VIDEO | Bogdan Chipirliu, decisiv în amicalul dintre Steaua și Metaloglobus. Golgheterul Ligii 2 a înscris după o combinație superbă cu Chunchukov

Marius ANGHEL 04 Feb. 2023, 18:19 Liga 2

Steaua și Metaloglobus, clasatele pe locurile 1, respectiv 16 în Liga 2 după primele 16 etape ale sezonului regular, s-au întâlnit astăzi, 4 februarie, într-un amical programat pe terenul 5 al Complexului Sportiv Steaua.

Partida dintre cele două echipe bucureștene s-a încheiat cu victoria la limită a trupei gazdă, scor 1-0, după reușita golgheterului ei și al campionatului, Bogdan Chipirliu.

• Steaua și Metaloglobus s-au întâlnit în campionat în chiar prima etapă, iar rezultatul a fost unul de egalitate. 1-1 s-a încheiat jocul disputat în Ghencea, după golurile marcate de Ștefan Bodișteanu (45+2), respectiv Ovidiu Herea (50).

Chipirliu, decisiv în amicalul dintre Steaua și Metaloglobus

Unicul gol al partidei dintre Steaua și Metaloglobus a venit în minutul 45, chiar înainte de pauză. A fost o fază superbă, cu o mingea trimisă lung în față, Chipirliu a întors din marginea careului, cu spatele la poartă, la Chunchukov, bulgarul a ridicat mingea din prima (foto jos) peste apărare pentru coechipierul său, iar atacantul golgheter al Stelei și al campionatului Ligii 2 a scăpat singur cu portarul și l-a învins din 7 metri cu un șut printre picioare.

În prima repriză, Metaloglobus a avut o bară și a dat o replică bună liderului eșalonului secund.

Steaua a îmbrăcat la acest amical, în premieră, al treilea său echipament, de culoare gri.

Steaua, prima repriză: Dincă – St. Draghici, Ciocoteală, Beța, Ad. Ilie – Bărbulescu, Enceanu – Ad. Popa, Chipirliu, Bodișteanu – Chunchukov.
Steaua, a doua repriză: H. Iancu – Corbu, Mihăescu, Al. Sabău, Al. Sima – Bustea, Balgiu, Șt. Pacionel, Florea – Trică, Kayondo
Antrenor: Daniel Oprița

Metaloglobus: Gavrilaș – Rob. Neacșu, Caramalău, D. Lung, Goge – Liș, Honciu, Al. Gheorghe, Sin – Huiban, Zukanovic
Au mai jucat: Nedelcovici – Al. Enache, Ad. Sîrbu, Chiorean, Cazan, Chatziterzoglu, Ciuciulete, Rz. Milea, Sava, Andr. Răuță, Pătlăgică, Liță
Antrenor: Eusebiu Tudor

Steaua a fost la al treilea amical, Metaloglobus a disputat patru

Până acum, Steaua a întâlnit doar adversari din Liga 3, pe CS Păulești (scor 7-2) și Viitorul Dăești (scor 5-0), cu ambele evoluând tot în Ghencea.

Trupa lui Daniel Oprița mai are amicale cu Progresul Spartac (8 februarie), Viitorul Șimian (11 februarie), CSM Slatina (15 februarie) și Concordia Chiajna (18 februarie).

De partea cealaltă, Metaloglobus a mai disputat trei amicale, cu Agricola Borcea (scor 2-2), Petrolul Ploiești (scor 2-2) și CSM Alexandria (scor 5-0).

În perioada următoare mai are stabilite încă două meciuri, cu Unirea Slobozia (8 februarie, Buftea sau Izvorani) și Gloria Buzău (18 februarie, Buzău), însă își caută un adversar și pentru data de 11 februarie.