VIDEO | SCM Gloria Buzău i-a învins și echipa lui Florentin Petre. Ciprian Petre a decis jocul cu Dacia Unirea Brăila, iar Andronic a înscris din nou

Marius ANGHEL 05 Feb. 2021, 12:16 Liga 2

SCM Gloria Buzău s-a impus și în al patrulea meci amical disputat în această perioadă de pregătire de iarnă. Ultima echipă învinsă de trupa antrenată de Ilie Stan este Dacia Unirea Brăila, ocupanta locului 1 în Seria a 2-a a Ligii 3. 2-1 a fost scorul în favoarea divizionarei secunde.

Andronic a înscris din nou pentru SCM Gloria Buzău

Desfășurat pe stadionul de la Berca, meciul dintre SCM Gloria Buzău și Dacia Unirea Brăila a avut parte de primul gol abia pe finalul primei reprize, când Gheorghe Andronic (38), basarabeanul achiziționat de formația lui Ilie Stan în această iarnă, a înscris din nou, pentru a treia oară în cele patru amicale disputate până acum. Moldoveanul a șutat puternic din 14 metri central fără speranțe pentru portar.

Brăilenii au avut replică după pauză, când au restabilit egalitatea tot printr-o nouă achiziție, George Apostol (57). Acesta a profitat de poziționarea proastă a defensivei Gloriei la un corner și a marcat simplu, cu latul, de la prima bară.

Cu două minute înainte de final, veteranul Ciprian Petre (88) a primit în centru, la 20 de metri, și-a fixat ținta și l-a învins cu un șut lobat pe portarul Daciei Unirea, arătându-le coechipierilor Pațurcă și Vârtej, cât și adversarului Patrick Petre, autori ai unor ocazii mari, cum se înscrie.

SCM Gloria Buzău, prima repriză: R. Stoian – Sg. Pârvulescu, Vîrtej, Perju, C. Toma – Balgiu, P. Pațurcă, Cr. Ciobanu, Nedelea – Andronic, Iurcu
SCM Gloria Buzău, repriza a doua: Horeboiu – Poștoarcă, Stăiculescu, Nedelea, Iul. Roșu, Cip. Petre, C-tin. Stoica, Socol, Chică-Roșă, Cl. Ionescu, Dr. Lazăr
Au lipsit Ghinga, Anton și Tucaliuc, toți trei din motive medicale.
Antrenor: Ilie Stan

Dacia Unirea Brăila: Cr. Andrei (G. Tudor 30, A. Mihai 60) – Paliu (Sava 46), Moroianu (Arnaud 46), Stănciulescu, Păvălache (Bădilaș 46) – Cocîrlă (V. Robu 46), N. Ioniță (Apostolache 46), Fl. Lungu (G. Apostol 46), Rob. Vîlceanu (Rapf. Stănescu 46) – Batchabi (Al. Duțu 46), P. Petre (Oană 60)
Antrenor: Florentin Petre

Foresta Suceava, altă echipă din Liga 3, adversarul următor al trupei lui Ilie Stan

Pentru SCM Gloria Buzău, următorul amical este programat sâmbătă, 6 februarie, de la ora 14:00, pe stadionul Gloria, cu Foresta Suceava.

Până la primul meci oficial programat în 2021, în deplasare la ASU Poli Timișoara, în jurul datei de 20 februarie, echipa lui Ilie Stan mai are amicale stabilite cu CS Afumați (10 februarie) și Steaua (12 februarie).

În precedentele trei jocuri amicale disputate în 2021, SCM Gloria Buzău a trecut cu 3-1 de CSM Râmnicu Sărat (Liga 3, locul 4 Seria 2), 1-0 de SC Oțelul Galați (Liga 3, locul 2 Seria 2) și 6-0 de Astra 2 (Liga 3, locul 6 Seria 5).