiroda (TIMIȘ)

AICI poți citi Regulamentul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga 3, ediția 2017-2018

Campioanele județene din Liga 4:

Alba: Șurianu 1945 Sebeș
Arad: Șoimii Lipova
Argeș: Unirea Bascov
Bacău: Viitorul Curița
Bihor: CS Diosig Bihardioszeg
Bistrița-Năsăud: ACS Dumitra
Botoșani: Sănătatea Darabani
Brașov: Viitorul Ghimbav
Brăila: Victoria Traian
București: Progresul Spartac
Buzău: Metalul Buzău
Caraș-Severin: Viitorul Caransebeș
Călărași: Agricola Borcea
Cluj: ACSF „Alb-Negru” al Studenților Clujeni
Constanța: Suporter Spirit Club Farul Constanța
Covasna: ASCS KSE Târgu Secuiesc
Dâmbovița: Dentaș Tărtășești
Dolj: Tractorul Cetate*
Galați: Suporter Club Oțelul Galați
Giurgiu: CSM Dunărea Giurgiu
Gorj: Internațional Bălești
Harghita: PROMureșul Toplița
Hunedoara: Inter Petrila
Ialomița: CS Amara
Iași: Unirea Mircești
Ilfov: Voința Crevedia*
Maramureș: FC Lăpușul Târgu Lăpuș
Mehedinți: CS Strehaia
Mureș: AS Mureșul Rușii-Munți
Neamț: Teiul Poiana Teiului
Olt: AS Milcov
Prahova: ACS Petrolul 52 Ploiești
Satu Mare: Unirea 08 Tășnad
Sălaj: CS Dumbrava Gâlgău-Almașului
Sibiu: FC Avrig
Suceava: CSM Bucovina Rădăuți
Teleorman: Voința Saelele
Timiș: ACS Ghiroda
Tulcea: Pescărușul Sarichioi
Vaslui: FC 2007 Gârceni
Vâlcea: Viitorul Dăești
Vrancea: CSM Focșani 2007

*Tractorul Cetate și Voința Crevedia au fost campioane județene și sezonul trecut, însă au pierdut barajul de promovare.

Articol scris de Marius ANGHEL

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 13 Jun. 2017, 18:31 Actualizat: 13 Jun. 2017, 20:20 Special
Pe aceeași temă