Campioni pe teren propriu

06 Apr. 2009, 17:11 Seria 2

Într-un clasament al meciurilor disputate pe propriul teren, Dacia Mioveni ocupă, în momentul de față, primul loc, cu 30 de puncte, la fel ca și liderul la zi al seriei a doua, FCM Tg. Mureș. Galben-verzii au zece partide câștigate, dar și două pierdute, golaverajul fiind 23-8.

Dacia a continuat seria bună a rezultatelor de pe propriu teren, sîmbătă învingând cu 3-0 pe Mureșul Deva.

„Pe moment, am zis sã dau scãrițã…”

Claudiu Ionescu a fost iarãși cel mai bun jucãtor al Daciei Mioveni, în meciul disputat sîmbătă cu Deva.

Claudiu, ați început mai greu cu Mureșul, dar apoi v-ați dezlănțuit…

Așa este, am făcut o primă repriză mai slăbuță. Am intrat mai greu în joc, dar după aceea lucrurile s-au schimbat și am reușit să și marcăm, după un joc bun.

Ce v-a zis antrenorul, la pauză?

Ne-a încurajat și ne-a spus că trebuie să revenim pe teren cu o altă atitudine, dacă vrem să câștigăm. Am făcut întocmai și rezultatul s-a văzut pe tabela de marcaj. În repriza a doua, am jucat excelent.

Emoții la scăriță?

Pentru mine nu! Știam că va intra mingea în poartă. Nu  m-am gândit dinainte că voi da scăriță. Mi-a venit atunci, pe moment. Am cinci goluri în acest campionat și ăsta este primul din penalty. Mă bucur că echipa a cîștigat!