UTA, victorie mare cu ACU

18 Apr. 2009, 13:51 Seria 2

UTA a câștigat trei puncte mari sâmbătă pe terenul celor de la ACU și are șanse mari să scape de retrogradare.

Filmul meciului cu cele mai importante faze este următorul:

Min.1: a inceput meciul

Min.2: gazdele au inceput tare, CSUniversitatea joaca avansat, cu fundasii undeva la 40 de metri.

Min.4: Lung a primit cartonas galben. UTA a beneficiat de o lovitura libera dar Pascalau a respins.

Min.7: Fritea a marcat dupa o actiune de atac prelungita, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Min.10: UTA  a reechilibrat jocul si ataca mai mult, clasicele tatonari au fost lasate deoparte.

Min.12: se joaca foarte dur, fara menajamente, UTA domina usor dar fara sa isi creeze ocazii.

Min.15: un prim sfert de ora disputat, echilibrul se mentine.

Min.18: simulare in careu a lui Tarlea, desi fotbalistul gazdelor a cerut penalty centralul lasa jocul sa continue.

Min.22: Pascariu l-a inlocuit pe Vasaie.

Min.25: Fritea a centrat in fata portii dar Drida nu a mai ajuns mingea, ocazie mare pentru UTA.

Min.29: Tarlea primeste galben pentru o noua simulare in careu.

Min.33: se joaca pe contre, ambele echipe au inceput sa se bazeze mult pe atac.

Min.36: sut bun a lui Luca, deviat in corner de apararea utista, lovitura de cap a lui Lung, in urma cornerului si Marne respinge.

Min.37: AC Universitatea domina si devine tot mai periculoasa.

Min.40: gol anulat pentru AC Universitatea: Dragan inscrie cu capul, peste Marne, in urma unui corner dar s-a semnalizat ofsaid.

Min.41: centrare Fritea, Drida prelungeste cu capul pe spate si Tucudean, din sase metri, inscrie cu capul la coltul lung, 1-0 pentru UTA!!!

Min.42: utistii s-au bucurat la gol alaturi de Ionut Popa.

Min.44: centrare a lui Tarlea si este din nou corner, ramas fara rezultat. Studentii preseaza pe finall primei reprize.

Min.45: final de prima repriza, 0-1 la pauza.

Min.46: a intrat Paina in locul lui Dragan.

Min.48: gazdele au inceput tare si preseaza inca din startul  reprizei. Mitu intarzie o pasa la Militaru, care era singur la marginea careului,  Batranei Doamne ii convine jocul pe contre.

Min.50: Luca acuza o accidentare, jocul este intrerupt.

Min.53: UTA se inchide in aparare: Pascariu salveaza, la 7-8 metri, din fata lui Luca, Fritea primeste cartonas galben.

Min.55: AC Universitatea se mentine in jumtatea UTA-ei dar fara sa fie periculoasa, UTA s-a retras cam repede, Drida a primit galben.

Min.57: centrarea din lovitura libera a li Bota este reluata cu capul de Lung, dar Marne prinde.

Min.58: Mitu centreaza si Fritea, nemarcat, suteaza din 7-8 metri peste poarta, ocazie foarte mare pentru UTA.

Min.58: iese Mitu, intra Leucuta.

Min.60: un prim sfert de ora controlat clar de gazde, dar UTA rezista inca, echipa gazda pare mai proaspata din punct de vedere fizic.

Min.62: UTA nu mai conteaza de la mijloc in sus, Tucudean incepe sa devna tot mai izolat, in timp ce presiunea la poarta lui Marne e tot mai mare.

Min.63: lovitura libera executata de Bota, si in urma unor greseli in lant ale apararii utiste, Lung suteaza incredibil, din sase metri, peste poarta.

Min.66: Tucudean a primit cartonas galben.

Min.68: Leucuta cade in careu dar nu se acorda nimic.

Min.70: UTA a iesit usor la joc, lasand impresia ca a depasit momentul greu.

Min.70: corner pentru alb-rosii, care a ramas fara rezultat.

Min.71: iese Turcas, intra Galdeanu.

Min.74: iese Fritea, intra Edson, portughezul incearca sa revitalizeze atacul UTA-ei in ultimul sfert de ora.

Min.76: centrarea lui Bota, din lovitura libera de la 18 metri lateral dreapta, dar Luca reia cu capul pe langa, de la 6-7 metri.

Min.78: Galdeanu suteaza din sase metri, dar Marne respinge in corner,  Luca loveste mingea cu capul, putin pe langa poarta.

Min.79: AC Universitatea preseaza din nou, dar atacantii gazdelor sunt imprecisi in fata portii.

Min.82: UTA reuseste sa mentina rezultatul, avansand mai mult in jumatatea adversa, studentii nu sunt lucizi si domina in dese randuri mai mult haotic.

Min.84: jocul este intrerupt, Tucudean este cazut la pamant.

Min.86: UTA se apropie de trei puncte mari in derby-ul local cu CS Universitatea.

Min.86: Edson are o ocazie imensa: prima oara a sutat dar Pascalau a respins in fata iar apoi tot el a tras, dar mingea a mers putin peste poarta.

Min.88: Miculescu a intrat in locul lui Tarlea, Marne salveaza excelent, dar s-a acordat ofsaid.

Min.90: se acorda patru minute de prelungire

Min.90+2: meciul este intrerupt, Mutulescu acuza o noua accidentare.

Min.90+4: sutul lui Luca de la marginea careului este retinut cu precizie de Marne.

Lung mai trimite o lovitura de cap, dar Marne retine, UTA se impune cu 1-0 si isi adauga trei puncte mari in clasament.