FINAL FCM Tg. Mureș – Unirea, 1-1!

27 May. 2009, 16:54 Seria 2

Ultimul meci al etapei a 32-a a Seriei Vest a Ligii a II-a a început azi de la ora 17.00 pe arena “TranSil”. După două goluri marcate din penalty-uri ușor acordate, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 și Unirea e mai aproape de Liga 1.

Pentru oaspeți a deschis scorul Florin Dan în minutul 38, iar după pauză, gazdele au egalat prin Gheju, în minutul 55

FCM TG MUREȘ: Botoșer – Cr. Pop, Lupuț, Gongolea, Turcu – Antal, Ragipovic, Stere, Șaim – Gheju, Vancea.

Antrenor: Cosmin Bodea
Rezerve: Oltean – Maghici, Petelean, Szilagy, Benga, Fl. Moldovan, Astafei

UNIREA: Rotaru – I. Bălan, Poverlovici, Bumbac, Bucurică – Fl. Dan, Pistol, Selagea – G. Grozav, Cristea – Verdeș.

Antrenor: Adrian Falub
Rezerve: Curileac – Marincean, Djordjevic, I. Grozav, Pepenar, T. Moldovan, Zăgrean.

Comentariul live al partidei

Min. 5: ocazie imensă pentru Unirea. Verdeș lobează mingea peste Botoșer, dar pe lângă poartă.

Min. 20: pătrundere în forță a căpitanului Stere, dar șutul său de la circa 20 de metri se duce mult pe lângă poartă.

Min. 22: fază gândită inteligent de Fl. Dan, deschidere în bandă pentru Călin Cristea. Acesta centrează bine în careu, un fundaș deviază greșit și Verdeș îl faultează în săritură pe portarul gazdelor, Botoșer

Min. 23: șut Gheju și balonul se scurge milimetric pe lângă poarta lui Rotaru

Min. 30: șut de la distanță al lui Gică Grozav, dar pe lângă

Min. 35: lovitură liberă executată pe lângă poartă de către Lupuț

Min. 37: pasă greșită cu capul spre propriul careu a unui jucător mureșean și Verdeș este tras de tricou în careu de Lupuț. Deaconu arată spre punctul cu var spre stupoarea jucătorilor gazdă

Min. 38, 0-1: Fl. Dan transformă penalty-ul dictat de centralul Deaconu

Min. 43: Gheju are o ocazie imensă de a egala, dar de la 8 metri nu reușește să trimită mingea spre poartă

Min. 45: la o centrare în careul Unirii, Gongolea dă pe lângă minge din câțiva metri

Min. 55, 1-1: Gheju egalează pentru gazde după un penalty acordat la un contact dintre Poverlovici și Gheju

Min. 57: Astafei îl înlocuiește pe Antal

Min. 59: prima schimbare și la Unirea, Selagea iese și intră în locul lui I. Grozav

Min. 65: fază discutabilă în careul Unirii. Centralul Deaconu indică lovitură de colț pentru gazde, deși mai potrivită ar fi fost o lovitură liberă indirectă pentru aceștia

Min. 67: schimbare pe post la Unirea, Zăgrean intră în locul lui Verdeș

Min. 70: lovitură liberă de la 23 de metri, execută foarte bine Lupuț, dar veteranul Rotaru apără cu siguranță

Min. 72: șut violent de la 35 de metri al lui Fl. Dan și Botoșer prinde în doi timpi

Min. 75: ocazie monumentală pentru mureșeni. Pătrundere în careu în viteză pe partea dreapta, pasă în spate și Astafei șutează cu pământul milimetric pe lângă

Min. 75: ultima schimbare la Unirea:iese Pistol și intră Pepenar

Min. 76: centrare în careul Unirii, dar Astafei trimite o lovitură de cap foarte încet spre poarta lui Rotaru.

Min. 78: acțiune prelungită de atac a oaspeților și Florin Dan trimite din 7 metri mult pe lângă

Min. 80: șut violent de la 30 de metri al mureșenilor și Rotaru prinde în doi timpi

Min. 80: dublă schimbare la Tg. Mureș: Szilagy și Maghici în locul lui Turcu și Cr. Pop. Bodea a schimbat ambii fundași laterali!!

Min. 89: centrare lungă a lui Szilagy, șut violent Vancea direct în figura lui Bucurică și gazdele obțin un corner din această fază

Min. 90+2: mureșenii atacă în continuu, dar fără a amenința serios poarta Unirii

FINAL: FCM TÂRGU MUREȘ 1-1 UNIREA ALBA IULIA (Gheju 55 – 11 m / Fl. Dan 38 – 11 m)