Mureșul Deva vrea și puncte și spectacol

02 Mar. 2009, 16:06 Seria 2

În prima etapă a returului Mureșul Deva s-a impus greu în fața lui Liberty Salonta, scor 2-1, cu două goluri reușite pe finalul meciului de mijlocașul Alin Bițiș – din penalty (’81) și șut de la 4 metri printre picioarele lui Huțan în ultimul minut de joc. La final jucătorii deveni au acuzat starea precară în care s-a prezentat gazonul – înghețat bocnă iar oficialii satisfăcuți de victorie sunt siguri că echipa va face și spectacol în etapele următoare. "Vrem ca echipa să practice un joc de calitate. La Deva întotdeauna s-a pus miza pe spectacolul sportiv. Nu ne mulțumim să câștigăm oricum", a declarat directorul organizatoric al Mureșului, Gheorghe Țurlea (foto).

Trei debuturi la Deva
Doar trei dintre cele șapte achiziții din intersezon ale Mureșului Deva au debutat sâmbătă în echipa antrenată de Gheorghe Barbu: fundașul Gabriel Florea și mijlocașul Adrian Albinaru – titulari și mijlocașul Ionuț Chirciu care la înlocuit în minutul 56 pe Adrian Pribac.