Mai aproape de promovare

21 Mar. 2009, 13:28 Seria 2

Pe stadionul “Ștand” din Pitești s-au întâlnit, formația din localitate Internațional și UTA Arad.  În prima repriză echipele nu au reușit să ofere spectatorilor un spectacol de calitate, poate și din cauza vremii. Partea a doua a jocului a debutat însă cu golul lui Frăsineanu care a rămas singur cu portarul și a modificat pentru prima dată tabela. Pe fondul dominării gazdelor, scorul a devenit 2-0 după o gravă eroare a căpitanului arădenilor, Pașcovici, care a pasat greșit catre portarul Mîrne, dar mingea a fost interceptată de Constantinescu care a înscris. Până la final tabela a rămas nemodificată, chiar dacă Stoianof a trimis mingea în bară în minutul 83, iar de alte câteva ori piteștenii s-au jucat cu ocaziile. Scor final 2-0 și Internațional Pitești continuă să creadă în promovare.

La finalul meciului, antrenorul gazdelor, Ștefan Stoica a declarat: “Un scor echitabil, chiar dacă am avut o prima repriza mai puțin reușită. Mă așteptam să pornim mai greu jocul, pentru că în ultima săptămână jucătorii au fost afectați de un virus gripal și nu s-au putut antrena normal. Până la urmă ne-am descurcat, sunt mulțumit. Sperăm să batem și etapa viitoare și să ne apropiem din ce în ce mai mult de promovare”.