„Minerii” bat tot

07 Aug. 2008, 18:23 Seria 2

Jiul Petroșani a învins, scor 3-2, în deplasare pe terenul conjudețenei Mureșul Deva în penultimul amical al verii.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Apetri în minutul 16 – din lovitură liberă de la 20 de metri, A. Câmpeanu, cu capul din 10 metri (’57) și Drăgulici, bară gol (’88). Pentru Mureșul Deva a marcat Alin Bițiș în minutele 31 și 59 din lovitură de la 11 metri. „A fost un test util contra unei echipe de același calibru. Mă bucură eficacitatea băieților și mă îngrijorează ușurința cu care luăm gol. Deși în astfel de meciuri rezultatul contează mai puțin victoria cu Mureșul este de bun augur pentru echipă”, a spus la final tehnicianul Jiului, Puiu Antohi.

Meciul revanșă va avea loc sâmbătă, de la ora 11, pe stadionul „Jiul” din Petroșani, ultimul test pentru ambele

Pentru ambele echipe înaintea startului campionatului ligii secunde care va debuta pe 16 august.

Muresul Deva – Jiul Petroșani 2-3 (1-1)

Au marcat: Bițiș ’31 si ’59 – 11m / Apetri ’16, A. Câmpeanu ’57, Drăgulici ’88

Mureșul: Rahoveanu – Savin, Ov. Moldovan, Vârtic, Pisoiu – Lintaru, A. Bud, J. Vajda, Pribac – Sântejudean, Bițiș. Antrenor: Gheorghe Barbu. Au mai jucat: Horvat – E. Vajda, Dosan, Bâra, Sătmar, Oltean, R. Moldovan, Doboș.

Jiul: Zdrâncă – Cruceru, H. Popa, Pintilii, Boboc – Istinie, Apetri, Drăghici, Vădrariu – A. Câmpeanu, Antohi. Antrenor: Haralambie Antohi. Au mai jucat: Maier, Afrem, Onuț, Drăgulici, Floricel.